Pat w Teatrze Polskim. Marszałek skarży do sądu decyzję wojewody

Redakcja
Marszałek województwa Cezary Przybylski
Marszałek województwa Cezary Przybylski Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Zarząd województwa podjął dziś decyzję o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na postanowienia wojewody Pawła Hreniaka w sprawie wstrzymania odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego oraz powierzenia jego obowiązków Remigiuszowi Lenczykowi.

- Wojewoda wstrzymał uchwały, z którymi nie miał okazji się zapoznać – mówi marszałek Cezary Przybylski - Postępowanie wojewody w tej sprawie, w ocenie znawców prawa administracyjnego, jest jednoznacznym naruszeniem przepisów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że decyzja wojewody miała charakter polityczny - dodaje Cezary Przybylski.

Zgodnie z procedurą skarga samorządu składana jest do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem wojewody.

- Mam nadzieję, że wojewoda przekaże nasza skargę do sądu bez zbędnej zwłoki. Wszystkim powinno dzisiaj zależeć na szybkim rozstrzygnięciu sprawy przez sąd – dodaje Cezary Przybylski.

W myśl obowiązujących przepisów sąd powinien rozpatrzyć wniesioną skargę w terminie do 30 dni od daty jej otrzymania.

Przypomnijmy, że zarząd województwa Z26 kwietnia odwołał Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Obowiązki dyrektora ma pełnić Remigiusz Lenczyk. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak zablokował jednak uchwałę zarządu województwa o odwołaniu.

"Wojewoda miał na względzie przede wszystkim treść opinii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w której ten powołując się na argumenty prawne, negatywnie ocenił zamiar odwołania dyrektora. Dodatkowo o podjęcie działań zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego Komitet Protestacyjny Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. Uchwała zostanie zbadana pod względem zgodności z prawem. Podkreślić należy, iż ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ściśle określa procedurę ewentualnego odwołania dyrektora instytucji kultury. Biorąc pod uwagę przesłanki ustawowe oraz doniosłość uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego konieczne i uzasadnione jest wstrzymanie wykonania uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie odwołania Dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wojewoda Dolnośląski na rozstrzygnięcie w sprawie wstrzymanej uchwały ma 30 dni" - to oświadczenie, który wydawało wówczas biuro prasowe wojewody.

Zdaniem zarządu województwa i prawników urzędu marszałkowskiego wojewoda dolnośląski nie miał prawa tego zrobić, nie mając na piśmie samej uchwały, a jedynie doniesienia medialne o jej uchwaleniu.

Władze województwa podkreślają, że podejmując decyzję o odwołaniu Morawskiego kierowały się interesem instytucji oraz całego zespołu.

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beata

Nic nie zapowiada tego aby miała nastąpić jakaś zmiana. Nic już nie pomogą krzyki buntowników. To ich ostatnie podrygi.

K
KRIS

I zrobi porządek z tą zbuntowaną zgrają. Lepiej niech już zaczną szukać pracy. Nie będzie łatwo, bo odpada już im Teatr Stary.

J
Jan

Chodzę obecnie do Teatru Polskiego i jestem bardzo zadowolony. Byłem na Kalinie i Mirandolinie, będę chodził nadal, a Pan niech robi co chce i nie obwieszcza tego światu.

g
gópi

Niech mi ktoś wy tłumaczy, błagam! Wojewoda miał tydzień na zapoznanie się z decyzją Marszałka. Ale Marszałek nie wysłał pisma do Wojewody tylko zwolnił Morawskiego, powołał nowego, swojego Dyrektora i uznał , że Wojewoda nie miał prawa zawetować tych decyzji bo pismo miał dostać w ciągu tygodnia i dopiero wtedy się do niego odnieść. No, kurde! Nic nie rozumiem! Błagam, niech ktoś mi to wytłumaczy!!!!!!

s
stu

to nie ludzie... to gorszy sort z Nowoczesnej wspierajacy poprzedniego niewyszkolonego lewackiego dyrektora.. tyle

A
Aga17841

Morawski powinien honorowo ustąpić, facet pcha się na siłę tam gdzie go nie chcą. Bardzo kurczowo trzyma się stołka.

J
Jarko

Przecież Morawski pokazał, że nie potrafi być menadżerem, że nie potrafi kierować ludźmi, że wszystkich podzielił! Jest po sześćdziesiątce i próbuje kariery dyrektorskiej, która mu nie wychodzi. O jakich szansach mówisz? Facet kłamie na każdym kroku w myśl słynnej zasady: nikt nam nie powie, że białe jest białe, a czarne jest czarne! A najważniejsze: publiczność omija Teatr Polski szerokim łukiem!!!!!!!!!

A
A

To nie żart. Poważnie popieram.

g
gość

Zwolniło się miejsce w serialu czekają na ciebie capie

B
Breslauer49

Niechaj poprowadzi ten Teatr Polski choć jeden sezon - niech pokaże co potrafi.
Błąd Urzędu Marszałkowskiego - narobił już na etapie konkursu bałaganu.
Jestem przeciwny tej dyrekturze Cezarego Morawskiego ale ma się gość wykazać.
Po owocach będziemy go oceniać.

B
Breslauer49

Niechaj poprowadzi ten Teatr Polski choć jeden sezon - niech pokaże co potrafi.
Błąd Urzędu Marszałkowskiego - narobił już na etapie konkursu bałaganu.
Jestem przeciwny tej dyrekturze Cezarego Morawskiego ale ma się gość wykazać.
Po owocach będziemy go oceniać.

B
Breslauer49

Niechaj poprowadzi ten Teatr Polski choć jeden sezon - niech pokaże co potrafi.
Błąd Urzędu Marszałkowskiego - narobił już na etapie konkursu bałaganu.
Jestem przeciwny tej dyrekturze Cezarego Morawskiego ale ma się gość wykazać.
Po owocach będziemy go oceniać.

G
Gość

Bo medialnie może być "ciekawie" dla obecnej ekipy PO'wskiej i post PO'wskiej jak zacznie wszystko wypływać.

p
podatnik

Teatr Polski to patologia. za nasze pieniądze publiczne samorządowe ten cyrk jest utrzymywany. Może już wystarczy tego balu za publiczne pieniądze.. tam już nie ma co naprawiać. placówkę trzeba rozwiązać i odnowa zatrudnić ludzi. ta cała załoga co jest wypad.

A
Andrzej

Ustawili konkurs i się teraz miotają. Nie trzeba było ustawiać.

Dodaj ogłoszenie