Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2017 Wrocław. Zbliża się deszcz meteorytów. Gdzie i kiedy oglądać spadajęce gwiazdy?

Marcin Kaźmierczak
Perseidy 2017
Perseidy 2017 Blaine Mccartney
PERSEIDY 2017. Od połowy lipca na niebie pojawia się coraz więcej spadających gwiazd. W tym roku deszcz meteorytów, a więc najlepsze warunki do ich podziwiania będziemy mieli w nocy z soboty na niedzielę (12-13 sierpnia). W ciągu godziny będziemy mogli dostrzec nawet 100 spadających gwiazd.

PERSEIDY 2017 WROCŁAW. GDZIE I KIEDY OGLĄDAĆ SPADAJĄCE GWIAZDY WE WROCŁAWIU?

Perseidy co roku rozświetlają sierpniowe niebo. To pozostałości po warkoczu komety Swift-Tuttle, która zbliża się do słońca raz na 133 lata, przez co paruje i uwalnia cząstki pyłu, który tworzy warkocz komety. Co roku od połowy lipca do końca sierpnia Ziemia przelatuje przez ten obłok i to właśnie cząsteczki wymiecione z jądra komety są spadającymi gwiazdami, które obserwujemy na niebie.

– Meteory, czyli drobny pył i pozostałości po komecie oraz cząsteczki gazów ocierają się o siebie, rozgrzewają, zaczynają topić i parować. W ten sposób mieszają się z atmosferą i w efekcie widzimy efekt ich spalania – wyjaśnia prof. Michał Tomczak, dyrektor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ślad, który tworzą spalające się meteory może mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów. Im dłuższy, tym oczywiście łatwiej go zaobserwować.

W tym roku kumulacja spadających meteorów, a więc Noc Perseidów przypadnie z najbliższej soboty na niedzielę. Komfort obserwacji będzie jednak ograniczał jasny księżyc, którego pełnię mieliśmy w poniedziałek. Perseidy najlepiej będzie oglądać około północy.

– Nie powinno być jednak aż tak źle, ponieważ księżyc będzie już w pobliżu ostatniej kwadry, a więc będzie pojawiał się na niebie w drugiej części nocy – twierdzi prof. Michał Tomczak. – Perseidy zaczną pojawiać się około godz. 22. Będzie je można obserwować około 30 stopni nad horyzontem. Kąt będzie się zwiększał i o godz. 2 meteory będą dostrzegalne najwyżej, około 60 stopni nad horyzontem. Trzeba to więc wypośrodkować i myślę, że północ będzie najlepszą porą – dodaje.

Ważne będzie także miejsce, z którego będziemy podziwiać spadające gwiazdy. Dobrej widoczności będzie sprzyjało przede wszystkim ciemne i co jeszcze istotniejsze czyste niebo.

– Zjawiska te są tak spektakularne, że przy odrobinie szczęścia meteory dostrzeżemy nawet w środku miasta. Jeśli chcemy jednak zobaczyć deszcz meteorytów, najlepiej udać się poza miasto w miejsce, w którym horyzont nie będzie niczym przesłonięty. W samym Wrocławiu dogodne powinny być miejsca choć trochę izolowane od światła - polany w większych parkach i tereny wzdłuż Odry – zauważa prof. Tomczak. – Warto jednak poświęcić co najmniej kilkanaście minut. Wzrok też musi się przyzwyczaić do warunków – zachęca i jak dodaje, do obserwacji lepiej nie używać lornetki, ani tym bardziej teleskopu – Spadające meteory to tak szybkie zjawisko, że najlepszym narzędziem do obserwacji są oczy.

Obserwacje tegorocznego deszczu meteorytów powinna umożliwić nam ładna pogoda. Na noc z soboty na niedzielę synoptycy prognozują niewielkie zachmurzenie i temperaturę oscylującą wokół 13-14 stopni.

Noc Perseidów opisuje także ludowa tradycja, która spadające na ziemię i spalające się meteory określa mianem "łez św. Wawrzyńca", którego święto przypada 10 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska