Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Tysiąclecia - wreszcie się za niego wezmą! Tak będzie wyglądał (WIZUALIZACJE)

Bartosz Józefiak
Park Tysiąclecia we Wrocławiu - wizualizacje
Park Tysiąclecia we Wrocławiu - wizualizacje fot. Wizualizacje Politechniki Wrocławskiej/prof. Alina Drapella-Hermansdorfer
Zapomniany od lat Park Tysiąclecia, wreszcie doczeka się zmian, a wrocławianie będą mogli tam wybrać się na spacer. Politechnika Wrocławska na zlecenie urzędu miejskiego przygotowała projekt nowego terenu rekreacyjnego w parku Tysiąclecia (w pobliżu ul. Granicznej, Mińskiej i AOW). Przy rzece Ślęzie ma powstać piękna aleja.

Aleja Europejskiej Stolicy Kultury (tak ma nazywać się nowy teren rekreacyjny), będzie się rozciągać od ul. Sukielickiej prawie do mostu na ul. Strzegomskiej. Teraz są tam nieużytki, ale w przyszłości pojawią się aleje dla pieszych i rowerzystów przedzielone rzędami dębów (część z nich utworzy Aleję Ludzi Kultury), a także plac gier, plac festynów (gdzie mają odbywać się imprezy plenerowe).

CZYTAJ TEŻ: MÓJ REPORTER - CO Z PARKIEM TYSIĄCLECIA

Od strony osiedla Nowy Dwór będzie można wejść na plac rekreacyjny i plac sportowy – przeznaczone do zawodów sportowych, bo Aleja ESK wbrew nazwie ma pełnić ważną rolę także podczas igrzysk World Games w 2017 r. Będą też unikatowe meble miejskie, nazwane roboczo „Hocki Wrocki” (m.in. betonowe siedziska w kształcie klocków do gry czy stoły do gier planszowych). Do parku nie będzie można wjechać autem – parking pojawi się przy głównym wejściu do parku od strony osiedla Nowy Dwór. Zagospodarowanie nowego terenu ma być gotowe do 2016 roku – kiedy to Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury.

DLACZEGO PARKING PRZY PARKU TYSIĄCLECIA JEST ZAGRODZONY SZLABANEM?

Przypomnijmy, że Park Tysiąclecia (zwany również Milenijnym), to pomysł jeszcze Bogdana Zdrojewskiego, byłego prezydenta Wrocławia, a obecnie ministra kultury w rządzie Platformy Obywatelskiej. Plan był taki, że park Tysiąclecia powstanie na powierzchni stu hektarów - obok osiedli Nowy Dwór i Muchobór Mały oraz Wielki. Około połowę terenu miał zająć klasyczny park, a pozostałą część - las. Oba te miejsca rozdziela rzeka Ślęza.

Pomysł Zdrojewskiego spodobał się też obecnemu prezydentowi miasta, Rafałowi Dutkiewiczowi. W parku miał powstać sztuczny wąwóz, a także spory staw (miał zająć około 5 hektarów) i różne inne atrakcje. Plany były bardzo ambitne.

5,5 MILIONA ZŁOTYCH NA PARK TYSIĄCLECIA - CZYTAJ WIĘCEJ NA DRUGIEJ STRONIE

Jednak od momentu, gdy wymyślono inwestycję, do teraz niewiele zostało zrobione. Zagospodarowano w pewnej części teren leśny, natomiast w części parkowej dużych prac właściwie nie było. Jedną z nielicznych robót było przygotowanie terenu pod boisko piłkarskie.

Park miał być gotowy jeszcze przed Euro 2012. Ale wtedy nic z tych planów nie wyszło. Czy tym razem się uda? W W wieloletnim planie inwestycyjnym miasta na realizację prac w Parku Tysiąclecia zarezerwowano kwotę 5,5 mln zł. Prace mają rozpocząć się w 2015 r.

Trzyrzędowa, dębowa aleja będzie miała długość jednego kilometra. Pierwszy, środkowy odcinek rzędu dębów został już posadzony w listopadzie zeszłego roku. Były to nasadzenia kompensacyjne – oznacza to, że miasto nie poniosło za nie żadnych kosztów, bo zapłacili za nie inwestorzy, którzy kiedyś wycięli drzewa w innych miejscach.

- Nowy teren rekreacyjny będzie miał wielkość 42 hektarów. Razem z istniejącym już lasem jego wielkość będzie porównywalna z parkiem Szczytnickim - mówi prof. Alina Drapella-Hermansdorfer, współautor projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska