Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Pawlikowski gościem we Wrocławiu

Alicja Sumarowska
Tomasz Bolt
Paweł Pawlikowski, laureat Oscara za „Idę” (jedynego polskiego filmu wyróżnionego w historii tą nagrodą), będzie gościem w kinie Nowe Horyzonty, podczas retrospektywy filmów reżysera. Odbędzie się ona w dniach 19-21 lutego.

Kino Nowe Horyzonty zaprasza na przegląd filmów Pawła Pawlikowskiego i spotkanie z samym reżyserem, jakie odbędzie się 21 lutego po seansie o godznie 19:00.

Retrospektywę filmów Pawlikowskiego zobaczymy w dniach 19-21 lutego. Odbędzie się ona w ramach nowego cyklu „Kino Mistrzów”. Cena biletu na każdy seans to tylko 10 zł.

Program przeglądu filmów Pawła Pawlikowskiego:
19 lutego, godz. 18.30 - Kobieta z Piątej Dzielnicy
reż. Paweł Pawlikowski, Francja, Polska, Wielka Brytania 2011, 85'
Tom Ricks po głośnym skandalu traci posadę na amerykańskim uniwersytecie, odchodzą od niego żona i córka. Tom ucieka do Paryża, by w cieniu fran­cuskich bulwarów napisać książkę. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się tajemnicza Margit.

19 lutego, godz. 20.30 - Ida
reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania, Wielka Brytania 2013, 82'
Polska, 1962 rok. Nowicjuszka Anna, sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic, ma przyjąć święcenia. Matka przełożona namawia ją, by przed uroczystością odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny.

20 lutego, godz. 17.30

Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1990, 45'
Zrealizowany za życia słynnego rosyjskiego pisarza dokument, będący próbą odtworzenia realiów poematu Moskwa - Pietuszki. Wstrząsającemu obrazowi pijanej i pijącej Rosji oglądanej na kolejnych przystankach trasy towarzyszą cytaty z poematu Jerofiejewa.

Serbski epos
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1992, 50'
Dokument o wojnie domowej w Bośni. Reżyser niczym antropolog przygląda się rytuałom i narodowym mitom, unikając dziennikarskiego komentarza na temat bieżących zdarzeń. Uniwersalne spojrzenie w głąb bałkańskiego koszmaru.

20 lutego, godz. 20.00

Twockers
reż. Paweł Pawlikowski, Ian Duncan,Wielka Brytania 1998, 40'
Dokudrama o dzieciach z ubogiego osiedla. Film przeleżał rok na półce, aż w końcu BBC pokazała go z etykietą eksperymentu. Odniósł sukces i stał się w Wielkiej Brytanii filmem kultowym.

Ostatnie wyjście
reż. Paweł Pawlikowski, USA, Wielka Brytania 2000, 73'
Pełnometrażowy debiut fabularny Pawła Pawlikowskiego zyskał uznanie krytyków London Film Festival i otrzymał nagrodę BAFTA dla obiecującego brytyjskiego twórcy. Historia rosyjskiej imigrantki, która wraz z dzieckiem przybywa do Wielkiej Brytanii, by uzyskać azyl.

21 lutego, godz. 17.00

Lato miłości
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 2004, 85'
Bogata i rozpieszczona Tamsin spędza wakacje na wsi w Yorkshire, gdzie poznaje miejscową dziewczynę, Monę. Między nastolatkami rodzi się uczucie. Laureat BAFTA - Nagrody im. Alexandra Kordy dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku.

21 lutego, godz. 19.00

Podróż z Żyrinowskim
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1995, 45'
Początek lat 90. Rosja po raz pierwszy w swojej historii doświadcza blasków i cieni demokracji. Pawlikowski wybiera się z Władimirem Żyrinowskim w podróż, uzyskując fascynujący wgląd w życie prowincji i jej mieszkańców rodem z dzieł Gogola i Babla.

Podróże Dostojewskiego
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1991, 52'
Reżyser odwiedza z kamerą Dymitra, prawnuka wybitnego pisarza, prostego tramwajarza z Sankt Petersburga. Pawlikowski towarzyszy bohaterowi w podróży do Niemiec, która powoduje u Dymitra zaślepienie światem kapitalistycznego dobrobytu.

Po projekcji spotkanie z Pawłem Pawlikowskim

Dzień później, 22 lutego, Paweł Pawlikowski pojawi się w Hali Ludowej na ceremonii finałowej projektu „Jestem Europejczykiem - rola Parlamentu Europejskiego w moim życiu”. W ramach projektu młodzież z wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych pisała scenariusze filmów krótkometrażowych dotyczących powiązań między działalnością Parlamentu Europejskim, a codziennym życiem młodych ludzi. W konkursie wzięło udział 41 filmów z 36 szkół.

Spośród zgłoszeń jury wybrało 10 scenariuszy, które zostały zrealizowane przez uczniów wspieranych przez profesjonalne ekipy filmowe. Filmy te, o długości maksymalnie 5 minut, zostaną zaprezentowane na ceremonii w Hali Ludowej. Trzy najlepsze zostaną nagrodzone, zaś nagroda publiczności trafi do twórców filmu, który uzyska najwięcej głosów w głosowaniu internetowym. Przewodniczącym jury podczas finału będzie właśnie Paweł Pawlikowski.

Od piątku 12 lutego na oficjalnej stronie projektu: www.iameuropean.eu można już oglądać wszystkie 10 filmów i głosować na najlepszy film (pod stroną do głosowania: http://www.wroclaw.pl/portal/glosowanie-projekt-jestem-europejczykiem).

Paweł Pawlikowski o "Idzie" na rozdaniu Oscarów

Źródło: US CBS/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto