Pasażerowie Kolei Dolnośląskich opiszą Powódź Tysiąclecia

JW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Koleje Dolnośląskie
Udostępnij:
W piątek 5 maja pasażerowie podróżujący pociągami Kolei Dolnośląskich między Wrocławiem a Świdnicą będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami dotyczącymi Powodzi Tysiąclecia na Dolnym Śląsku w 1997 roku. To część akcji „Dolny Śląsk. Pamiętam powódź”, do której przyłączył się regionalny przewoźnik.

Wydarzenia sprzed 20 lat będzie można opisać w ulotkach-notatnikach, rozdawanych podróżującym na trasie Wrocław-Świdnica (odjazd o godz. 9:43) oraz Świdnica-Wrocław (odjazd o godz. 11:33).

Wspomnienia zostaną zgromadzone w specjalnych pojemnikach, skąd trafią do organizatorów projektu. Jego celem jest budowa archiwum, na bazie którego zrealizowane zostaną m.in. zbiorowa publikacja książkowa, film, wywiady z powodzianami, a nawet badania socjologiczne.

- Koleje Dolnośląskie od momentu powstania są silnie związane z regionem i jego mieszkańcami. Dlatego z chęcią przyłączamy się do wielu akcji, które tak jak w tym przypadku dotyczą wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności - podkreśla Piotr Rachwalski, prezes spółki. - Mimo że od Powodzi Tysiąclecia mija już druga dekada, wciąż jest to wydarzenie żywe w pamięci Dolnoślązaków, w tym także wielu naszych pasażerów. Jestem przekonany, że projekt pomoże ocalić pamięć o często nieznanych epizodach, które
złożyły się na heroiczną walkę o nasz wspólny Dolny Śląsk.

Według przeprowadzonych niedawno badań, powódź z 1997 roku jest wydarzeniem, wokół którego najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska. Organizatorzy projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam powódź” zamierzają sprawdzić, w jaki sposób minione wydarzenia wpłynęły na Dolnoślązaków. W tym celu zachęcają do tego, by dzielili się z nimi wspomnieniami i pamiątkami, kontaktując się m.in. przez stronę pamietampowodz.pl oraz profil facebook.com/pamietampowodz .

Organizatorem akcji jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość, a za jej realizację odpowiada Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza. Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wojewoda Dolnośląski. Koleje Dolnośląskie są jednym z partnerów projektu.

źródło: Koleje Dolnośląskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie