Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne 1981–1989” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Wystawę "Chodźcie z nami" można oglądać na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.
Wystawę "Chodźcie z nami" można oglądać na ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Janusz Gajdamowicz
W poniedziałkowe (13.12) południe odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne 1981–1989” przygotowanej na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Wystawa stanęła wzdłuż ul. Świdnickiej (w pobliżu kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława), miejscu pamiętającym wydarzenia tamtych czasów. Jej otwarciu towarzyszyły okoliczne wystąpienia, w których przewijały się podziękowania dla bohaterów wydarzeń z lat 80. i wspomnienia z ostatniej dekady istnienia PRL-u. Uczestnicy wernisażu otrzymali pamiątkowe katalogi oraz specjalnie przygotowane na tę okoliczność nalepki i ulotki.

- Kiedy widzę tutaj tyle wyśmienitych twarzy, które pamiętam z lat 80. ub. w. to muszę powiedzieć tak: „Witajcie elementy antysocjalistyczne, warchoły, prowodyry, pasożyty i jak pisały z lubością ówczesne gazety – niepełnosprawni emocjonalnie i intelektualnie. Tak właśnie uczestnicy wszelkich manifestacji czy pikiet byli określani przez lokalną prasę. Dlatego nasza wystawa jest „cytatem”. Rozpoczynaliśmy ją od zdjęć, które są komentowane materiałami z ówczesnej oficjalnej i podziemnej prasy. Urozmaiciliśmy ją też nagłówkami z gazet i innymi elementami graficznymi – mówił do zgromadzonych Tomasz Przedpełski, współautor wystawy.

Specjalnie na wydarzenie przybyła zamieszkująca obecnie poza granicami Polski pani Irena Dylawerska, która osobiście fotografowała protesty uliczne stanu wojennego, a później wywoływała i kolportowała wykonane przez siebie zdjęcia. Dzisiaj trafiły one na okolicznościową wystawę przypominającą to, co działo się dokładnie 40 lat temu. Wystawa podzielona została na cztery części, które pokazują społeczny sprzeciw w różnych jego wymiarach i latach: Wojna (1981–1983), Trwanie (1986–1988), Zabawa (1987–1989) i Ostatki (1988–1989). Będzie można ją oglądać do 13 stycznia 2022 r. Wydarzeniu towarzyszyła miejska gra edukacyjno-historyczna realizowana na terenie Wrocławia pt. „Stan Wojenny Wrocław 1981”, skierowana do młodych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska.

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego potrwają we Wrocławiu do 15 grudnia, a szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronach internetowych: solidarnosc.wroc.pl, zajezdnia.org oraz wroclaw.ipn.gov.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska