Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent waży 300 kg? Teraz to nie problem

Agata Grzelińska
Do niedawna problem chorego z monstrualną wagą, rzędu 200-300 kg, znany był nam tylko z amerykańskich filmów. Jednak tak otyli ludzie coraz częściej zdarzają się na Dolnym Śląsku.
Do niedawna problem chorego z monstrualną wagą, rzędu 200-300 kg, znany był nam tylko z amerykańskich filmów. Jednak tak otyli ludzie coraz częściej zdarzają się na Dolnym Śląsku. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Pacjent waży aż 300 kg? Wiemy, gdzie są nosze, łóżka, stół operacyjny czy rezonans magnetyczny, które wytrzymają taką wagę. Do niedawna problem chorego z monstrualną wagą, rzędu 200-300 kg, znany był nam tylko z amerykańskich filmów. Jednak tak otyli ludzie coraz częściej zdarzają się na Dolnym Śląsku.

Jak wielu ich jest? Nikt nie policzył. Wiadomo natomiast, ilu nadaje się do chirurgicznego leczenia otyłości.
- Kwalifikacje medyczne do operacji w zależności od parametrów mogą mieć osoby ważące już około 100 kg. Szacuje się, że w Polsce jest nawet 1,5 miliona ludzi mających wskazania medyczne do leczenia bariatrycznego - mówi chirurg dr Paweł Szymański ze Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy-Zdroju.

Nic dziwnego, że pojawiły się problemy logistyczne, najpierw z transportowaniem bardzo ciężkich chorych, a potem ze sprzętem medycznym, który będzie w stanie ich udźwignąć i urządzeń diagnostycznych, do których się zmieszczą.
Dr Grażyna Paszkiet-Wójcik, rzecznik Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, przyznaje, że wprawdzie nie tak często, bo kilka razy w roku, ale zdarza się, że ratownicy muszą wzywać drugi zespół ratowników i prosić o pomoc strażaków. Bo nie są w stanie zająć się takim chorym.

- Czasem potrzebny jest dodatkowy sprzęt, jak dźwig. Pamiętam panią, która była tak otyła, że nie mieściła się w drzwiach wejściowych do mieszkania - wspomina dr Grażyna Paszkiet-Wójcik. -Szersze były drzwi na balkon, tamtędy straż pożarna transportowała ją na wysięgniku.

Dr Andrzej Hap, szef legnickiego pogotowia i zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, pamięta pacjenta, który ważył około 250 kg i nie mieścił się na jednym łóżku. - Położyliśmy tego pana na dwóch łóżkach - mówi dr Hap. - Takie sytuacje należą do rzadkości.

Otyłość wiąże się z licznymi chorobami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, włącznie z zawałami serca i udarami mózgu, choroby nowotworowe, psychiatryczne i wiele innych.

Choroby te wymagają nierzadko leczenia szpitalnego. Rzecznik Praw Pacjenta sporządził raport o placówkach medycznych mających sprzęt o zwiększonej nośności. I tak: rezonans magnetyczny do 250 kg (średnica otworu 60 cm) ma szpital przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, tomograf komputerowy do 220 kg i 270 kg znajduje się w szpitalu w Jeleniej Górze.
Łóżka do 500 kg ma Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju, łóżka porodowe do 250 kg ma szpital ginekologiczno-położniczy w Wałbrzychu, łóżka do 300 kg - szpital w Zgorzelcu. Stół operacyjny do 490 kg jest w Polanicy-Zdroju.

Aparat RTG do 450 kg jest w pracowni w Kowarach. Wózki transportowe dla pacjentów do 490 kg ma szpital w Polanicy-Zdroju, a do 317,5 kg - szpital jeleniogórski.

Placówką, która jest w stanie przyjąć otyłych chorych, są też Sanatoria Dolnośląskie w Sokołowsku, gdzie jest 95 łóżek o nośności do 215 kg.

Województwo dolnośląskie - placówki, które przyjmą osoby otyłe:

Rezonans Magnetyczny
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, 250 kg (średnica otworu 60 cm)

Tomograf Komputerowy
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
2 aparaty TK - 220 kg i 270 kg

Łóżka
Specjalistyczne Centrum Medyczne sp akcyjna w Polanicy-Zdrój 500 kg
Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Zgorzelcu 250-300 kg
Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu 170-400 kg, łóżka porodowe 250 kg

Transport sanitarny
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej - trzy karetki transportu sanitarnego wyposażone w nosze o nośności 150 i 220 kg, wózki transportowe 317,5 kg
- 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu - 275 kg
Specjalistyczne Centrum Medyczne sp akcyjna w Polanicy-Zdrój - wózek 490 kg

Ambulans ratownictwa medycznego
- Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu - nosze miękkie - 363 kg, nosze - 160-230 kg
- Zakłady opiekuńczo-lecznicze/opiekuńczo-pielęgnacyjne, Sanatoria Dolnośląskie sp z o.o. w Sokołowsku -
95 łóżek o nośności do 215 kg

Dodatkowy sprzęt
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej - podnośniki 227 kg, aparaty RTG w pracowni w Kowarach dla pacjentów o wadze do 450 kg
- Specjalistyczne Centrum Medyczne sp akcyjna w Polanicy-Zdrój - stół operacyjny 490 kg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska