Pierwsza w 2022 r. sesja Rady Miejskiej Wrocławia – podsumowanie

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Pierwsza tegoroczna sesja rady Miasta Wrocławia odbyła się w zdalnym trybie obradowania - korespondencyjnie z debatą hybrydową.
Pierwsza tegoroczna sesja rady Miasta Wrocławia odbyła się w zdalnym trybie obradowania - korespondencyjnie z debatą hybrydową. JK
Udostępnij:
Nie milkną echa pierwszej w 2022 r. sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Wśród uchwał, którymi w czwartek (20.01) zajęli się radni, najwięcej emocji wzbudziła zmiana ilości oraz składów osobowych komisji stałych rady. Wybrano też ich przewodniczących i zastępców.

Jak już informowaliśmy, na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusza Kmiecika, pod czwartkowe głosowanie radnych trafiła uchwała powołująca dziesięć komisji stałych Rady Miejskiej Wrocławia (dotychczas było ich 14), a w dalszej kolejności – ustalenia ich składów osobowych i wyboru przewodniczących oraz ich zastępców. - Po tych zmianach radni będą mogli aktywnie uczestniczyć w pracy komisji, dzięki temu ich wiedza o tym, co się w nich dzieje będzie zdecydowanie większa. Likwidujemy aż cztery komisje, w których przewodniczącymi są radni z klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, a w przypadku radnych klubu Nowoczesnej - tylko jedną - tłumaczył nam tuż przed rozpoczęciem obrad Jarosław Krauze, przewodniczący rządzącego miastem prezydenckiego klubu.

Czwartkowe obrady przewidywały głosowanie i debatę nad 33 projektami uchwał i niemal do samego końca przebiegały wyjątkowo szybko oraz sprawnie, a radni podejmowali prawie jednogłośne decyzje co do przepisów regulujących codzienne funkcjonowanie miasta. Emocje pojawiły się dopiero po rozpoczęciu dyskusji nad zaplanowanym połączeniem komisji. - Proces degradowania roli Rady Miejskiej Wrocławia, jaki rozpoczął się na początku 2021 r., dzisiaj powoli się domyka (…) i chciałbym zapytać, czy środowisku Pana Prezydenta potrzeba jeszcze więcej potakiwaczy, a z komisji chce zrobić ciało, które będzie mówiło na każdy wniosek – „Tak jest!”? - pytał Piotr Uhle, przewodniczący klubu Radnych Nowoczesna. - W naszej opinii ta decyzja sprawi, że Rada Miejska będzie miała jeszcze mniej do powiedzenia. Najsprawniej będzie ograniczyć wszystko do jednego klubu, bo po co rozmawiać z kimkolwiek innym – nie będzie żadnych niewygodnych pytań, nie będzie podnoszonych żadnych trudnych tematów i nie będzie zapraszanych mieszkańców albo wyjazdów terenowych – dodał radny.

Podczas kolejnych głosowań, większością głosów prezydenckiego klubu, zmniejszono ilość komisji, wybrano ich składy osobowe,

a wyniku podjętych przez wrocławskich radnych decyzji, przewodniczącymi nowo powstałych, połączonych komisji zostali: Edukacji, Młodzieży i Sportu – Przewodnicząca Agnieszka Rybczak (klub radnych Forum Jacka Sutryka); ds. Polityki Senioralnej, Zdrowia i Bezpieczeństwa – Przewodnicząca Agata Gwadera-Urlep (klub radnych Forum Jacka Sutryka); Zrównoważonego Rozwoju, Architektury i Ochrony Środowiska – Przewodniczący Paweł Karpiński (klub radnych Forum Jacka Sutryka), a Gospodarki Komunalnej i Inicjatyw Gospodarczych – Przewodniczący Mirosław Lach (klub radnych Forum Jacka Sutryka). Pozostałe komisje obecnie działające przy Radzie Miasta to: Statutowa, Budżetu i Finansów, Spraw Społecznych, Osiedli i Partycypacji, Kultury i Współpracy z Zagranicą, Rewizyjna oraz Skarg, Wniosków i Petycji.

Po zakończonym głosowaniu w imieniu klubu radnych Forum Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa, głos zabrał przewodniczący Jarosław Krauze, dziękując wszystkim radnym za czynny i aktywny udział w czwartkowej sesji. – Powołując tak sprawnie nowe komisje i ich przewodniczących, udało nam się podjąć działania usprawniające pracę Rady Miejskiej Wrocławia – mówił na zakończenie obrad.

- Kończy się spektakl, który zafundowało nam dzisiaj środowisko prezydenta Jacka Sutryka - konkludował po zakończeniu głosowań Piotr Uhle. - To, co tutaj się wydarzyło, to upadek relacji w samorządzie - znamy to dokładnie z Warszawy, bo w czym tak naprawdę różni się to od działania Prawa i Sprawiedliwości? - odnoszę wrażenie, że tylko znaczkiem. Cała uchwała nie była konsultowana tylko napisana w gabinecie, co w naszej opinii jest zabijaniem debaty publicznej oraz pozbawieniem mieszkańców ich realnej reprezentacji w tej tej Radzie. Dziwię się z tego samozadowolenia, które się tu pojawia, a my nie akceptujemy takiej polityki. To jest czarny dzień w historii Rady Miejskiej Wrocławia – dodał przewodniczący klubu Nowoczesna.

Słowom Piotra Uhle wtórowała Agnieszka Kędzierska, dotychczasowa wieloletnia przewodnicząca zlikwidowanej Komisji Rozwoju Przestrzennego i Architektury. - To hucpa polityczna (…), a ja zastanawiam się czy może wystarczyłaby jedna komisja - komisja pod nazwą Jacek Sutryk – pytała retorycznie radna Nowoczesnej.

Do wypowiedzi Piotra Uhle odniósł się radny Andrzej Kilijanek

- Przykro mi słyszeć taką wypowiedź, życie w opozycji jest ciężkie, nasz klub Prawa i Sprawiedliwości coś o tym wie, teraz uczy się takiego życia Nowoczesna i najwyższy czas, aby skończyła z propagandą pt. „PiS jest złe”, bo my w tym mieście jesteśmy właśnie w opozycji, a radnym Waszego klubu życzę czegoś więcej niż awersja do PiS-u, bo jednak lepiej zjednać sobie mieszkańców, żeby w przyszłości jeszcze na Was głosowali. W ten sposób ani nie wygracie wyborów, ani nie zmienicie sytuacji w mieście. Najwyższy czas na coś więcej niż tylko „osiem gwiazdek” – mówił radny klubu PiS.

- Koalicja rządząca miastem wykorzystuje jak na razie stabilną większość i obsadza swoimi ludźmi komisje, na których Prezydentowi Wrocławia najbardziej zależy. Trzeba patrzeć na ten ruch jako wzmocnienie władzy i pewien prestiż, bo niezbyt dobrze to wygląda, jeśli do proponowanej przez miasto uchwały, któraś z komisji wydaje negatywną opinię – odniósł się do całej sprawy w rozmowie z nami Michał Kurczewski, przewodniczący klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość, a radny Piotr Maryński (PIS) dodał: - Takie zmiany zawsze budzą pewne obawy – szczególnie jeśli wcześniej nie wszyscy o nich wiedzą. Trzeba już na spokojnie przeprowadzić dogłębną analizę wczorajszych głosowań i dokładnie się temu przyjrzeć, a ponieważ stare i mądre powiedzenie mówi: „Po owocach ich poznacie” - więc będziemy wnikliwie obserwowali pracę nowo powołanych komisji i ich przewodniczących, a wtedy będzie można wyciągnąć jakieś konkretne wnioski z tego wszystkiego, co się tu wczoraj wydarzyło.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Lobby gejowskie zwyciężyło, po śmieciu łapówkarzu pedofilu dupkiewiczu pe dał robi co chce
Dodaj ogłoszenie