Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć samorządów nie podjęło uchwały w sprawie reformy edukacji

Redakcja
- W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk.
- W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Gmina wiejska Bolesławiec, Lewin Kłodzki, Szczytna, Lądek Zdrój i powiat trzebnicki - to samorządy, które - choć powinny - nie podjęły uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator zapewnia, że to nie utrudni wprowadzenia reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. - Sieć szkół i tak się zmieni, z mocy prawa - mówi kurator.

Nowa sieć szkół, uwzględniająca rządową reformę edukacji, miała być ustalona ostatecznie do 31 marca, czyli do dzisiaj. Na 169 dolnośląskich gmin w 4 nie podjęto uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Chodzi o: gminę wiejską Bolesławiec, Lewin Kłodzki, Szczytną i Lądek Zdrój. Powiat trzebnicki jest zaś jedynym powiatem na Dolnym Śląsku, który nie ustalił nowej sieci szkół.

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju i reforma edukacji będzie wdrażana w tych samorządach bez przeszkód. - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi Roman Kowalczyk. I tak automatycznie np. 3-letnie liceum zostanie przekształcone 4-letnią szkołę, a szkoła zawodowa, w szkołę branżową.

- W gminach, o których rozmawiamy uznano, że sieć szkół jest tak prosta, że nie trzeba podejmować uchwały, a placówki zostaną przekształcone z mocy prawa - mówi kurator Kowalczyk.

Grzegorz Żyła, przewodniczący Rady Gminy w Lewinie Kłodzkim mówi, że w pierwszym głosowaniu był przeciwko ponieważ nie zgadza się na takie rozwiązania, które pozbawiają samorządów dochodów.

Inna sytuacja jest jednak w powiecie trzebnickim. Tam rada kilka dni temu po raz kolejny próbowała podjąć uchwałę, bezskutecznie. - Z informacji, jakie posiadam, wynika, że nie było tam żadnych kontrowersji. Radni po prostu powiedzieli: Nie, bo nie. Polityczny klincz, który trwa w powiecie trzebnickim nie służył porozumieniu w tej sprawie - dodaje kurator.

Robert Adach powiatowy radny, który jest w opozycji do starosty z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że bardzo dobrze się stało, że Rada Powiatu Trzebnickiego odrzuciła uchwałę w sprawie zmiany sieci szkół.

- W ten sposób pokazujemy, że nie zgadzamy się na likwidację gimnazjów. Zmiany PiS doprowadzą do tego, że rok krócej będziemy kształcić prawie połowę dzieci. Dwa roczniki spotkają się w liceum, zabieramy im szanse na normalny start w życie. Olbrzymie pieniądze samorządy wydadzą na toksyczną reformę edukacji, tylko miasto Wrocław zaprzepaści budowę 20 hal sportowych. Likwidujemy najlepsze gimnazja w Europie i zastępujemy zbiorczymi szkołami, gdzie nasze dzieci będą indoktrynowane ideologią PiS, a zwolnienia nauczycieli PiS może wykorzystać do zastraszenia inteligencji i zabrania pedagogom pewności jutra - uważa Robert Adach.

Przypomnijmy, że zmiany mają się rozpocząć już we wrześniu. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej - nie pójdą więc do gimnazjów.

Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska