Parlament Europejski daje oręż do walki z koronawirusem w naszym regionie

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM
Miliardy złotych popłynęły do Polski z budżetu Unii Europejskiej na walkę z COVID-19. Dzięki temu udało się uratować wiele miejsc pracy, a skutki ekonomiczne pandemii będą mniej dotkliwe, niż pierwotnie zakładano. Posłowie do Parlamentu Europejskiego już zapowiadają, że to dopiero początek długofalowych inicjatyw pomocowych.

Jeszcze w marcu, na nadzwyczajnej sesji, posłowie do PE zagłosowali za udostępnieniem 37 mld euro z funduszy spójności obywatelom, regionom i krajom, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii.

Wsparto także konkretne branże, takie jak turystyka, transport, rolnictwo i rybołówstwo.

Główne obszary, na które obecne fundusze unijne mogą zostać przekierowane, to po pierwsze, zakup niezbędnego sprzętu medycznego i wszystkiego, co jest bezpośrednio związane z opieką zdrowotną w czasie pandemii — mówi poseł Jarosław Duda (Europejska Partia Ludowa, PO), członek Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Petycji.

Parlament Europejski dał państwom członkowskim pełną elastyczność w wykorzystaniu już przyznanych środków unijnych — Polska w kwietniu przyjęła ustawę o przesunięciu aż 7,5 mld euro na walkę ze skutkami epidemii.

Jarosław Duda © Parlament Europejski 2020
Jarosław Duda © Parlament Europejski 2020

— PE zrezygnował ze zwykle stawianych warunków na rzecz jak najszybszego uruchomienia pomocy. W związku z tym środki te można obecnie wykorzystywać przy maksymalnie uproszczonych procedurach. Dodatkowo mogą być one realizowane bez wkładu własnego, czyli przy 100% finansowaniu z budżetu Unii Europejskiej — dodaje poseł Jarosław Duda.

Pieniądze trafiają już do przedsiębiorców i samorządów z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Wsparcie może otrzymać każdy przedsiębiorca, a do zagospodarowania jest ponad 320 mln zł. Bezpłatną pomoc w ubieganiu się o fundusze zapewniają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich, których w regionie dolnośląsko-opolskim jest osiem.

Obydwa województwa efektywnie sięgnęły po możliwości oferowane przez Unię Europejską. Warto wspomnieć choćby zakup trzech nowych, supernowoczesnych karetek z pełnym wyposażeniem dla Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, pożyczki płynnościowe dla ratowania firm w wysokości nawet do 500 tysięcy złotych czy uruchomienie Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego o wartości ponad 1 miliarda złotych – wylicza Jarosław Duda.

Jedną z branż, która najmocniej odczuwa i w kolejnych miesiącach nadal będzie odczuwać skutki epidemii, jest turystyka, która odpowiada za blisko 10 proc. unijnego PKB. Za tą liczbą kryją się często dramaty całych rodzin, bo 90 proc. spośród 2,4 mln firm związanych z turystyką to małe przedsiębiorstwa.

— Parlament Europejski niemal od początku pandemii apelował o podjęcie działań na rzecz ratowania branży turystycznej, a w szczególności o ochronę miejsc pracy — wyjaśnia Jarosław Duda. 13 maja Komisja Europejska zaproponowała szereg środków umożliwiających stopniowe i skoordynowane udostępnianie usług i placówek turystycznych, przy zachowaniu reżimu sanitarnego gwarantującego bezpieczeństwo klientów, a także wsparcie dla firm z tej branży.

Komisja udostępniła też 8 mld euro z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych na rzecz ok. 100 tysięcy małych przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc w swoim lokalnym oddziale banku lub u pożyczkodawców uczestniczących w programie.

Od lat jednym z poważniejszych wyzwań było wchodzenie na rynek pracy młodych ludzi. Pandemia koronawirusa pogłębiła tylko ten problem. Właśnie dlatego Parlament Europejski stale pracuje nad szeregiem instrumentów, które złagodzą gospodarcze skutki pandemii, część z nich adresowana jest natomiast do ludzi młodych. 1 lipca Komisja Europejska ogłosiła nowy program wspierania zatrudnienia młodzieży — „Pomost do zatrudnienia dla kolejnego pokolenia”.

Program zakłada wzmocnienie gwarancji dla młodzieży i jest skierowany do ludzi między 15 a 29 rokiem życia, znajdujących się w trudnej sytuacji. Osoba zarejestrowana w programie w ciągu 4 miesięcy ma otrzymać ofertę stażu, zatrudnienia lub szkolenia; oferty będą powiązane z potrzebami przedsiębiorstw i obejmowały indywidualne doradztwo, coaching i mentoring – podsumowuje Jarosław Duda.

W ramach walki ze skutkami epidemii COVID-19 nasz kraj otrzyma zapewne dodatkowe środki w uzupełnieniu do obecnych programów regionalnych i krajowych. Dokładne kwoty będą znane po decyzjach podjętych przez przywódców europejskich państw, prawdopodobnie jeszcze w lipcu.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie