Palikot: Nie mam nic do ukrycia. Moje miliony pójdą w ruch

Redakcja
Janusz Palikot.
Janusz Palikot. Polskapresse
- Nie będę robił niczego, co jest niezgodne z prawem. Finansowanie będzie transparentne, a sprawozdania jawne. Nie mam nic do ukrycia. Będę zachęcał do tego też inne partie, aby pokazywały, na co są przeznaczane dziesiątki milionów złotych z budżetu państwa. Uważam, że tą bronią to ja mogę zaatakować ich, a nie oni mnie - mówi Janusz Palikot, poseł i były polityk PO, w rozmowie z Andrzejem Grzegrzółką.

Poseł Kalisz dostał od swoich partyjnych kolegów żółtą kartkę. Czy to podzieli Lewicę?

Palikot: Dziś lub jutro spotkam się z Ryszardem Kaliszem

W weekend sprzedał Pan samolot, a 670 tys. zł uzyskane z transakcji zamierza Pan przeznaczyć na swój ruch. Jak długa jest lista rzeczy, które zamierza Pan spieniężyć, aby zdobyć środki na promocję i funkcjonowanie stowarzyszenia?
Wszystko, co będzie trzeba. Mam jeszcze trochę nieruchomości, dzieła sztuki. Jestem w stanie zgromadzić 5 mln zł - tyle postanowiłem zainwestować z własnych pieniędzy, resztę postaram się zdobyć od sponsorów i działaczy ruchu. Chciałbym, aby sympatycy ruchu wpłacali choćby po 10 zł miesięcznie na potrzeby stowarzyszenia czy później partii. Szacuję, że takich osób jest ok. 10 tys., a to dawałoby 100 tys. zł miesięcznie, co pozwoliłoby na utrzymanie znacznej części struktur regionalnych. To będzie też pewnego rodzaju test, czy ludzie naprawdę chcą działać i poświęcić się dla nowej siły na scenie politycznej. W roku wyborczym powinniśmy dysponować 10 mln zł.

Politycy innych partii podkreślają w nieoficjalnych rozmowach, że będą uważnie śledzić sposób finansowania Pana przyszłej partii.
Nie będę robił niczego, co jest niezgodne z prawem. Finansowanie będzie transparentne, a sprawozdania jawne. Nie mam nic do ukrycia. Będę zachęcał do tego też inne partie, aby pokazywały, na co są przeznaczane dziesiątki milionów złotych z budżetu państwa. Uważam, że tą bronią to ja mogę zaatakować ich, a nie oni mnie. Poza tym ja jestem już od tylu lat gnębiony w różnych sprawach finansowych, że naprawdę jestem już zahartowany.
W poniedziałek wezwał Pan Ryszarda Kalisza do odejścia z SLD, nazywając partię Grzegorza Napieralskiego absurdem i polityczną piaskownicą. Zatem kiedy można spodziewać się transferu Kalisza?
To pytanie do Ryszarda Kalisza. W polityce są różne taktyki. Uważam, że SLD wolałby, aby Kalisz odszedł sam - w ten sposób odpowiedzialność polityczna nie spadłaby na Napieralskiego. Decyzja Kalisza zależy od tego, czy przełknie kolejne upokorzenia, które mu zafundowano w ostatni weekend i czy będzie respektował zakaz medialny. Osobiście uważam, że nie będzie go przestrzegał, i za tydzień lub dwa przewodniczący SLD będzie musiał bronić swojego autorytetu przez wyciągnięcie daleko idących konsekwencji wobec Kalisza. Być może wtedy dojedzie do ostatecznego rozstania. Media i społeczeństwo oczekują, aby obok Palikota i Kutza pojawił się ktoś trzeci. Cieszyłbym się, gdyby to był Kalisz.

W piątek rozpoczyna Pan polityczny tour promujący Pana ruch.
Odwiedzę Kraków, Katowice Wrocław, Częstochowę. Spotkam się z kilkoma tysiącami ludzi, którzy zadeklarowali chęć działania. Na spotkaniach będą poruszane główne postulaty naszego ruchu. Jednym z jego najważniejszych zadań jest wpuszczenie nowych ludzi do polityki. Dlatego nie chciałbym tworzyć wrażenia, że zajmuję się głównie pozyskiwaniem głośnych nazwisk. Poza rozmowami z Ryszardem Kaliszem nie podejmę kontaktów z innymi politykami, choć kilka osób zadeklarowało chęć współpracy. Najpierw chcę przedstawić swój program na spotkaniach w całej Polsce. Jestem pewny, że jak ta ciężka praca zostanie wykonana i struktury będą działać, to konkretne decyzje polityczne zapadną.

Politycy PO i SLD raczej bagatelizują zagrożenie ze strony Pana partii, choć podkreśla Pan, że to właśnie o elektorat lewicowy i centrolewicowy zamierza Pan zabiegać.
Zarówno politycy Platformy, jak i Sojuszu nie doceniają fali realnego entuzjazmu. Proszę mi wierzyć, że zainteresowanie ruchem jest olbrzymie i przerosło nasze oczekiwania. Otrzymujemy tysiące mejli i SMS-ów. Ludzie zgłaszają się do nas i chcą działać. Nie mówię tylko dużych miastach, lecz także o mniejszych miejscowościach. Nie wiem, ilu z nich wytrwa, ale wierzę, że jeżeli teraz jest taki niesamowity odzew, to dalej powinno być już tylko lepiej.
Wcześniej czy później ludzie, którzy dotychczas głosowali na SLD czy SdPl, zaczną się zastanawiać, czy ponownie oddać na nie głos, czy jednak poprzeć nas. Osoba Ryszarda Kalisza byłaby dobrym pomostem łączącym mnie ze starym elektoratem lewicy. Z badań wynika także, że tzw. twardy lektorat SLD to 5-7 proc. Reszta to wyborcy, którzy dziś są u Napieralskiego, ale jutro będą u Palikota.

Czyli Tusk i Napieralski nie powinni spać spokojnie?
Premier jest człowiekiem bardzo utalentowanym i sprawnym. Ponadto Donald Tusk ma bardzo komfortową sytuację - prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, ogromne fundusze, ponad 40 proc. poparcia. Jednak już za pół roku sytuacja może ulec zmianie. Dla mnie dużo ważniejszą sprawą niż przyszły los mojej partii jest to, co się dzieje od momentu rozpoczęcia moich działań. Proszę zwrócić uwagę, jak się teraz wypowiada PO o racjach Kościół - państwo. Pojawiły się zdania, że ludzie powinni chodzić do kościoła po modlitwę, a nie po instrukcje polityczne.

Zmienił się też język, jeżeli chodzi o komisję majątkową, in vitro, parytety. To jest odpowiedź na kongres naszego ruchu. Dodajmy też do tego akcję przeciwko dopalaczom, która również była obliczona na odwrócenia uwagi od kongresu. PO może mówić, że nie mamy szans i że się nas nie boi, ale pracuje i robi co się da, aby nam przeciwdziałać. Podobnie jest z Grzegorzem Napieralskim. Nie ma dnia, aby SLD nie wychodziło z inicjatywą ustawodawczą w sprawach, o których mówiliśmy na kongresie. Także decyzje personalne wobec Ryszarda Kalisza są związane z jego obecnością na naszym kongresie.
Paweł Piskorski na naszych łamach zapowiedział, że zaprosi Pana na styczniowy kongres Stronnictwa Demokratycznego. Widziałby go Pan w swoim ruchu? A może Marka Borowskiego?
Powtórzę: nie chciałbym dyskutować o nazwiskach, chociaż obu z nich bardzo szanuję. Teraz skupiam się na przyciąganiu młodych ludzi i nie wiem, czy nie odwróciliby się ode mnie, gdyby zobaczyli, że otaczam się politykami od lat obecnymi na scenie politycznej. Jedyną osobą z aktywnych polityków, którą biorę pod uwagę, jest Ryszard Kalisz.

Niektórzy politycy powątpiewają, że 6 grudnia zrzeknie się Pan mandatu poselskiego. Nic się w tej kwestii nie zmieniło?
Nie. Punktualnie o godz. 12 6 grudnia, a więc dzień po drugiej turze wyborów samorządowych, złożę mandat poselski. Będzie to chyba pierwszy przypadek, kiedy polityk, oddając mandat, nie przechodzi do biznesu tylko zostaje w polityce.

Koronawirus fake news. Oto największe absurdy.

Wideo

Materiał oryginalny: Palikot: Nie mam nic do ukrycia. Moje miliony pójdą w ruch - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

K
Kajetan Warat

W demokracji każdy obywatel ma prawo swobodnej wypowiedzi, Palikot też. Czas zweryfikuje wszystkie jego pomysły. Warto przypomnieć wszystkim krytykom: kto nic nie robi nie popełnia błędów...

c
cirano

Cholerne katole zniszczą wszystko i wszystkich. Dojrzewacie by was zabronić mąciwody. PiS nie powstanie więcej. Teraz na klęczkach, niedługo będzie leżał i na Ślonsku

z
zdzicho

pamietacie jak zabito czerwonego jaroszewicza i jego kobiete?My najpierw zabierzemy palikotowi pieniadze ,a potem nadziejemy go noca na pal w Bilgoraju.

e
eksPO

NOWA FORMACJA PALIKOTA TO NIC INNEGO, JAK ZBROJNY PENIS PLATFORMY OPĘTANYCH, CZYLI KOLEJNA PARTIA TVN. SAM PALIKOT TO NAJWYŻSZY KAPŁAN NOWEJ EURORELIGII ŚMIERCI.

G
GAMA

Panie Januszu! Proponuję logo pańskiej partii: gumowy penis z pańską twarzą.
Jaka partia, takie logo.
Przy okazji należałoby wytłumaczyć finansowanie kampanii Palikota przez emerytów i studentów i inne "ciekawe" zjawiska.

k
kimi

Chętnie będę co miesiąc wpłacać nawet więcej, jeżeli oddzielicie kościół od Państwa. Więcej w tej chwili płacę podatków na klechy wbrew własnej woli.

A
Agyz

[cyt]panie Januszu,czekamy,czas nagli,Kaczynski coraz bardziej chory na nienawisc,chce wojny.[/cyt]

Czyżbyś miał na mysli zmasowane poniedziałkowe i wczorajsze ataki "dyżurnych komentatorów" oparte na "manipulacji" TVN?

"Chodzi o słowa, które przypisano Jarosławowi Kaczyńskiemu: "I nadejdą jeszcze takie czasy, gdy prawdziwi Polacy dojdą do władzy". Szef PiS miał je wypowiedzieć w czasie niedzielnego zgromadzenia
pod Pałacem Prezydenckim. Zdanie to pojawiło się w niedzielę na portalu tvn24.pl. Tego samego dnia wieczorem zamieszczono sprostowanie, w którym redakcja przepraszała za błąd i tłumaczyła się słabą jakością nagrania"...

"Tymczasem następnego dnia, a więc w poniedziałek, materiał redaktor Katarzyny Kolendy-Zaleskiej ze zmyślonym cytatem Jarosława Kaczyńskiego został wyemitowany dzień po tym, jak portal tvn24.pl sprostował swoją depeszę na ten temat tłumaczył szef klubu PiS. Błaszczak podkreślał, że potem nieprawdziwe słowa komentowali zaproszeni goście. "...

"Janusz Palikot alarmuje, że Jarosław Kaczyński - jego zdaniem - podburza ludzi w Polsce i "działa w kierunku tego, żeby ktoś targnął się na Komorowskiego". Polityk dodaje, że szef PiS doprowadzi do rozlewu krwi. " - zapewne nie wiedział, że komentuje "zmanipulowany" komentarz.

Biorąc pod uwage zasięg komercyjnej stacji telewizyjne zadać mozna retoryczne pytanie - kto, kogo i przeciwko komu podburza emitując nieprawdziwe informacje, które nastepnie są kolportowane i powielane przez osoby publiczne?

Czy nienawiść do innych ludzi objawiająca opieraniem sie na nieprawdziwych informacjach jest chorobą czy tylko drobną infekcją?

z
zyga

panie Januszu,czekamy,czas nagli,Kaczynski coraz bardziej chory na nienawisc,chce wojny.

 

na służby minionej epoki.

.

No, chyba, że kumplasie z bankowości załatwią mu kolejne kredyty...

c
czepialski

Wprawdzie nie znam gościa ale nazwisko dość charakterystyczne - to może krewny jakiś takiego jednego co to przy sprawie o alimenty argumentował, że nie ma na nie pieniędzy??

c
czepialski

Wprawdzie nie znam gościa ale nazwisko dość charakterystyczne - to może krewny jakiś takiego jednego co to przy sprawie o alimenty argumentował, że nie ma na nie pieniędzy??

O
Obywatel Rzeczypospolitej

[cyt]Obywatel Rzeczypospolitej zapewne nie wie, że Janusz Palikot był aresztowany za działalność opozycyjną. Lojalkę podppisywał z kolei guru PiSowskiej sekty Jarosław. Jak można wierzyć jego słowo iż to była fałszywka? Dlaczego więc nie podjęto działań w kierunku ustalenia, kto sporządził rzekomą fałszywkę. Przecież Macierewicz w mig by to ustalił.[/cyt]

Wie, wie kolego bo bo informacja o zatrzymaniu aktualnego posła Palikota przez organy bezpieczeństwa jest dostępna w sieci podobnie jak ta o trzystronicowej informacji spisanej własnoręcznie przez niego samego.
Obywatel RP również był w zainteresowaniu SB tyle, że skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień, a nie jeszcze jakieś "sprawozdania" składał.
Nie moją rolą jest wyjaśniać czy w "sprawozdaniu" były podane faktyczne czy zmyślone dane, tak jak nie moją rolą jest badanie czy To faktycznie UOP sfałszował lojalkę Jarosława Kaczyńskiego.

Pikanterii tej całej sprawie dodaje fakt, iż to nie kto inny jak wspomniany poseł Palikot Palikot apelował do IPN w kwietniu 2009 roku o zbadanie teczki J. Kaczyńskiego, a nie odwrotnie.
Czy tu również różnicy nie widzisz?
Podkreślam raz jeszcze, że to poseł Palikot domagał się "lustracji" J. Kaczyńskiego, a nie odwrotnie - warto byłoby dojść do tego dlaczego?

n
narcyz

Palikocie nie wszystko mozna kupić! Niszczyłeś ludzi teraz czas przyszedł że zniszczą ciebie. Zycze ci tego nie za poglądy ale za sposób postępowania wobec osób ci niewygodnych.Sprawiedliwość jak oliwa i kiedyś musi dosięgnąć .

m
marge

Obywatel Rzeczypospolitej zapewne nie wie, że Janusz Palikot był aresztowany za działalność opozycyjną. Lojalkę podppisywał z kolei guru PiSowskiej sekty Jarosław. Jak można wierzyć jego słowo iż to była fałszywka? Dlaczego więc nie podjęto działań w kierunku ustalenia, kto sporządził rzekomą fałszywkę. Przecież Macierewicz w mig by to ustalił.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3