Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmroczniejszy pałac Dolnego Śląska. Stoi opuszczony, straszy i czeka na właściciela. Kiedyś był szpitalem

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Piękny, neogotycki budynek niszczeje z roku na rok. Na razie nie ma chętnego, by wyłożyć 2,5 mln złotych na jego kupno
Piękny, neogotycki budynek niszczeje z roku na rok. Na razie nie ma chętnego, by wyłożyć 2,5 mln złotych na jego kupno Michał Jabłoński
Pałacu w Mokrzeszowie (gmina Świdnica) trudno nie zauważyć, gdy jedzie się drogą krajową nr 35 pomiędzy Świdnicą a Wałbrzychem. Leży w pobliżu ruchliwej drogi, jednak ogrodzony i na podwyższeniu. Choć w popularnych mapach Google opisany jest jako "atrakcja turystyczna", w rzeczywistości od wielu lat nie jest on otwarty do turystycznego zwiedzania. Tak naprawdę również nazwa pałac jest zwyczajowa. W rzeczywistości jest to dawny szpital, a okoliczni mieszkańcy zwykli nazywać go "fabryką aryjskich dzieci". Dlaczego? Przeczytajcie poniżej, zobaczcie wnętrza tego tajemniczego obiektu.

Pałac w Mokrzeszowie ma mroczną historię

Początki tajemniczego budynku w Mokrzeszowie sięgają połowy XIX wieku. Budowano go od 1860 roku w stylu neogotyckim. Ukończenie budowy i poświęcenie przypadło w 1886 roku. Budowę sfinansował Zakon Kawalerów Maltańskich z funduszy zapisanych zakonowi w testamencie przez właściciela dóbr rycerskich w Mokrzeszowie. Na początku działał tutaj szpital i dom starców. Podczas I wojny światowej leczono tutaj niemieckich pilotów, później działało sanatorium. Mroczną tajemnicą owiane są natomiast losy budowli podczas II wojny światowej.

Według wielu relacji, miał się tu wówczas znajdować ośrodek organizacji Lebensborn, której celem miało być wyhodowanie niemieckiej rasy panów. Były tam sprowadzane dziewczęta, aby rodziły dzieci "czystej krwi aryjskiej". Narodzone dzieci przebywały z matkami do szóstego miesiąca, a następnie niemowlaki przewożono w głąb Rzeszy. Najstarsi okoliczni mieszkańcy, pamiętając opowieści z tych strasznych dni, do dziś nazywają to miejsce "fabryką aryjskich dzieci".

Przez dwa lata po zakończeniu II wojny światowej obszerny budynek wybrało na swoją siedzibę radzieckie wojsko. Później znajdowały się tutaj także:

  • szkoła rolnicza
  • Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Rolniczego
  • Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ PAŁAC W MOKRZESZOWIE - CZYLI DAWNY SZPITAL ZAKONU KAWALERÓW MALTAŃSKICH

Gdy w latach 90. XX wieku przejęła go gmina Świdnica, a w 1995 roku został sprzedany, wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze. Budynek kupili Niemcy (ojciec i syn), którzy zapowiadali stworzenie tutaj hotelu. Na zapowiedziach wszystko się skończyło, a budynek niszczał przez lata. Nowi właściciele, delikatnie rzecz ujmując, nie bardzo dbali o pałac, a w dodatku próbowali sprzedać go znacznie drożej niż kupili, jednak bez powodzenia. Jeszcze w 2019 roku perełkę architektury próbowano sprzedać za około 1,5 mln złotych. Chętnych nie było. Pat trwał aż do 2020 roku!

Zmiana przepisów, umożliwiła zabranie budynku dotychczasowym właścicielom, którzy nie wywiązywali się ze swoich wcześniejszych deklaracji. Jednak najważniejszy z punktu widzenia nowego prawa był fakt, że właściciele nie ujawnili posiadanej nieruchomości w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tzw. pałac stał się własnością Skarbu Państwa pod zarządem starostwa powiatowego. Jednak konkretnego pomysłu na zagospodarowanie niszczejącego budynku znów zabrakło. A że historia lubi się powtarzać, budynek znów został wystawiony na sprzedaż, tym razem przez urząd. Za pałac i ponad 2 hektary terenu wokół budynku trzeba było tym razem zapłacić niespełna 2,5 mln złotych. Kilkukrotnie nie udało się znaleźć chętnych...

ZOBACZ TAKŻE: OWIANY MROCZNĄ SŁAWĄ BUNKIER W WITOSZOWIE DOLNYM

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska