PGNiG. Nowe technologie gwarantują bezpieczeństwo, konkurencyjność na rynku i zrównoważony rozwój. Młodzi mogą wykorzystać swój potencjał

Materiał informacyjny PGNiG
Udostępnij:
Wszystko wydaje się proste: odkręcamy kurek, wysyłamy iskrę i na gazowej kuchence rozpoczyna się proces gotowania. Albo jeszcze prostsze: instalujemy gazowy piec do ogrzewania i ciepłej wody, włączamy i możemy zapomnieć, bo wszystko dalej dzieje się automatycznie. Tymczasem…

Gazownictwo nie jest wyjątkiem: nic nie jest takie proste, jak się wydaje. By tak zwany użytkownik końcowy miał komfort, trzeba zadbać i o surowiec, i o pełną infrastrukturę. Bagatela: 190 tys. kilometrów sieci gazowej, a wcześniej – instalacje górnicze, tłocznie, stacje redukcyjno-pomiarowe. Nie tylko trzeba je utrzymywać w doskonałym stanie i pełnej gotowości, ale ciągle rozbudowywać, bo lista miejscowości, dla mieszkańców których gaz jest ciągle obiektem marzeń, jest w Polsce nadal długa.

Wymaga to stosowania nowoczesnych technologii, bo klienci oczekują niskich cen, a tylko takie pozwalają dorównać konkurencji lub nawet być przed nią o krok. Ale to nie wszystko: są jeszcze potrzeby ekologiczne; choć błękitne paliwo generuje stosunkowo niewielki ślad węglowy (do tego stopnia, że może być paliwem kluczowym w procesie dekarbonizacji energetyki, czyli przejścia od węgla do odnawialnych źródeł), to jednak coraz surowsze normy ekologiczne i potrzeba zahamowania procesu ocieplania się klimatu wymagają stosowania coraz to nowszych technologii.

Ale i to jeszcze nie wyczerpuje potrzeb. Gazownictwo, w tym zwłaszcza przedsiębiorstwo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Bezpieczeństwo to zresztą rozumieć trzeba dwutorowo: w sensie różnicowania dostawców gazu, by byli nimi partnerzy pewni i przewidywalni, jak i bezpiecznego procesu produkcji, transportu i użytkowania błękitnego paliwa.

Realizacja tych wyzwań sprawia, że PGNiG nie sięga tylko po nowe technologie w formie gotowych rozwiązań, ale jest promotorem badań i tworzenia gotowych rozwiązań ze strony startupów i innych firm, gotowych je stworzyć, zwłaszcza gdy dedykowane one będą wprost gazownictwu.

Park technologiczny i startupy

Jednym z przykładów takiego działania jest rozpoczęta w kwietniu współpraca PGNiG z akceleratorem Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT), w ramach programu akceleracyjnego ScaleUp. Udzielając wsparcia młodym firmom technologicznym PGNiG oczekuje innowacyjnych projektów, które można zastosować w gazownictwie, by osiągać wyszczególnione wcześniej cele. Operacyjnie współpraca odbywa się za pośrednictwem InnVento – to marka stworzona przez PGNiG do realizowania programów pilotażowych, dzięki którym spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG mogą przetestować wybrane pomysły technologiczne, a te które się sprawdzą, zastosować w praktyce.

Rozwiązania poszukiwane przez KPT ScaleUp, w tym w ramach kooperacji ze startupami, dotyczą produktów i usług dla tzw. Przemysłu 4.0, a więc opierającego się na cyfryzacji procesów technologicznych. Obejmują cały proces działania – od planowania, poprzez działanie i utrzymanie ruchu, aż po monitorowanie i mają na celu zwiększenie procesów automatyzacji oraz zastępowanie w poszczególnych procesach człowieka przez roboty.

Spółki należące do Grupy PGNiG szczególnie są zainteresowane usprawnieniem zarządzania magazynami i logistyką w ogóle. Priorytetowe są też rozwiązania służące zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracowników, kontroli pracy a także ochronie mienia zasobów należących do Firmy (np. z wykorzystaniem dronów). Poszukiwane są też technologie mające na celu zwiększenie efektywności sprzedaży i generalnie służące usprawnieniu wszystkich procesów biznesowych, łącznie z kadrami i finansami.

InnVento, czyli fachowa obsługa innowacji

Marka InnVento nie powstała przypadkowo. Jest sprawdzoną i znaną na rynku platformą korporacyjnej współpracy ze startupami. Jeszcze kilka lat temu Firma bezpośrednio współpracowała z takimi młodymi technologicznymi spółkami, wcześniej je wyszukując. Obecnie odbywa się to głównie za pośrednictwem akceleratorów takich jak KPT czy IDEA Global firmy Huge TECH. Każdy z wybranych startupów poza opieką merytoryczną otrzymuje do 200 tys. zł dotacji publicznej.

– Od lat chętnie współpracujemy zarówno ze światem nauki, jak i z ekosystemem startupowym w Polsce. Wybieramy do współpracy te startupy, których rozwiązania technologiczne odpowiadają na nasze potrzeby rozwojowe. Nie ukrywamy, że prowadząc rozmowy z autorami innowacyjnych rozwiązań zastanawiamy się przede wszystkim nad potencjalnymi korzyściami biznesowymi z ewentualnego pozyskania danej technologii czy usługi, uwzględniając koszty a także ryzyka wdrożenia – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

- To na podstawie doświadczeń zgromadzonych podczas wdrażania programów pilotażowych, a także efektów, podejmujemy decyzję o rozwoju danej innowacji wraz ze startupem. Ogromna w tym zasługa naszej wykwalifikowanej kadry, która pracując nad innowacyjnym projektem wraz z jego twórcami, modeluje projekt pod kątem naszych realiów i skali naszego działania. Często pilotaż wykazuje, że dane rozwiązanie jest dla nas odpowiednie. Zadaniem naszych specjalistów jest doprowadzenie do weryfikacji naszych potrzeb na rozwiązaniu oferowanym przez startup. Sukcesy na tym polu to zasługa wysokich kwalifikacji i zaangażowania naszych fachowców z różnych departamentów i spółek – podkreśla wiceprezes Sekściński.

By zatrzymać najzdolniejszych w kraju

W procesie poszukiwania innowacyjnych idei i osób PGNiG sięga jeszcze głębiej niż same młode technologiczne spółki i ich twórcy – wspiera edukację, i to na różne sposoby. Finalnie działania te są widoczne chociażby podczas konferencji edukacyjnych, takich jak Our Future Forum. Podczas nich 200 wybranych uczestników: stypendystów Programu Mentoringowego OFF, studentów i absolwentów najlepszych zachodnich i polskich uczelni a nawet wybranych licealistów szuka najlepszych rozwiązań dla polskich szkół w walce z drenażem mózgów, wyrównywaniem szans polskiej młodzieży z mniejszych ośrodków, dostosowywaniu modelu polskiego szkolnictwa do potrzeb gospodarki.

Jest to też okazja do poszukiwania i znajdowania młodych utalentowanych osób, które będą mogły swoje zdolności praktycznie wykorzystać w innowacyjnych projektach – zakładając starupy, potem współpracując z ich akceleratorami, by w końcu je wdrażać i budować polski Przemysł 4.0, którego Grupa PGNiG jest jednym z filarów.

Dzięki temu właśnie nadal odkręcać będziemy kurki kuchenek gazowych, korzystać z gazowego ogrzewania i innych dobrodziejstw gwarantowanych przez błękitne, a z czasem coraz bardziej zielone paliwo, bez potrzeby martwienia się, czy to bezpieczne i ekologiczne Mając też przekonanie, że na pewno konkurencyjne cenowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PGNiG. Nowe technologie gwarantują bezpieczeństwo, konkurencyjność na rynku i zrównoważony rozwój. Młodzi mogą wykorzystać swój potencjał - Polska Times

Dodaj ogłoszenie