Pasta do protez – jak dbać o protezę zębową?

  Pasta do protez – jak dbać o protezę zębową?

  Materiał informacyjny

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pasta do protez – jak dbać o protezę zębową?
  Proteza zębowa to świetnie rozwiązanie dla wszystkich osób z brakami w uzębieniu, bez względu na przyczynę ich powstania. Nowoczesne protezy zębowe wykonane są z bezpiecznych i trwałych materiałów, takich jak akryl i metal. Wciąż jest to jednak ciało obce, o które należy odpowiednio dbać, by służyło nam przez długie lata i nie powodowało stanów zapalnych w jamie ustnej.
  Pasta do protez – jak dbać o protezę zębową?
  Nie ma tak naprawdę różnicy, czy posiadamy protezę częściową czy też pełną. Należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowej higienie, w przeciwnym razie proteza stanowić będzie doskonałe miejsce do rozwoju bakterii, prowadząc do powstania nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i bolesnych stanów zapalnych. Może to być również przyczyna zmiany smaku spożywanych przez nas potraw.

  Pasta do protez – dlaczego higiena protezy jest tak istotna?


  Przede wszystkim prawidłowa higiena protezy zębowej sprawia, że jej noszenie nie stanowi dla nas żadnego dyskomfortu i pozwala w pełni cieszyć się chociażby przyjemnością jedzenia. Akryl, z którego wykonana jest zdecydowana większość protez, bez odpowiedniej pielęgnacji stanowi sprzyjające środowisko nie tylko do rozwoju bakterii i grzybów, ale również sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmowych, które gnijąc powodują wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, a także znacząco zmieniają smak spożywanych potraw. Dodatkowo, resztki pokarmu mogą odpowiadać za powstawanie drobnych ranek i mikrouszkodzeń, które są powodem dolegliwości bólowych. Z tego powodu protezę zaleca się myć tak naprawdę po każdym posiłku. W przeciwnym razie protezę trzeba będzie po krótkim czasie wymienić na nową, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Do codziennej higieny protezy zębowej nie może być jednak stosowana zwykła pasta do zębów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że akryl jest dużo bardziej delikatny i podatny na ścieranie niż naturalne szkliwo zębów, a zawarte w tradycyjnych pastach do zębów drobinki w krótkim czasie mogłyby zniszczyć powierzchnię protezy. Z tego powodu zdecydowanie lepszym wyborem jest specjalna pasta do protez zębowych, która nie tylko nie rysuje powierzchni protezy, ale również wykazuje działanie antybakteryjne, zapobiegając rozwojowi na jej powierzchni bakterii.

  Jak powinna wyglądać higiena protezy?


  Aby proteza służyła nam jak najdłużej należy przede wszystkim czyścić ją regularnie, najlepiej po każdym posiłku. Potrzebne są do tego pasta do protez oraz miękka, specjalna szczoteczka. Jeżeli nie ma akurat możliwości umycia dokładnie protezy pastą, należy przynajmniej po jedzeniu opłukać ją pod wodą, tak aby pozbyć się jak największej ilości resztek pozostałych po spożyciu posiłku. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, gdyż wrzątek może spowodować deformację protezy i dyskomfort przy jej użytkowaniu. Przy myciu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na okolicę przydziąsłową mostów i koron, gdyż są one dość trudne do oczyszczenia, a to właśnie tam najbardziej zbierają się różnego rodzaju osady.

  Jak powinno wyglądać prawidłowo przeprowadzone mycie protezy? Aby dokładnie umyć całą protezę zębową należy wyjąć ją z jamy ustnej i wyszorować nie tylko zęby, ale całą jej powierzchnię, zwracając uwagę przede wszystkim na te elementy, które mają bezpośredni kontakt z dziąsłami. Czynności najlepiej wykonywać w umywalce lub misce wyłożonej ściereczką, która zamortyzuje ewentualny upadek protezy, co mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia. Każdy posiadacz protezy zębowej powinien zainwestować w takie akcesoria jak dwustronna, miękka szczoteczka do protez, posiadająca osobne końcówki do mycia zewnętrznej i wewnętrznej strony protezy oraz pasta do protez zębowych. Są one skuteczne, a zarazem delikatne i nie niszczą podatnej na zarysowania powierzchni akrylu. Nakładając niewielką ilość pasty na szczoteczkę, delikatnie naciskając czyści się kolejno powierzchnię zębów, a następnie wszystkie elementy różowe i metalowe. Po myciu całą protezę dokładnie płuczemy pod bieżącą, ciepłą ale nie zbyt gorącą wodą. Taką czynność należy powtarzać co najmniej dwa razy dziennie. Wieczorem, po umyciu protezę należy osuszyć i umieścić ją w specjalnym, suchym i przewiewnym pojemniku. Błędem jest trzymanie jej np. w szklance z wodą gdyż sprzyja to dodatkowo rozwojowi bakterii i grzybów. Niewskazane jest również zbyt długie przechowywanie ich w roztworze czyszczącym, np. z tabletek do czyszczenia czy dezynfekujących, gdyż zawarte w nich substancje w wyniku długiego kontaktu z akrylem również mogą prowadzić do uszkodzenia protezy.

  Specjalne preparaty do protez – czy naprawdę warto je stosować?


  Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych preparatów, takich jak pasta do protez czy tabletki czyszczące? Przede wszystkim dlatego, że ich skład i struktura są odpowiednio dobrane do materiału, z którego została wykonana proteza. Dzięki temu dużo mniejsze jest ryzyko uszkodzeń mechanicznych, do których może dojść w trakcie czyszczenia protezy. Nie zawierają one również, w przeciwieństwie np. do szarego mydła, substancji chemicznych, które mogłyby powodować podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i stany zapalne. Co więcej, wykazują one właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, niezwykle istotne ze względu na fakt iż akryl jako tworzywo sprzyja rozwojowi patogennych drobnoustrojów.

  Do codziennego czyszczenia protezy polecana jest przede wszystkim dedykowana pasta do protez zębowych, która doskonale usuwa resztki jedzenia i drobnoustroje, zapewniając świeży oddech i likwidując osady z kawy czy herbaty. Dostępne są również tabletki i proszki czyszczące, które po rozpuszczeniu tworzą roztwór o działaniu antybakteryjnym i silnie czyszczącym. Umieszcza się w nich protezę na maksymalnie 10 min, a po tym czasie płucze się ją pod bieżącą wodą i osusza. Taki zabieg należy przeprowadzać minimum raz na tydzień, dzięki czemu nawet z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki, wszystkie pozostałości po posiłkach i drobnoustroje zostaną usunięte. W przypadku palaczy można je stosować nawet codziennie, ze względu na fakt, iż nikotyna zostawia na protezach wyjątkowo trudny do usunięcia osad. Jeżeli odpowiednio zadbamy o protezę, przedłużymy znacznie jej trwałość, a tym samym będziemy mogli ją wymieniać tylko raz na 5 lat.

  Źródła:
  -https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/protetyka-i-implantoprotetyka/104734,jak-dbac-o-protezy-ruchome
  -https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-dbac-o-proteze-zebowa
  -https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/7-porad-jak-dbac-o-proteze-zebowa-aa-CHMe-N847-C1yr.html
  -https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/czyszczenie-protezy-zebowej/

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety