Pierwszy dzień mistrzostw świata za nami! Polska wygrywa z Kanadą 3:0

Redakcja
Michał Winiarski skutecznie obijał kanadyjski blok Damian Zieliński
Polscy siatkarze rozpoczęli wyścig o medal w mistrzostwach świata w siatkówce mężczyzn. W pierwszym spotkaniu nasi reprezentanci starli się z drużyną Kanady. Biało-czerwoni pokonali reprezentację "czerwonego klonu" 3:0. (PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU)

Więcej o Mistrzostwach Świata we Włoszech na trzeciset.pl

Rozpoczynają Kanadyjczycy, jednak to reprezentacja Polski zdobywa pierwszy punkt. Nasi przeciwnicy odpowiedzieli dobrym zagraniem na środku remisując. Początek seta to gra punkt, za punkt. Przy stanie 3:3, myli się Michał Winiarski, dając prowadzenie Kanadyjczykom. Oni sami popisują się dobrym blokiem i wychodzą na prowadzenie dwoma punktami 5:3. Ta przewaga utrzymuje się do pierwszej przerwy technicznej. Przegrywamy 6:8.

Pierwsza piłka po przerwie to pomyłka Bartosza Kurka, która daje Kanadyjczykom już 3 punktowe prowadzenie! Na szczęście nasi rywale też się mylą, zagranie w antenkę, dobry atak Kurka, as serwisowy Możdżonka, oraz potrójny blok biało-czerwonych dają nam prowadzenie 10:9. Do drugiej przerwy technicznej Polacy popisali się doskonałym blokiem i atakiem i to dzięki tym dwóm elementom gry zdobywają punkty. Na drugą przerwę techniczną nasi reprezentanci schodzą z prowadzeniem 16:15.

Gramy "piłka za piłkę". Kanadyjczycy też potrafią postawić dobry blok i bez problemu doprowadzają do remisu 18:18. Trenerzy obu reprezentacji dokonują podwójnej zmiany, za Gruszkę wchodzi Wlazły, za Zagumnego - Łomacz, w drużynie Kanady: za Schmitta - Schneider, za Howatsona - Soonias. Polacy są lepsi, jednak oddają punkty w zagrywce. Kanadyjczycy też jakby się trochę rozegrali. Skuteczny atak środkiem daje naszym remis 21:21, szkoda ze za minutę też psujemy zagrywkę. Powrotna zamiana w obu reprezentacjach: na boisko kolejno wraca Gruszka, Zagumny, Schmitt i Howatson. Remis 22:22. To nie jest dobry dzień na zagrywkę dla obu zespołów, błąd Kanady. Ponownie mylą się Kanadyjczycy, tym razem w ataku, pierwsza piłka setowa dla biało-czerwonych. Kilka wystaw do Gruszki, jednak nieskutecznie, z lewego Kurek i pierwszy set dla reprezentacji Polski!
Rozpoczynają Polacy, niestety od serii błędów: zepsuta zagrywka Winiarskiego, Kurek w siatkę, i dotkniecie siatki dają prowadzenie 3:0 dla Kanady. Dopiero skuteczny atak Kurka i blok to nasze pierwsze punkty. Niestety, Kanadyjczycy obijają ręce naszym graczom i prowadza 5:2. Nowakowski skutecznie na środku: 5:3. Kurek w siatkę, znowu. Mylimy się w ataku, ledwo piłki sięga Winiarski, Kanadyjczycy na bloku czujni. Przegrywamy już 4 punktami. O czas prosi Daniel Castellani. Po przerwie nie kończymy ataków, nie przyjmujemy. Pierwsza przerwa techniczna to 8:3 dla Kanady.

Po przerwie mylą się nasi przeciwnicy i oddają nam jeden punkt. Jednak dalej są to 4 punkty do tyłu. Po dwóch dobrych akcjach, w tym świetnym ataku Gruszki, odrabiamy straty. Już tylko 2 punkty (6:8). Nieskutecznie Kanadyjczycy, za wysoko na bloku i z ich 5 punktowej przewagi został już tylko punkt. Znów nieskuteczny atak Kanady, czyli REMIS! O czas prosi trener Kanadyjczyków. Serwuje Nowakowski, Kanada przyjmuje i skutecznie atakuje. Zagumny środkiem do Możdżonka, genialna akcja! Potem samotnie na bloku Winiarski i znowu prowadzimy 10:9. Nie możemy odskoczyć Kanadzie, cały czas gra toczy się punkt za punkt. Kiedy to Gruszka "miażdży" ich atakiem, Kanadyjczycy ustawiają dobry blok. Na szczęście nasza "środkowa wieża o wzroście 211 cm", Marcin Możdżonek, skutecznie odrabia straty grą na środku. Ach ten Gruszka, znowu punkt! 13:11 dla nas! Kanadyjczycy potrafią atakować, ale my jeszcze lepiej bronić, cały czas prowadzimy, druga przerwa techniczna "nasza", 16:12 dla Polski.

3 piłki po przerwie to dobry atak Gruszki, zatrzymany Kurek, Ataki kanady: 17:15 dla nas. Nad blokiem Schmitt i my też niestety, 19:16. Winiarski jakby nabrał wiatru w skrzydła, już 20:16 dla Polski! Atak w antenkę Gruszki, 20:17. O drugą przerwę prosi trener Kanady Glenn Hoag. Wymiana piłki między drużynami, Zagumnemu piłka prześlizguje się przez ręce, 20:18 dla Polski. Gruszka wygrywa starcie po prawej stronie i znów prowadzimy 3 punktami. "No service" mówi spiker - Możdżonek serwuje za daleko. GRUSZKA GRUSZKA! znów skutecznie, ale... zgadnijcie? Myli się w zagrywce. Time out dla reprezentacji Polski, dlaczego? Wynik 23:21, a Kurek dotyka antenki, niedobrze. PUNKT DLA NAS! Kto? Piotr Gruszka! Blok-aut. Piłka setowa dla Polski! Kończy Kurek atakiem na środku! Piłka po palcach Kanady wpada w aut!
Polacy w trzecim secie są nie do zatrzymania! Genialnie Gruszka i Kurek! Genialny blok! Oczywiście pomyłki na zagrywce, ale nie szkodzi! Pierwsza przerwa techniczna dla nas 8:4, potem raptownie 12:8! Kanadyjczycy popełniają trochę więcej błędów w ataku, nie mogą obić palców naszym siatkarzom. Spiker: "Dalej Polśka! Jak się bawicie!" Trybuny szaleją. Mamy na to chwilę bo trener Kanady poprosił o czas. Po czasie Kurek celuje w przyjmujących reprezentacji Kanady i tym sposobem zdobywa dwa kolejne punkty. Druga przerwa techniczna, zgadnijcie ile jest? 16:8 dla Polski! Po przerwie Nowakowski na czystej siatce, i co? 17:8 dla nas!

Kurek mocno, ale w taśmę, punkt dla Kanady. Poprawił się Bartek, już 18:9 dla nas. Skuteczny blok Możdżonek-Winiarski, 19:9! Między rekami naszych siatkarzy Schmitt, 10 punkt dla Kanady. Winiarski lekko, ale skutecznie, blok-aut i 20 punkt dla Polaków. Kanadyjczycy wpadają w siatkę! 21:20! Już chyba wiemy jak skończy się to spotkanie. Możdżonek blokiem po prawej i punkt! Zagumny serwuje, Kanada w antenkę. 23:10! Zmiana w drużynie Polski: Czarnowski wchodzi za Możdżonka. Kanadyjczycy nie poddają się, atak i zagrywka po rekach Winiarskiego, 23:12 dla nas. Winiarski miedzy rękami Kanadyjczyków! 24:12. Piłka meczowa dla Polski! Jeszcze nie kończymy, Schmitt atakuje w pole. Wynik 23:13! Trzeci raz dzisiaj Kurek kończy seta a tym samym całe spotkanie. Polska wygrywa z Kanadą 3:0 w pierwszym dniu mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn!

Kanada-Polska: 22:25, 21:25, 13:25

Kanada: Mainville, Howatson, Simjac, Van Lankvelt, Winters, Lewis, Schmitt, Schneider, Soonias

Polska: Nowakowski, Winiarski, Gruszka, Zagumny, Kurek, Możdżonek, Ignaczak, Wlazły, Łomacz

Karolina Kaczmarczyk, Triest

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień mistrzostw świata za nami! Polska wygrywa z Kanadą 3:0 - Polska Times