Pieniądze na Fundusz Osiedlowy z opóźnieniem. Będzie nowy harmonogram

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Zmiany w Funduszu Osiedlowym. Będą przesunięcia i nowy harmonogram
Zmiany w Funduszu Osiedlowym. Będą przesunięcia i nowy harmonogram Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Udostępnij:
W czwartek miały zostać ogłoszone ostateczne wyniki naboru projektów do pierwszej edycji Funduszu Osiedlowego. Niestety na tę informację przyjdzie radom osiedli jeszcze sporo poczekać. Opóźnienie jest związane z tym, że ponad 30 procent wniosków zawierało błędy, które należało poprawić. Po pierwszym etapie weryfikacji, a przed podjęciem ostatecznej decyzji, urzędnicy mieli też spotkać się z przewodniczącymi zarządów osiedli i przedyskutować ich projekty. Obecnie taka forma kontaktu nie jest możliwa. Trzeba więc opracować nowy harmonogram programu i sposób jego realizacji.

W ramach pierwszej, pilotażowej, edycji Funduszu Osiedlowego do wydania jest 40 milionów złotych. 48 wrocławskich osiedli do 16 grudnia 2019 składało wnioski o przyznanie pieniędzy na konkretne projekty. O ich wyborze decydowali mieszkańcy w konsultacjach.

Na początku stycznia tego roku okazało się jednak, że 1/3 wniosków zawierała błędy. Część z nich były to nieścisłości formalne, inne natomiast - niewielkie mankamenty związane na przykład z opisami i elementami składowymi danego zadania. Urząd wyznaczył radom osiedli nowy termin na złożenie poprawionych dokumentów.

- Został on przesunięty z 16 grudnia 2019 na 24 stycznia 2020 (o 39 dni). Oznacza to, że data 2 kwietnia 2020 przesunęła się automatycznie na połowę maja. Na ten moment nie możemy jednak potwierdzić, że to data ostateczna - tłumaczy Tomasz Myszko - Wolski z biura prasowego UM we Wrocławiu.

2 kwietnia magistrat miał ogłosić wstępne wyniki naboru, później przed 2 tygodnie trwałaby końcowa weryfikacja projektów, co do których zostały zgłoszone uwagi i zastrzeżenia w czasie oceny. Według pierwotnego harmonogramu, 16 kwietnia, czyli dziś, powinny być znane ostateczne wyniki i projekty. Tak się jednak nie stanie.

Decyzja o nowym terminarzu i sposobie realizacji konsultacji z przewodniczącymi zarządów osiedli zapadnie pod koniec kwietnia. Wówczas odbędzie się zdalne spotkanie zespołu ds. reformy ustroju samorządowych jednostek pomocniczych we Wrocławiu. Jego członkowie zostaną zapoznani z postępami prac nad oceną projektów, a także ustalą, jak i do kiedy powinny odbyć się kolejne etapy programu.

- Nowy harmonogram prawdopodobnie będzie musiał uwzględniać nie tylko opóźnienie wynikające z przesunięcia terminu składania wniosków, ale także zmianę charakteru II etapu oceny wniosków (tj. rozmowy z Przewodniczącymi Zarządów RO), które jak wszystko wskazuje - nie będą mogły mieć formy bezpośrednich spotkań - tłumaczy Tomasz Myszko - Wolski.

Nadrzędnym celem Funduszu Osiedlowego jest realizacja najpilniejszych potrzeb każdego z osiedli, dlatego projekty mają być konsultowane z ich zarządami. Pod koniec stycznia wszystkie pomysły zostały przydzielone do oceny poszczególnym spółkom (tzw. jednostkom merytorycznym). Na przykład jeśli jakaś inwestycja ma dotyczyć remontu parku czy zieleńca, wówczas cały projekt, w tym jego wycena oraz możliwość realizacji w założonej formie, jest opiniowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Analogicznie, pomysły innego typu trafiły do innych jednostek miejskich. Oceny te mają być później konfrontowane z zainteresowanymi, czyli przewodniczącymi zarządów osiedli. Planowano na przykład spotkać się na miejscu przyszłej inwestycji lub w siedzibie danej spółki miejskiej. Teraz nie jest to jednak możliwe.

Konsultacje z przewodniczącymi rad osiedli prawdopodobnie odbędą się w maju i zdalnie. Chyba, że ogłoszone obecnie obostrzenia przestaną obowiązywać.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy harmonogram Funduszu Osiedlowego. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, osiedla mogłyby już w maju rozpocząć realizację swoich pomysłów. Inwestycje musiałyby zostać w pełni zakończone i rozliczone do grudnia 2021 roku. Czy i ten termin się zmieni? Decyzja zapadnie za około 2 tygodnie.

Na co pójdą pieniądze?

Każde z 48 wrocławskich osiedli otrzyma inną kwotę na realizację swoich planów. Pieniądze przyznawane były na podstawie przyjętego algorytmu. 40 procent kwoty podzielono proporcjonalnie, a pozostałe 60 procent rozdysponowano biorąc pod uwagę powierzchnię danego osiedla oraz liczbę znajdujących się na jego terenie lokali. Jednostki otrzymały więc od kilkuset tysięcy złotych, do ponad 1,5 mln zł.

W większości przypadków środki te zostaną przeznaczone na realizację najpilniejszych potrzeb, które do tej pory (z różnych względów) nie zmieściły się w kolejnych budżetach miasta. O konkretnych pomysłach decydowali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Na Maślicach na przykład za 711 044,76 zł wykonane mają być między innymi:

  • bezpieczne przejścia dla pieszych,
  • wiata na przystanku autobusowym,
  • zastawki i progi na rzece Ługowina,
  • oświetlenia części ulic Rolnej, Północnej, Brodnickiej i Potokowej.

Na os. Powstańców Śląskich natomiast za 1 511 721,03 zł planowane są na przykład:

  • modernizacja parku przy ul. Sztabowej 62-66,
  • wykonanie alejki spacerowej w parku na tyłach biblioteki przy ul. Sztabowej,
  • remont fragmentu drogi wewnętrznej i chodnika na wnętrzu podwórzowym Sudecka 103, 103A i 103B, Pocztowa 4 oraz Sztabowa 85, 87, 89,
  • budowa miejsc zbiórki odpadów w technologii pojemników półpodziemnych,
  • obniżenie krawężników na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Sztabowej i Sudeckiej,
  • remont chodnika wzdłuż ulicy Komandorskiej (na odcinku pomiędzy ulicami Zaolziańską i Radosną).

Osiedla rozplanowały około 150 procent funduszy, jakie im przysługują. Każdy projekt otrzymał rangę. Jeśli jeden z nich nie uzyska aprobaty komisji, wówczas możliwa będzie realizacja kolejnego pomysłu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie