Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszoroczniacy wrocławskich uczelni będą się integrować w górach i nad jeziorami

Marcin Kaźmierczak
Studenci pierwszego roku zanim otrzymają indeksy zintegrują się na uczelnianych obozach
Studenci pierwszego roku zanim otrzymają indeksy zintegrują się na uczelnianych obozach Patryk Ciechanowski-Mirek
Tradycyjnie na początku września studenci pierwszego roku wrocławskich uczelni wybiorą się na obozy integracyjne. W tym roku kilkuset z nich pozna przedsmak studenckiego życia w górach i nad jeziorami.

Pierwszoroczniacy z Politechniki tegoroczny obóz adaptacyjny spędzą w Wieleniu w Wielkopolsce. – Idea obozów jest niezmienna. Zbieramy chętnych studentów w jednym miejscu, by mogli się poznać i łatwiej przeżyć zmianę środowiska, która czeka ich w październiku – mówi Kamil Nawirski z fundacji Manus, która organizuje obóz. – Na obóz pojadą także studenci starszych roczników, przedstawiciele organizacji studenckich. Będą oni opowiadali o życiu na uczelni i przekazywali młodszym kolegom cenne wskazówki – dodaje.

Obóz potrwa od 3 do 8 września. Na nowych studentów Politechniki czekają także „Dni 0”, które rozpoczną się 1 września. – To nasza uczelniana tradycja. W tych dniach pierwszoroczni studenci dowiedzą się w jaki sposób przeżyć pierwszy rok we Wrocławiu, a więc jak znaleźć mieszkanie, czy załatwić papierkowe sprawy w dziekanacie. Oprowadzimy ich również po samym mieście – wymienia Nawirski.

Po sąsiedzku, w uczelnianym ośrodku nad jeziorem w Olejnicy, integrować się będą studenci Akademii Wychowania Fizycznego na obozie Adaptaciak. Potrwa on od 5 do 11 września.

– Jesteśmy uczelnią sportową, więc w tym duchu odbywają się nasze obozy. Z racji miejsca obozu dominować będą przede wszystkim sporty wodne, takie jak żeglarstwo i windsurfing. Przeprowadzimy również kursy ratownictwa wodnego – mówi dr. Agnieszka Pisula-Lewandowska, odpowiedzialna za tegorocznego „Adaptaciaka na fali”, który organizowany jest już po raz piętnasty.

Studentów AWF-u w Olejnicy odwiedzą także władze uczelni. Przyjedzie m.in. rektor i dziekani poszczególnych wydziałów, by w luźniejszej atmosferze opowiadać, o tym co czeka od października. Obóz to także sposób uczelnianych organizacji studenckich, by przyciągnąć nowych członków.

– To zdaje egzamin. Uczestnicy obozów znacznie bardziej angażują się w działalność organizacji i samorządu, a po kilku latach sami przejmują pałeczkę i organizują obozy adaptacyjne. To ważne, by pokazać przyszłym studentom, że czas studiów to nie tylko nauka, uczelnia i stancja – zauważa Pisula-Lewandowska.

Najdłużej będą integrować się studenci Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy w dniach 3-11 września wybiorą się do Głuchołazów. 11 września w Bieszczady pojadą studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, a już po raz trzydziesty trzeci do Białego Dunajca zawitają pierwszoroczniacy, którzy wybrali ofertę Duszpasterstwa Akademickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska