Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perły europejskiej sztuki i architektury już w styczniu we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Michał Bieniek
Michał Bieniek Tomasz Woźny
O świetnych wystawach w czasie Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Michał Bieniek, kurator Europejskiej Stolicy Kultury ds. sztuk wizualnych.

Dlaczego w ramach Weekendu Otwarcia Europejska Stolica Kultury pokazuje ekspozycję „Brzmienia” Eduardo Chillidy?
W tym samym czasie Europejską Stolicą Kultury 2016 jest też San Sebastian w Hiszpanii, a wystawa to efekt współpracy z baskijskim partnerem. Chillida jest najbardziej znanym artystą Kraju Basków, jego twórczość jest niebagatelna. Ines R. Artola, kuratorka ekspozycji, twierdzi, że jego wpływ na twórczość innych artystów jest ogromny, choć sam Chillida zmarł 15 lat temu. Był nie tylko rzeźbiarzem, ale też myślicielem, wizjonerem formy. Jego prace są prezentowane w wielu miejscach na świecie. Kiedy byłem w Wenecji i zwiedzałem Muzeum Peggy Guggenheim, a moim marzeniem było pokazanie prac niemieckiego artysty Anselma Kiefera (twórcy oryginalnych instalacji stworzonych np. z ołowiu, betonu, popiołu, kwasu, drewna, szkła, autora fotografii, rzeźb, obrazów, w których wykorzystał suszone rośliny i tłuczone szkło, pokazującego m.in. mroczną historię narodu niemieckiego – przyp. red.), którego bardzo cenię, zwróciło moją uwagę, że praca Kiefera sąsiaduje z dziełem Chillidy. Taki znak.

ESK zaprosi też widzów do Muzeum Marzeń...
To projekt realizowany we współpracy z wrocławskim Muzeum Narodowym. Do Wrocławia zapraszamy artystów bardzo rozpoznawalnych i ich prace, kolekcje, ale także chcemy pokazać świetne prace, które mamy stale we Wrocławiu, ale sami nie do końca doceniamy nasze zbiory. Zaprezentujemy więc przekrojową wystawę prezentującą dorobek wielu artystów wrocławskich, tworzących od lat 50. Zeszłego wieku po współczesność: m.in. Stanisława Dróżdża i Wacława Szpakowskiego. Postanowiliśmy też współpracować z Jacqueline Kornmueller, która pokazała u nas cykl spektakli „Ganymed goes Europe” i producentem Peterem Wolfem. Jacqueline Kornmueller wybrała z kolekcji Muzeum Narodowego kilka dzieł (m.in. „Wieczorem” Wassily’ego Kandinsky’ego i „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego) i inspirując się nimi, zaprosiła do współpracy pisarzy: Joannę Bator i Jacka Dehnela. Ich zadaniem jest przygotowanie monodramu inspirowanego dziełami sztuki. Teksty zostaną odegrane przez aktorów w Muzeum, blisko dzieł sztuki. Będziemy też bardziej akcentować kolekcję muzeum, chcemy wyjść w przestrzeń publiczną.

Jak?
Na tablicach pokażemy twarze aktorów z numerami telefonów. Jeśli ktoś zatelefonuje, usłyszy fragmenty tekstów.

Weekend Otwarcia to też najważniejsze perły europejskiej architektury...
We Wrocławiu prezentowane będą modele architektoniczne na wystawie „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”. To prestiżowy laur w tej dziedzinie. Pierwsza wystawa w Muzeum Architektury podsumuje ćwierć wieku nagrody, druga pokaże tegorocznych laureatów. Ludwig Mies van der Rohe był niemieckiem architektem, prekursorem nowoczesnej architektury. Nagroda jego imienia jest przyznawana co dwa lata autorom europejskich realizacji architektonicznych za wspaniałe koncepcje, technikę i konstrukcję.

ESK pokaże też świetną kolekcję współczesnej sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego...
... tak, i to w zmodernizowanym Pawilonie Czterech Kopuł.

Ma Pan swoje ulubione dzieło sztuki w Muzeum Narodowym?
Moje ulubione dzieło przy placu Powstańców Warszawy to „Podaj cegłę” Aleksandra Kobzdeja – w jakimś sensie zabawne, ale też przypominające o sytuacjach, w których polityka rości sobie prawa do wpływania na twórczość artystyczną, przekształcając ją w propagandę. Nie ma to jednak wpływu na wybory reżyserki Muzeum Marzeń, która konsultuje swoje wybory z zaproszonymi pisarzami i aktorami. To w procesie tych konsultacji wybierane są dzieła, które stają się inspiracją do dalszego opracowania literackiego i teatralnego.

19 września przyszłego roku w Muzeum Narodowym zostanie otwarta wystawa „Wrocławska Europa”.
Przypomni rangę kulturalną i polityczną Śląska wieku XVII, kiedy tworzył tu Bartholomeus Strobel, znakomity niemiecki malarz. Na wystawie znajdą się też prace z jego epoki. Ważnym elementem wystawy będzie obraz „Uczta u Heroda i ścięcie św. Jana Chrzciciela” z kolekcji Prado w Madrycie. Obraz przedstawia ucztę u Heroda, u którego goszczą ówcześni możni, a z boku jest pokazane ścięcie Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia. Jeśli uda się wypożyczyć go z Prado, to dyrekcja wrocławskiego Muzeum Narodowego chciałaby, żeby obraz był pokazywany w Muzeum Marzeń. Bo Muzeum Marzeń zajmie nie tylko Weekend Otwarcia, kolejne jego prezentacje będą w całym 2016 roku.

Zostaną zorganizowane też mniejsze wydarzenia Weekendu Otwarcia?
Tak, w ramach projektu Think Thank lab Triennale, nowej formuły Międzynarodowego Triennale Rysunku, nad którym pracowaliśmy od roku we współpracy z Japonią (EU-Japan Fest oraz Japan Foundation). To duża prezentacja rysunku z siedmiu krajów, przede wszystkim istotna jest sekcja japońska. Wystawa pt. „Two Sticks” już jest prezentowana w Muzeum Architektury, inną jej część pokazuje Ossolineum. W Infopunkcie Barbara obradowało jury konkursu na zasadzie open call, a efektem tych obrad będzie wystawa w Mieszkaniu Gepperta. 15 stycznia w Muzeum Współczesnym Wrocław otworzymy wystawę świetnych rysunków współczesnych Poli Dwurnik. W Galerii Neon Side podsumujemy program „Wrocław – wejście od podwórza”, w ramach którego zrealizowano dotąd aż 12 interwencji artystycznych na różnych wrocławskich podwórkach: na Gaju, Ołbinie, Przedmieściu Oławskim. Ukaże się katalog podsumowujący tegoroczną pracę w ramach tego programu. Będzie oczywiście wernisaż, ale przy okazji zaprezentują się instytucje artystyczne znajdujące się przy ulicy Ruskiej 46.

Dlaczego?
To ważne, z częścią tych podmiotów współpracuję na co dzień przy innych projektach, np. z Galerią ArtBrut i stowarzyszeniem Świat Nadziei realizujemy duży projekt „Po.rozumienie” w ramach „OpwenHUB”, finansowanego przez UE z partnerami z Niemiec i Włoch. To działanie z udziałem artystów art brut i outsider art.

Kalendarium
– 15 stycznia 2015
Galeria Awangarda, BWA Wrocław, godz. 18: wernisaż wystawy „Brzmienia” Eduarda Chillidy (czynna do 13 marca);
– 16 stycznia
Muzeum Architektury, godz. 12: wernisaż wystawy „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”;
Muzeum Narodowe, godz. 16: wernisaż projektu „Muzeum Marzeń”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska