Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkowanie we Wrocławiu należy do najdroższych w Polsce

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Parkowanie samochodu w centrum wielu polskich miast wymaga głębszego sięgnięcia do kieszeni. Niestety - jak wykazali eksperci Fundacji Instytutu Ochrony Praw Konsumentów - Wrocław znajduje się w ścisłej krajowej czołówce jeżeli chodzi o wysokość opłat w strefach płatnego parkowania. Przypomnijmy, że ustalenie stref płatnego parkowania i wysokości obowiązujących w nich opłat postojowych należy do samorządów. Ogólnokrajowe przepisy wprowadzają maksymalną stawkę, jaką można zastosować za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego.  W strefie płatnego parkowania jest to 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli wg aktualnej stawki 4,20 zł; natomiast cena w tzw. śródmiejskiej strefie płatnego parkowania (dotyczy to miast powyżej 100 tys. mieszkańców) pierwsza godzina postoju nie może być wyższa niż 0,45 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 12,60 zł. To od lokalnych radnych zależy, czy kierowcy w danym mieście płacą za parkowanie ceny zbliżone do górnych limitów, czy jednak znacząco niższe. Niestety wrocławscy należą do tych najmniej litościwych dla kieszeni kierowców. Na kolejnych slajdach pokazujemy stawki jakie obowiązują w centrach największych miast w kraju z naciskiem na dolnośląskie. Poszeregowaliśmy je od najtańszych po najdroższe.
Parkowanie samochodu w centrum wielu polskich miast wymaga głębszego sięgnięcia do kieszeni. Niestety - jak wykazali eksperci Fundacji Instytutu Ochrony Praw Konsumentów - Wrocław znajduje się w ścisłej krajowej czołówce jeżeli chodzi o wysokość opłat w strefach płatnego parkowania. Przypomnijmy, że ustalenie stref płatnego parkowania i wysokości obowiązujących w nich opłat postojowych należy do samorządów. Ogólnokrajowe przepisy wprowadzają maksymalną stawkę, jaką można zastosować za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego. W strefie płatnego parkowania jest to 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli wg aktualnej stawki 4,20 zł; natomiast cena w tzw. śródmiejskiej strefie płatnego parkowania (dotyczy to miast powyżej 100 tys. mieszkańców) pierwsza godzina postoju nie może być wyższa niż 0,45 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 12,60 zł. To od lokalnych radnych zależy, czy kierowcy w danym mieście płacą za parkowanie ceny zbliżone do górnych limitów, czy jednak znacząco niższe. Niestety wrocławscy należą do tych najmniej litościwych dla kieszeni kierowców. Na kolejnych slajdach pokazujemy stawki jakie obowiązują w centrach największych miast w kraju z naciskiem na dolnośląskie. Poszeregowaliśmy je od najtańszych po najdroższe. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
W stolicy Dolnego Ślaska za parkowanie płacimy znacznie więcej niż w Warszawie, Gdańsku, czy w Krakowie. Przypomnijmy, że ustalenie stref płatnego parkowania i wysokości obowiązujących w nich opłat postojowych należy do samorządów. Ile kosztuje postój w innych miastach? Kliknij w zdjęcie i sprawdź na kolejnych slajdach!
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska