PGNiG Superliga: Mistrz i wicemistrz lepszy od Chrobrego i Zagłębia

Dawid Foltyniewicz
MKS Zagłębie Lubin S.A.
W 5. kolejce PGNiG Superligi Chrobry Głogów mierzył się z Łomżą Vive Kielce, a Zagłębie Lubin z Orlenem Wisłą Płock. Dolnośląskie zespoły musiały uznać wyższość mistrza i wicemistrza Polski.

W piątkowym meczu w Głogowie obyło się bez niespodzianki. Mimo dobrych momentów w grze Chrobrego to goście z Kielc od początku do końca kontrolowali przebieg spotkania i pokonali dolnośląski zespół różnicą 16 bramek. Pierwszy kwadrans zapowiadał jednak bardziej wyrównane starcie. Do 13. minuty Vive prowadziło maksymalnie dwoma trafieniami. Chrobry był bardzo skoncentrowany w obronie, lecz im dalej w las, tym goście coraz częściej przedzierali się przez defensywę rywali. Szybkie kontry i mocne przyspieszenie w grze w ataku pozwoliły gościom błyskawicznie powiększać przewagę. MVP meczu został Haukur Þrastarson, który zakończył rywalizację z dziewięcioma bramkami na koncie (tyle samo trafień znalazło się również w dorobku Dylana Nahiego).

– Udało nam się zrealizować niektóre założenia taktyczne. Byliśmy jednak świadomi, z kim grali. Do Głogowa przyjechał mistrz Polski, jeden z najlepszych zespołów w Europie. Cieszę się, że moja drużyna postawiła rywalom dość trudne warunki. 40 bramek straconych to jednak zbyt dużo – podsumował Witalij Nat, trener Chrobrego.

Wisła stłamsiła Zagłębie
W 5. kolejka z wymagającym przeciwnikiem mierzyło się także Zagłębie. Lubinianie w Płocku nie zdołali nawiązać walki o zwycięstwo z wicemistrzem kraju. Tylko pierwsze minuty meczu były wyrównane. Wynik 1:1 utrzymywał się aż do ósmej minuty, głównie dzięki udanym interwencjom golkiperów po obu stronach. I to właśnie jeden z nich został bohaterem spotkania. Broniący dostępu do bramki Wisły Adam Morawski dał się pokonać zaledwie dziewięciokrotnie, broniąc na ponad 50-procentowej skuteczności.

– Zespół z Płocka pokazał nam dziś miejsce w szeregu. My stwarzaliśmy sobie sytuacje rzutowe, jednak nie potrafiliśmy ich wykorzystywać. Gdybyśmy zagrali na lepszej skuteczności, spotkanie mogłoby być dużo bardziej wyrównane. Ta konfrontacja pokazała, nad czym musimy jeszcze pracować – powiedział Jarosław Hipner, szkoleniowiec Zagłębia.