Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Mieszczański powstaje we Wrocławiu. Mieszkańcy nazywają go "Central Parkiem". Zieleń pojawi się na 4 hektarach terenu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
- Jak na wrocławskie warunki to teren niemałych rozmiarów, wydaje się być jednym z ostatnich niezabudowanych miejsc w ścisłym centrum przeznaczonym na park - mówi liderka projektu.
- Jak na wrocławskie warunki to teren niemałych rozmiarów, wydaje się być jednym z ostatnich niezabudowanych miejsc w ścisłym centrum przeznaczonym na park - mówi liderka projektu. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
We Wrocławiu powstaje park, który zastąpi tereny poprzemysłowe i powojskowe. Ze względu na swój rozmiar i kształt teren został nazwany przez okolicznych mieszkańców "Central Parkiem". Prace ruszyły z początkiem czerwca. Mamy wizualizacje!

Spis treści

Park Mieszczański powstanie z inicjatywy mieszkańców

Choć w świadomości mieszkańców utrwaliła się amerykańska nazwa, mamy swoją - Park Mieszczański, który powstaje na Kępie Mieszczańskiej, jednej z większych wysp Wrocławia. Obecnie to teren pomilitarny i poprzemysłowy z dynamicznymi inwestycjami deweloperskimi. Na pozostałych 4 hektarach znalazło się miejsce na park, który powstanie z inicjatywy mieszkańców, w ramach projektu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Tak będzie wyglądał Park Mieszczański. Zobacz!

- Jak na wrocławskie warunki to teren niemałych rozmiarów, wydaje się być jednym z ostatnich niezabudowanych miejsc w ścisłym centrum przeznaczonch na park. Tak wynika z obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - przekazała liderka projektu, Anna Grochola.

Z uwagi na dużą kwotę przeznaczoną na realizację tej inwestycji, projekt startował w WBO kilkukrotnie. Pierwszy etap wygrał w 2020 roku. Drugi etap to już edycja WBO 2021. Łączna kwota do wydania na Park Mieszczański wynosi prawie 4 miliony złotych.

- Aktualnie ścisłe centrum charakteryzuje się niewielką ilością miejsc zielonych. W dobie wszechobecnego smogu, sąsiadującej elektrociepłowni, emitującej duże ilości CO2 do atmosfery oraz dzielnicy Nadodrze z największą ilością pieców węglowych w mieście, istnieje ewidentna potrzeba nowych drzew i to w dużej ilości - tłumaczy Grochola.

Gleba na Kępie Mieszczańskiej jest zatruta. Należy ją oczyścić

Zanim na terenie pojawią się pierwsze drzewa i krzewy, przeprowadzono badanie, które wykazało, że gleba ma w sobie substancje, takie jak:

  • bar (Ba),
  • miedź (Cu),
  • ołów (Pb),
  • cyna (Sn),
  • cynk (Zn),
  • kadm (Cd).

Na Kępie Mieszczańskiej rozpoczęły się więc działania bioremediacyjne. To zabieg polegający na usunięciu z ziemi i wód gruntowych niebezpiecznych substancji. Dzięki specjalnym preparatom z mikroorganizmami gleba będzie w lepszym stanie i będzie mogła przyjąć bujną roślinność.

- Oczyszczenie gleby z zanieczyszczeń jest konieczne. Rozmnożone mikroorganizmy poprzez wiązanie i przekształcanie zanieczyszczeń doprowadzą do obniżenia ich stężeń w glebie. Dzięki temu będzie można bezpiecznie zbudować w tym miejscu park – tłumaczy Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Tak będzie wyglądał Park Mieszczański. Zobacz!

Co znajdzie się w Parku Mieszczańskim?

Park Mieszczański zajmie obszar około 4 hektarów i zaoferuje wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów. Znajdą się tam liczne alejki spacerowe, zielone trawniki, kwietniki i drzewa, które stworzą przyjemne miejsce do wypoczynku i rekreacji. W parku można będzie znaleźć wiele ławek i miejsc do piknikowania. Strefy wypoczynku mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.

Park Mieszczański powstanie tutaj:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska