Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy lot samolotem [PORADNIK]

Weronika Skupin
Przed Tobą pierwszy lot samolotem? A może latałeś już wiele razy, ale nie wiesz jak w ostatnim czasie zmieniły się przepisy? Jako podróżni mamy prawa i obowiązki. Jakie? Przedstawiamy nasz poradnik przed pierwszym lotem.

Co można mieć w walizce
To, że na pokład samolotu nie możemy w bagażu podręcznym wnieść broni i amunicji, nie może dziwić. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju ostrymi przedmiotami: nożami, igłami, a nawet widelcami. Nie możemy mieć też środków chemicznych, materiałów wybuchowych, zapałek i zapalniczek, substancji łatwopalnych (z wyjątkiem alkoholu i perfum), a także narzędzi. Jednak pamiętajmy, że zarekwirują nam także atrapę broni – np. pistolet na plastikowe kulki. Z kosmetyczki - to często niespodzianka dla tych, którzy wybieraj się w pierwszy lot - pozbądźmy się nożyczek do paznokci i pilniczków.

Ograniczeniu podlega przewóz płynów. W bagażu podręcznym można wnieść maksymalnie 100 ml cieczy w plastikowej, przezroczystej torbie z możliwością wielokrotnego otwarcia i zamknięcia (tzw. zip). Takich toreb, zazwyczaj o wymiarach 20 cm x 20 cm, niektóre lotniska użyczają pasażerom za darmo. We Wrocławiu takie opakowania można nabyć w lotniskowym kiosku Ruchu.
Torbę z płynami trzeba wyjąć z bagażu w czasie kontroli. Pamiętajmy, że ciecz to nie tylko woda do picia, ale też płyn do kąpieli czy do płukania ust. Restrykcji podlegają także pasty do zębów, kremy, tusze do rzęs, dezodoranty, a nawet szminki! Wszystko to możemy przewieźć w pojemniku nie większym niż 100 ml.

Na pokład z powodzeniem możemy wnieść jedzenie, a także mleko dla dziecka. Jeśli zażywamy lekarstwa, warto mieć przy sobie receptę albo zaświadczenie lekarskie. Potwierdzi ono, że lekarstwo jest nam niezbędne.
A co z towarami zakupionymi w strefie wolnocłowej? Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z zabraniem ich na pokład. Przewoźnik może nam nakazać zapakowanie ich razem z bagażem podręcznym lub do osobnej reklamówki.
Waga bagażu podręcznego jest ograniczona, np. tanie linie Ryanair wyznaczyły limit na 10 kg. Jego maksymalne rozmiary to 30 x 40 x 55 cm.

Zwierzę w samolocie
Podróż ze zwierzakiem należy zaplanować wcześniej. Na pokład większości samolotów wejdzie z nami jedynie pies przewodnik. Należy to zgłosić obsłudze lotniska i przewoźnikowi. Pozostałe psy, koty oraz inne zwierzęta, których transport dopuszcza dany kraj, można przewozić w zabezpieczonej skrzyni w luku bagażowym. LOT dopuszcza także transport kotów w kabinie pasażerskiej. Przewożone zwierzęta muszą mieć książeczki szczepień oraz aktualne zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych. W przypadku LOT waga zwierzaka przewożonego w kabinie pasażerskiej nie może przekroczyć 8 kg (nie dotyczy to psa przewodnika).

Kto latać nie powinien
Na pokładzie możemy oczekiwać dobrej opieki załogi, niezależnie od ceny biletu. Dlatego nie powinno być problemu np. z podgrzaniem mleka dla dziecka.
Zdaniem dr Grażyny Paszkiet-Wójcik z wrocławskiego pogotowia, dzieci świetnie radzą sobie w podróży samolotem. Inaczej ma się sprawa z kobietami w ciąży. One przed lotem powinny zasięgnąć opinii lekarza i zapoznać się z przepisami przewoźnika. Np. w samolotach Ryanair nie można latać po przekroczeniu 36. tygodnia ciąży w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tygodnia w przypadku mnogiej. Jeśli ciąża jest niezagrożona i wkracza w 28. tydzień, należy przygotować zaświadczenie podpisane przez lekarza lub położną.

Jakie choroby są ryzykowne przy lataniu? – Jeśli ktoś ma miażdżycę, nadczynność tarczycy, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, to jego stan musi być stabilny, wyregulowany lekami – mówi lekarka.
Im wyżej wzniesie się samolot, tym większe ryzyko zatoru. Przykry może się okazać nawet zwykły katar. – Zwiększy się obrzęk, podrażni się śluzówka, będą nas boleć głowa i uszy – uprzedza lekarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska