Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszport immunologiczny - czyli paszport dla zaszczepionych. Jeśli będziesz go posiadał, podróże będą łatwiejsze? Taki jest plan

Joanna Sarnat
Joanna Sarnat
Paszport immunologiczny, czyli paszport dla zaszczepionych
Paszport immunologiczny, czyli paszport dla zaszczepionych Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Paszport immunologiczny – zwany także covidowym lub szczepionkowym – to nowy pomysł na umozliwienie zagranicznych podróży, które miałyby się odbywać płynnie, zatem bez kwarantanny. Tego typu dokument miałby być wyposażony w kod QR, który poświadczałby wykonanie szczepienia. Teoretycznie tym sposobem mnóstwo ludzi na całym świecie mogłoby np. bez przeszkód latać na wakacje. Czy pomysł się przyjmie i – jeśli się to dokona – kiedy możemy spodziewać się nowej procedury?

Paszport immunologiczny – posługiwanie się takim dokumentem miałoby pomóc w podróżowaniu m.in. po UE

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” pomysł wdrożenia paszportu immunologicznego padł ze strony Komisji Europejskiej. KE zapowiada, że do lata 2021 r. 70% mieszkańców UE powinno być zaszczepionych. Grupa ta nie powinna nosić ciężaru obostrzeń. Żeby jednak wykluczyć, kto może być zwolniony z kwarantanny, a kto musi ją odbywać, konieczne jest udowodnienie faktu szczepienia.

Bruksela ma pomysł na ujednolicony system przekazu informacji w kwestii szczepień przeciwko koronawirusowy SARS-CoV-2. Mowa o cyfrowym paszporcie immunologicznym. Co o nim wiemy?

  • Ma mieć formę aplikacji, w której zostanie umieszczony kod QR świadczący o wykonanym szczepieniu.
  • W takim paszporcie widniałyby także dane dotyczące obecności przeciwciał lub mówiące o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

Co istotne, nie wszyscy urzędnicy UE podzielają entuzjazm ws. paszportów. Clément Beaune, sekretarz stanu ds. UE, zwraca uwagę m.in. na ciągle kulejący dostęp do szczepionek. Tempo szczepień jest dalekie od zawrotnego, dlatego na razie nie możemy mówić o znoszeniu obostrzeń.

Kto miałby wyprodukować paszport szczepionkowy? Zgłasza się już m.in. Microsoft

Jest już sporo firm technologicznych, które wyrażają chęć stworzenia aplikacji mającej zachowywać dane o szczepieniach. W kolejce stoją m.in. Microsoft, Oracle lub amerykańska organizacja non-profit Mayo Clinic.

Warto dodać, że paszport cyfrowy miałby też… swoją papierową wersję. Osoby, które nie posiadają smartfonów, mogłyby otrzymać wydruk kodu QR, który poświadczyłby zarówno szczepienie, jak i negatywny wynik testu na koronawirusa.

Wiele linii lotniczych korzysta aktualnie z oprogramowania CommonsPass, które umożliwia elektroniczne poświadczanie wyników testów na obecność SARS-CoV-2.

Źródło: Rp.pl/DGP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska