MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piersi, sanie rogate i śnieżne rakiety. Czas na XI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne 2014

Wojciech Koerber
Uczestnicy igrzysk zakończą zmagania wisienką na torcie. Wezmą udział w Biegu Piastów, czyniąc tę imprezę jeszcze bardziej kolorową. Na zdjęciu z numerem 1 Justyna Kowalczyk na Polanie Jakuszyckiej.
Uczestnicy igrzysk zakończą zmagania wisienką na torcie. Wezmą udział w Biegu Piastów, czyniąc tę imprezę jeszcze bardziej kolorową. Na zdjęciu z numerem 1 Justyna Kowalczyk na Polanie Jakuszyckiej. Dariusz Gdesz
Ponad 600 Polonusów będzie rywalizowało na Dolnym Śląsku. Kraj opuszczą z uśmiechem na twarzy, ze łzami w oczach i z medalami na szyi.

Niespełna trzy tygodnie zostały do rozpoczęcia XI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych Karkonosze 2014. Impreza ruszy 23 lutego (niedziela, otwarcie o godz. 20) i potrwa do 1 marca, kiedy to Polonusi wystartują w Biegu Piastów, czyniąc tę imprezę jeszcze bardziej kolorową. I jeszcze bardziej masową.

– Na liście zgłoszeń mamy około 750 nazwisk, lecz spodziewamy się ponad 600 uczestników. Ceremonię otwarcia przeprowadzimy na placu Piastowskim w Cieplicach, łącząc wydarzenie z festiwalem światła. Zagra zespół Piersi, a wszystko pokaże z kilkudziesięciominutowym poślizgiem TVP Polonia – mówi nam prezes Dolnośląskiej Federacji Sportu Arkadiusz Zagrodnik, mający spore doświadczenie w szykowaniu tego typu imprez. Przed trzema laty, wraz z ekipą, perfekcyjnie przygotował XV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Dolny Śląsk 2011. A skoro zagrają Piersi, to będzie zabawa, będzie się działo i znowu nocy będzie mało.

Impreza pozwoli odświeżyć, a także zaśnieżyć i oblodzić kilka dolnośląskich obiektów. Saneczkarze np. poślizgają się w Karpaczu na jednym z dwóch torów lodowych w Polsce (drugi jest w Krynicy). Za to poza granicami kraju, w czeskim Jabloncu, rywalizować będą hokeiści. Nic dziwnego, to u naszych południowych sąsiadów sport narodowy.

Mnóstwo śmiechu winno być na deptaku w Karpaczu przy Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa, gdzie zaplanowano igrzyska retro. Co się pod tą tajemniczą nazwą kryje? Zjazdy na saniach rogatych i w śnieżnych rakietach. Aha, stroje będą podlegać ocenie. Zatem, że raz jeszcze zacytujemy utwór „Bałkanica”, będzie głośno, będzie radośnie. To w końcu impreza integracyjna.
Jeden z ostatnich punktów programu to udział naszych olimpijczyków w Biegu Piastów (1 marca, sobota) i osobna ich klasyfikacja. No i każda taka impreza musi też mieć miejsce do konsumowania sukcesów. W Soczi przygotowano Miedał Płaza, u nas szykuje się jeleniogórski park Zdrojowy, gdzie wieczorami lądować będą na szyjach medale.

Listy zgłoszeń, baza sportowa, program, skład komitetu honorowego (patronat prezydenta Bronisława Komorow-skiego) etc. na stronie www.igrzyskapolonijne.dips.pl. My również będziemy o imprezie szeroko informować.

XI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Karkonosze 2014

Czas trwania imprezy – 23.02-1.03.

Dyscypliny (miejsce rozgrywania):

hokej na lodzie (Jablonec/Czechy)

igrzyska retro – sanie rogate, śnieżne rakiety (deptak w Karpaczu)

narciarstwo alpejskie – slalom specjalny, slalom gigant, slalom równoległy (Kopa, Karpacz)

narciarstwo biegowe, biathlon (Polana Jakuszycka)

nordic walking (Sobieszów pod Chojnikiem)

saneczkarstwo lodowe (Karpacz)

short track (lodowisko w Cieplicach, ul. Gimnazjalna)

snowboard (Kopa, Karpacz)

wielobój łyżwiarski (lodowisko w Cieplicach)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska