MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na Fundusz Osiedlowy z opóźnieniem. Będzie nowy harmonogram

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Zmiany w Funduszu Osiedlowym. Będą przesunięcia i nowy harmonogram
Zmiany w Funduszu Osiedlowym. Będą przesunięcia i nowy harmonogram Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
W czwartek miały zostać ogłoszone ostateczne wyniki naboru projektów do pierwszej edycji Funduszu Osiedlowego. Niestety na tę informację przyjdzie radom osiedli jeszcze sporo poczekać. Opóźnienie jest związane z tym, że ponad 30 procent wniosków zawierało błędy, które należało poprawić. Po pierwszym etapie weryfikacji, a przed podjęciem ostatecznej decyzji, urzędnicy mieli też spotkać się z przewodniczącymi zarządów osiedli i przedyskutować ich projekty. Obecnie taka forma kontaktu nie jest możliwa. Trzeba więc opracować nowy harmonogram programu i sposób jego realizacji.

W ramach pierwszej, pilotażowej, edycji Funduszu Osiedlowego do wydania jest 40 milionów złotych. 48 wrocławskich osiedli do 16 grudnia 2019 składało wnioski o przyznanie pieniędzy na konkretne projekty. O ich wyborze decydowali mieszkańcy w konsultacjach.

Na początku stycznia tego roku okazało się jednak, że 1/3 wniosków zawierała błędy. Część z nich były to nieścisłości formalne, inne natomiast - niewielkie mankamenty związane na przykład z opisami i elementami składowymi danego zadania. Urząd wyznaczył radom osiedli nowy termin na złożenie poprawionych dokumentów.

- Został on przesunięty z 16 grudnia 2019 na 24 stycznia 2020 (o 39 dni). Oznacza to, że data 2 kwietnia 2020 przesunęła się automatycznie na połowę maja. Na ten moment nie możemy jednak potwierdzić, że to data ostateczna - tłumaczy Tomasz Myszko - Wolski z biura prasowego UM we Wrocławiu.

2 kwietnia magistrat miał ogłosić wstępne wyniki naboru, później przed 2 tygodnie trwałaby końcowa weryfikacja projektów, co do których zostały zgłoszone uwagi i zastrzeżenia w czasie oceny. Według pierwotnego harmonogramu, 16 kwietnia, czyli dziś, powinny być znane ostateczne wyniki i projekty. Tak się jednak nie stanie.

Decyzja o nowym terminarzu i sposobie realizacji konsultacji z przewodniczącymi zarządów osiedli zapadnie pod koniec kwietnia. Wówczas odbędzie się zdalne spotkanie zespołu ds. reformy ustroju samorządowych jednostek pomocniczych we Wrocławiu. Jego członkowie zostaną zapoznani z postępami prac nad oceną projektów, a także ustalą, jak i do kiedy powinny odbyć się kolejne etapy programu.

- Nowy harmonogram prawdopodobnie będzie musiał uwzględniać nie tylko opóźnienie wynikające z przesunięcia terminu składania wniosków, ale także zmianę charakteru II etapu oceny wniosków (tj. rozmowy z Przewodniczącymi Zarządów RO), które jak wszystko wskazuje - nie będą mogły mieć formy bezpośrednich spotkań - tłumaczy Tomasz Myszko - Wolski.

Nadrzędnym celem Funduszu Osiedlowego jest realizacja najpilniejszych potrzeb każdego z osiedli, dlatego projekty mają być konsultowane z ich zarządami. Pod koniec stycznia wszystkie pomysły zostały przydzielone do oceny poszczególnym spółkom (tzw. jednostkom merytorycznym). Na przykład jeśli jakaś inwestycja ma dotyczyć remontu parku czy zieleńca, wówczas cały projekt, w tym jego wycena oraz możliwość realizacji w założonej formie, jest opiniowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Analogicznie, pomysły innego typu trafiły do innych jednostek miejskich. Oceny te mają być później konfrontowane z zainteresowanymi, czyli przewodniczącymi zarządów osiedli. Planowano na przykład spotkać się na miejscu przyszłej inwestycji lub w siedzibie danej spółki miejskiej. Teraz nie jest to jednak możliwe.

Konsultacje z przewodniczącymi rad osiedli prawdopodobnie odbędą się w maju i zdalnie. Chyba, że ogłoszone obecnie obostrzenia przestaną obowiązywać.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy harmonogram Funduszu Osiedlowego. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, osiedla mogłyby już w maju rozpocząć realizację swoich pomysłów. Inwestycje musiałyby zostać w pełni zakończone i rozliczone do grudnia 2021 roku. Czy i ten termin się zmieni? Decyzja zapadnie za około 2 tygodnie.

Na co pójdą pieniądze?

Każde z 48 wrocławskich osiedli otrzyma inną kwotę na realizację swoich planów. Pieniądze przyznawane były na podstawie przyjętego algorytmu. 40 procent kwoty podzielono proporcjonalnie, a pozostałe 60 procent rozdysponowano biorąc pod uwagę powierzchnię danego osiedla oraz liczbę znajdujących się na jego terenie lokali. Jednostki otrzymały więc od kilkuset tysięcy złotych, do ponad 1,5 mln zł.

W większości przypadków środki te zostaną przeznaczone na realizację najpilniejszych potrzeb, które do tej pory (z różnych względów) nie zmieściły się w kolejnych budżetach miasta. O konkretnych pomysłach decydowali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Na Maślicach na przykład za 711 044,76 zł wykonane mają być między innymi:

  • bezpieczne przejścia dla pieszych,
  • wiata na przystanku autobusowym,
  • zastawki i progi na rzece Ługowina,
  • oświetlenia części ulic Rolnej, Północnej, Brodnickiej i Potokowej.

Na os. Powstańców Śląskich natomiast za 1 511 721,03 zł planowane są na przykład:

  • modernizacja parku przy ul. Sztabowej 62-66,
  • wykonanie alejki spacerowej w parku na tyłach biblioteki przy ul. Sztabowej,
  • remont fragmentu drogi wewnętrznej i chodnika na wnętrzu podwórzowym Sudecka 103, 103A i 103B, Pocztowa 4 oraz Sztabowa 85, 87, 89,
  • budowa miejsc zbiórki odpadów w technologii pojemników półpodziemnych,
  • obniżenie krawężników na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Sztabowej i Sudeckiej,
  • remont chodnika wzdłuż ulicy Komandorskiej (na odcinku pomiędzy ulicami Zaolziańską i Radosną).

Osiedla rozplanowały około 150 procent funduszy, jakie im przysługują. Każdy projekt otrzymał rangę. Jeśli jeden z nich nie uzyska aprobaty komisji, wówczas możliwa będzie realizacja kolejnego pomysłu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska