Otwarto nową kładkę na Jeziorem Bystrzyckim w Górach Sowich. Wyjątkowa w skali Polski (ZDJĘCIA)

Dariusz Gdesz
Tłum zgromadził się nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego, aby uczestniczyć w uroczystym otwarciu kładki. Nowa przeprawa zastąpiła dawny most wiszący, który znajdował się już w kiepskim stanie technicznym.

W Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Bystrzyckim otwarto najdłuższą w Polsce kładkę o tzw. konstrukcji wstęgowej!

Tym samym Gmina Walim – Kraina Sowiogórskich Tajemnic ma nową, niespotykaną atrakcję turystyczną. Brzegi Jeziora Bystrzyckiego połączyła, najdłuższa w Polsce, wisząca kładka o konstrukcji wstęgowej i jedyna wieloprzęsłowa. Powstała ona, jako jedna z trzech części projektu pn. „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”. Nowa kładka, która powstała na miejscu dawnego mostu wiszącego, została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej.

Otwarcie kładki rozpoczęło się na terenie hotelu Maria Antonina w Zagórzu Śląskim, koncertem Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha, która wykonała utwory znane i przyjemne do słuchania dla szerokiego grona publiczności.

Wójt gminy Walim Adam Hausman przywitał gości i w kilku zdaniach przedstawił historię powstawania kładki, natomiast prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zapoznał zebranych z faktami dotyczącymi współfinansowania inwestycji przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Gmina Walim w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymała najwięcej środków z Unii Europejskiej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Jacek Wasik podkreślił, że dzięki środkom unijnym, tak bardzo pięknieje Dolny Śląsk.

Po koncercie Adam Hausman i Roman Szełemej, dokonali otwarcia kładki. Zamiast przecięcia wstęgi, nastąpiło odpalenie wspaniałego oświetlenia kładki.

A oto fakty o kładce:
Kładka to dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o rozpiętości przęseł od 22,00 do 80,00 metrów i całkowitej długości prawie 126 metrów. Pomost, o wysokości konstrukcyjnej 0,32 metra i szerokości podstawowej 2,40 metra, zwiększającej się do 4,90 metra w miejscach platform widokowych, został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych. Długość modularna elementu to 2 m, a kształt dostosowano do szerokości, uwzględniając lokalne poszerzenia kładki. Masa pojedynczych prefabrykatów wynosi od 1,6 do 3,9 tony. Żelbetowe prefabrykaty pomostu ułożone zostały na 4 linach nośnych Kładka osadzona jest na dwóch podporach brzegowych oraz jednej pośredniej. Nie lada atrakcję stanowi wyposażenie kładki. Ustawiona luneta, pozwoli podziwiać piękne krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z Góry Choina Zamek Grodno. Ławki, posadowione w najszerszych miejscach, zachęcą do odpoczynku, nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Będziemy je słyszeć po naciśnięciu przycisku. Ciekawe jest także oświetlenie w balustradzie kładki z możliwością zmiany kolorów.
Projekt dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020 Nr projektu RPDS.04.04.04-02-0001/18. Całkowity koszt projektu 13.184989,29 zł. Kwota otrzymanego dofinansowania 7.274.018,40 zł. Natomiast na realizację zadania „Rozbiórka i budowa kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim” wydatkowano kwotę prawie 7,2 mln zł. W najbliższym czasie zostanie zakończone ostatnie zadanie projektu, czyli budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

A tak, dzięki informacjom zebranym przez współprojektanta kładki Wojciecha Barcika, dane o kładce przedstawił Wójt Gminy Walim Adam Hausman:
Jest to najdłuższa kładka o konstrukcji wstęgowej w Polsce i jedyna wieloprzęsłowa. Kładka ma długość całkowitą około 126,5 m, szerokość podstawową pomostu 2,4 m, a w najszerszym miejscu mierzy 4,9 m. Powierzchnia użytkowa kładki to 325 m2, a ograniczając ją tylko do części wiszącej, to 250 m2 pomostu. Na całej powierzchni kładki może znaleźć się około 2100 osób (6,5 osoby na każdym metrze kwadratowym) a pomijając podpory, a więc tylko w części wiszącej, na pomoście może znaleźć się 1625 osób, co odpowiada obciążeniu około 130 ton, a więc tyle, ile waży 26 słoni. Podpory utwierdzono w skale przy pomocy 76 kotew gruntowych i mikropali o łącznej długości około 1,3 km. Kładka powstała z ponad 1000 ton betonu, a więc tylu, ile waży ok. 10 lokomotyw, 25 samochodów ciężarowych, 500 samochodów osobowych czy też 200 słoni. W konstrukcję kładki wbudowano około 85 ton sali zbrojeniowej oraz ponad 18 ton stali sprężającej, z których wykonane są 4 grube liny nośne widoczne od spodu. Łączna długość lin nośnych to 4×125=500 m, przy czym każda lina nośna składa się z 31 skręconych spiralnie splotów, a każdy ze splotów jeszcze z 7 pojedynczych drutów o średnicy około 5,5 mm. Gdyby wszystkie druty ze wszystkich lin, ułożyć jeden za drugim, to łączna długość zużytego drutu potrzebnego do wyprodukowania wszystkich lin nośnych, wyniosłaby około 110 km. Aby urwać taką linę, trzeba byłoby zawiesić na każdej z nich ciężar około 865 ton, a żeby urwać wszystkie 4 liny należałoby zawiesić na nich ciężar około 3460 ton, a to tyle, ile waży 34 lokomotyw, 86 samochodów ciężarowych, 1730 średnich samochodów osobowych czy też 692 słonie.Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 sierpnia, 03:06, Yy:

A po co flaga eurosocjalizmu tam wisi.

nie zastanawiałeś się po co żyjesz [wulgaryzm]

G
Gość
2019-08-14T18:11:56 02:00, lonia:

Bardzo fajna impreza, świetny występ Filharmonii Sudeckiej, mnóstwo zaproszonych gości oraz mieszkańców tak gminy Walim, jak i sąsiednich miejscowości. Sam pamiętam, jak w czasach świetności ośrodka całe rodziny z małymi dziećmi w wózkach udawały się pieszo z Rusinowa do Zagórza, żeby pobyć z maluchami w niedziele nad wodą, a potem tą samą drogą wrócić do domu. Sam również prowadzałem swoje rodzeństwo w ten sposób nad jezioro. Mam nadzieję, że ośrodek odżyje.

W całym miodzie jest i łyżka dziegciu. Imprezę z otwarcia kładki "zaszczyciła" swoją obecnością miejscowa i przyjezdna patologia, która, dosłownie chlejąc alkohol pod różną postacią, oraz wulgaryzmami, głośnymi rozmowami i śmiechem zakłócała innym uczestnikom oglądanie imprezy. Ja wiem, że w darmowych występach jest to nie do uniknięcia, ale wczoraj jak na dłoni było widać przekrój widzów: od VIP-ów na dole, po patologię na samej górze skarpy.

Prawda. Menele, patole i urwał - dostali pińcet to piją.

G
Gość
2019-08-14T19:29:31 02:00, Gość:

Filharmonia otwiera kładkę, to kto przyjdzie, jak zbudują most? Madonna?

Rydzyk

G
Gość
2019-08-17T03:06:18 02:00, Yy:

A po co flaga eurosocjalizmu tam wisi.

Bo to dzięki unijnym funduszom ten projekt zrealizowano.

Y
Yy

A po co flaga eurosocjalizmu tam wisi.

k
kasjer

Zdegradowano całe otoczenie zalewu i przewalono kasę pod płaszczykiem edukacji ekologicznej. Gdzie ten Ziobro?

G
Gość
2019-08-14T21:42:00 02:00, Januszz4:

....Głosy ptaków i szum wody po naciśnięciu przycisku.....

Przecież będąc na łonie natury chciałoby się zaznać ciszy, albo posłuchać naturalnych dźwięków przyrody w oryginale, a nie ze sztucznych nadajników. To tak, jakbym był w publicznej toalecie i po naciśnięciu guzika odtwarzał dźwięki towarzyszące defekacji. Tak, jakby mi naturalnych odgłosów dochodzących z sąsiednich kabin było za mało.

paskudztwo, kto na to pozwolił?

s
szkoda

No i zamienili symboliczny wręcz most wiszący na betonową kładkę.

Nie jestem estetą, ale ciekawi mnie jak on będzie wyglądał za lat parę.

Architektoniczne pasuje, jak pięść do ..........?

K
Kolejny gniot

Jak zwykle musiało powstać straszydło które z niczym się nie komponuje i nijak nie nawiązuje do otoczenia.

G
Gość
2019-08-14T20:04:50 02:00, Jaśniepani:

Nie napisaliście czy płatna. Kiedyś na starej kładce stał typ z kasą fiskalną, był to widok przekomiczny. Za te 7mln moznaby bylo chociaż ciut podreperować zamek Grodno...

Dokładnie, to był zapewne Janusz z tego hotelu. Strasznie kiepsko zagospodarowane miejsce... Koszmar.

J
Januszz4

....Głosy ptaków i szum wody po naciśnięciu przycisku.....

Przecież będąc na łonie natury chciałoby się zaznać ciszy, albo posłuchać naturalnych dźwięków przyrody w oryginale, a nie ze sztucznych nadajników. To tak, jakbym był w publicznej toalecie i po naciśnięciu guzika odtwarzał dźwięki towarzyszące defekacji. Tak, jakby mi naturalnych odgłosów dochodzących z sąsiednich kabin było za mało.

J
Jaśniepani

Nie napisaliście czy płatna. Kiedyś na starej kładce stał typ z kasą fiskalną, był to widok przekomiczny. Za te 7mln moznaby bylo chociaż ciut podreperować zamek Grodno...

G
Gość

Filharmonia otwiera kładkę, to kto przyjdzie, jak zbudują most? Madonna?

W
WWR

Co gminy robią najlepiej? - Wyrzucają pieniądze w błoto.

f
faidros

Betonowa makabryła. Gdyby przynajmniej zawiesili ją możliwie nisko, żeby choć trochę mniej szpeciła zieloną perspektywę ale niestety, szkoda...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3