MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panna Migotka przyjechała do wrocławskiego zoo

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Sorkonos czarno-rdzawy
Sorkonos czarno-rdzawy ZOO Wrocław
W Dżungli Kongo we wrocławskim Afrykarium pojawili się nowi mieszkańcy, para sorkonosów czarno-rdzawych.

Sorkonos czarno-rdzawy to mały ssak o długości ciała zaledwie 30 cm i masie 700 g. Rzadko hoduje się je w ogrodach zoologicznych. Do wrocławskiego zoo przyjechała para z zoo w Rotterdamie, to właśnie ten ogród (jeden z dziewięciu takich na całym świecie) od wielu lat odnosi sukcesy w hodowli niewielkiego i mało znanego ssaka.

- Sorkonosy rdzawo-rude należą do jednego z 17 gatunków afrykańskich ryjówek słoniowych, zawdzięczających nazwę podobnie wyglądającej „trąbie” – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. – Zamieszkują niewielki obszar Afryki – głównie Tanzanię i część Kenii. Prowadzą skryty tryb życia i właściwie niewiele o nich wiadomo. Podejrzewa się, że żyją w monogamicznych parach, samce są terytorialne, a na swoim terenie para buduje i utrzymuje nawet do 10 gniazd. W miocie z reguły są dwa młode, które pozostają w gnieździe do 3 tygodni. W środowisku naturalnym, sorkonosy żyją ok. 5 lat.

Sorkonosy wyróżnia długa „trąba”, używana do przewracania ściółki i wykopywania chrząszczy. Posiadają również długi język, który wykorzystują do zbierania owadów i ich larw. Choć to drapieżniki, same również mają wrogów. Polują na nie węże i ptaki. Nie komunikują się często ze sobą, nie dziwi więc fakt, że raczej nie używają głosu, ale za to w sytuacjach stresujących uderzają stopą lub ogonem w ziemię. Ponadto posiadają gruczoły zapachowe, wydzieliną których oznaczają teren. Gruczoły te znajdują się w okolicach odbytu, mostka, podbrzusza i stóp.

ZOBACZ TAKŻE:

Te maluchy przyszły na świat we wrocławskim zoo [ZDJĘCIA]

Choć żyją w monogamicznych parach, to jednak prowadzą samotniczy tryb życia, poza okresami rui u samic. Budują gniazda na ziemi, często u podstaw drzew. Wyściełają je suchą ściółką liściową. Nie należą do najbardziej troskliwych rodziców na świecie. Samiec właściwie wcale nie interesuje się młodymi, samica zaś zagląda do nich raz dziennie.

- Nowe miejsce w Dżungli Kongo zasiedliła samica, którą opiekunowie nazywają Migotką. Urodziła się w 2017 roku w zoo w Rotterdamie, skąd przyjechała do nas w kwietniu 2018 roku. Bardzo dobrze się u nas zaaklimatyzowała i ma nawet swój przysmak – mieszankę mączników i świerszczy – mówi kierownik sekcji małych ssaków, Andrzej Miozga. – Proszę jednak pamiętać, że są to dzikie, nieoswojone zwierzęta, więc żeby zobaczyć Migotkę, trzeba chwilę postać, poczekać i bacznie obserwować wybieg.

Sorkonosy są ważnym elementem ekosystemu. Poprawiają strukturę gleby, używając swojego długiego pyska przypominającego trąbę do kopania ściółki, a żywiąc się owadami regulują ich liczbę. To endemity, czyli gatunki występujące tylko i wyłącznie w danym regionie świata i nigdzie więcej. To dlatego ZOO we Wrocławiu zaangażowało się w ich hodowlę. Gdyby w rejonie ich życia doszło do katastrofy naturalnej, mogłyby wyginąć w bardzo szybkim tempie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska