Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczne dzwonki rozpoczynają i kończą lekcje

Błażej Organisty
fot. Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu
Fragmenty utworów wybitnych polskich kompozytorów zastąpiły dźwięk dzwonków w podstawówce salezjanów przy ul. Świętokrzyskiej i w liceum przy Prusa. Każdy dzień rozpoczyna „Nocturne N20”, a kończy „Spring Waltz” Chopina.

W Zespole Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu słychać i widać wybitnych polskich kompozytorów. Uczniom liceum i podstawówki każdego dnia już od rana przygrywa Chopin na zmianę z Wieniawskim, Paderewskim i Moniuszko. Pojawia się też Ogiński z „Pożegnaniem Ojczyzny”. Muzyka poważna rozbrzmiewa przez 45 sekund, przed i po każdej lekcji, wplata się w każdą przerwę. I tak fragmenty patriotycznych kompozycji zastąpiły w szkołach dźwięk tradycyjnych dzwonków.

– Przypominają o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczy pomysł ksiądz Jerzy Babiak, dyrektor zespołu szkół salezjanów. – Na pomysł wpadliśmy wspólnie. Kompozycje przypominają o przerwach i lekcjach, ale są też ścieżką dydaktyczną, edukacyjną. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież muzyką poważną, poszerzyć horyzonty.

Patriotyczne dzwonki rozpoczynają i kończą lekcje
fot. Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu

Ksiądz zauważył, że o Chopinie, którego w szkole najwięcej, słyszał prawie każdy uczeń. O Paderewskim lub Wieniawskim już nie koniecznie, dlatego na ścianach wiszą wizerunki kompozytów opatrzone notką biograficzną. Życie, kompozycje i dokonania muzyków są omawiane na lekcjach muzyki w podstawówce. Ale dlaczego właśnie oni, dlaczego Moniuszko, dlaczego Chopin?

– Wybraliśmy muzykę z okresu zaborów, z okresu odzyskania niepodległości i okresu po jej odzyskaniu. Muzyka momentami jest refleksyjna, momentami ekspresyjna i dynamiczna. Chcemy zachęcić do poszukiwań i odkrywania muzyki, żeby nie ograniczać się tylko do współczesnej – odpowiada ksiądz.

Patriotyczna edukacja nie skończy się na nieszablonowych dzwonkach. Dyrektor już zaplanował konkurs typu jaka to melodia (przyporządkuj utwór do kompozytora), konkurs historyczny, polonistyczny, fotograficzny i literacki. Tematyka konkursów będzie nawiązywała do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest także element stricte wrocławski. W ramach edukacji uczniowie wybiorą się do miejsc, w których koncertował Ignacy Paderewski.

A muzyka poważna będzie brzmiała w szkołach przy ul. Świętokrzyskiej i Prusa do końca tego roku kalendarzowego. Każdy dzień rozpoczyna „Nocturne N20”, a kończy „Spring Waltz” Chopina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska