Pięć samorządów nie podjęło uchwały w sprawie reformy edukacji

Redakcja
- W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk.
- W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Udostępnij:
Gmina wiejska Bolesławiec, Lewin Kłodzki, Szczytna, Lądek Zdrój i powiat trzebnicki - to samorządy, które - choć powinny - nie podjęły uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator zapewnia, że to nie utrudni wprowadzenia reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. - Sieć szkół i tak się zmieni, z mocy prawa - mówi kurator.

Nowa sieć szkół, uwzględniająca rządową reformę edukacji, miała być ustalona ostatecznie do 31 marca, czyli do dzisiaj. Na 169 dolnośląskich gmin w 4 nie podjęto uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Chodzi o: gminę wiejską Bolesławiec, Lewin Kłodzki, Szczytną i Lądek Zdrój. Powiat trzebnicki jest zaś jedynym powiatem na Dolnym Śląsku, który nie ustalił nowej sieci szkół.

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju i reforma edukacji będzie wdrażana w tych samorządach bez przeszkód. - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi Roman Kowalczyk. I tak automatycznie np. 3-letnie liceum zostanie przekształcone 4-letnią szkołę, a szkoła zawodowa, w szkołę branżową.

- W gminach, o których rozmawiamy uznano, że sieć szkół jest tak prosta, że nie trzeba podejmować uchwały, a placówki zostaną przekształcone z mocy prawa - mówi kurator Kowalczyk.

Grzegorz Żyła, przewodniczący Rady Gminy w Lewinie Kłodzkim mówi, że w pierwszym głosowaniu był przeciwko ponieważ nie zgadza się na takie rozwiązania, które pozbawiają samorządów dochodów.

Inna sytuacja jest jednak w powiecie trzebnickim. Tam rada kilka dni temu po raz kolejny próbowała podjąć uchwałę, bezskutecznie. - Z informacji, jakie posiadam, wynika, że nie było tam żadnych kontrowersji. Radni po prostu powiedzieli: Nie, bo nie. Polityczny klincz, który trwa w powiecie trzebnickim nie służył porozumieniu w tej sprawie - dodaje kurator.

Robert Adach powiatowy radny, który jest w opozycji do starosty z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że bardzo dobrze się stało, że Rada Powiatu Trzebnickiego odrzuciła uchwałę w sprawie zmiany sieci szkół.

- W ten sposób pokazujemy, że nie zgadzamy się na likwidację gimnazjów. Zmiany PiS doprowadzą do tego, że rok krócej będziemy kształcić prawie połowę dzieci. Dwa roczniki spotkają się w liceum, zabieramy im szanse na normalny start w życie. Olbrzymie pieniądze samorządy wydadzą na toksyczną reformę edukacji, tylko miasto Wrocław zaprzepaści budowę 20 hal sportowych. Likwidujemy najlepsze gimnazja w Europie i zastępujemy zbiorczymi szkołami, gdzie nasze dzieci będą indoktrynowane ideologią PiS, a zwolnienia nauczycieli PiS może wykorzystać do zastraszenia inteligencji i zabrania pedagogom pewności jutra - uważa Robert Adach.

Przypomnijmy, że zmiany mają się rozpocząć już we wrześniu. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej - nie pójdą więc do gimnazjów.

Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
w
gdy dwie matematyczki z PO psuły edukację?
W
Wodzu
"...a zwolnienia nauczycieli PiS może wykorzystać do zastraszenia inteligencji i zabrania pedagogom pewności jutra" - jeśli mając na myśli inteligencję mówił o sobie samym ów były (na całe szczęście) starosta trzebnicki, to niech PiS zastrasza ile wlezie, może stado parzystokopytnych pozbawionych lokalnego korytka pójdzie gwiazdorzyć gdzie indziej, albo zająć się czymś co potrafią (if any)...
t
tak
patrzcie ile w tym Kraju POLSKA namnożyło się czerwonej skamieniałej zarazy,broniącej stołków.
t
tęca ytbe
czeba śię realizować**
o
olo
Po twarzach widać, że to pis na zdjęciu ... Brr ...
Ś
Świadomy
Argumenty radnych z PO to "nie, bo nie", "nie, bo PiS", "nie, bo połowa dzieci zamiast dwunastu lat, będzie się kształcić dwanaście lat" oraz "nie, bo najlepsze (i jedyne) gimnazja w Europie"... Jak tu się wypowiedział Miki, wiosna uderzyła do głowy panom radnym.
m
miki
najlepsze gimnazja w Europie.... wiosna do głowy uderzyła?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie