Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Z wtorku na środę minął ostateczny termin, do którego...
fot. Andrzej Wisniewski / Polskapresse

Oto pełna lista kandydatów do Sejmu we Wrocławiu [NAZWISKA]

Oni powalczą w jesiennych wyborach o mandaty we Wrocławiu. Sprawdź, kto zarejestrował listy, a komu się to nie udało

Z wtorku na środę minął ostateczny termin, do którego komitety wyborcze zobligowane były dostarczyć listy kandydatów do Sejmu i Senatu. We Wrocławiu zdążyło to zrobić siedem komitetów. Jeszcze w ubiegłym tygodniu listy z podpisami złożył Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnim dniu zrobili to jeszcze: Bezpartyjni i Samorządowcy, Koalicja Obywatelska, Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, a niemal rzutem na taśmę swoje listy z podpisami zdążyli dostarczyć: KW Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz KW Skuteczni z Piotrem Liroyem-Marcem na czele. - Konfederaci i Skuteczni pojawili się u nas wieczorem i można powiedzieć, że zdążyli w ostatniej chwili – mówi nam Magdalena Kaszuba z Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej we Wrocławiu.

Trzeba przyznać, że siedem komitetów zgłoszonych we wrocławskim okręgu to niewiele, biorąc pod uwagę, że w całym kraju uprawnionych do zarejestrowania list z kandydatami było w sumie 88 komitetów wyborczych. Z drugiej jednak strony ugrupowania miały tylko kilkanaście dni na zebranie podpisów, co w przypadku komitetów nie mających wsparcia dużych partii, było trudnym zadaniem.

- We wtorek pracowaliśmy prawie przez cała noc, a to dopiero początek maratonu – słyszymy w biurze PKW przy Podwalu. Przed urzędnikami Państwowej Komisji Wyborczej jeszcze nawet trzy dni prześwietlania dokumentów dostarczonych przez poszczególne komitety. - Sprawdzamy samych kandydatów, ale też wiarygodność złożonych podpisów pod listami – tłumaczy Magdalena Kaszuba z PKW. Jest co sprawdzać bo komitety reprezentujące największe ugrupowania dostarczyły dużo więcej podpisów, niż wymaga to Kodeks wyborczy czyli 5 tysięcy w przypadku list do Sejmu i 2 tysięcy - Senatu. Reprezentanci PiS i Koalicji Obywatelskiej przynieśli nawet dwukrotnie więcej podpisów. - Komitety zawsze starają się tak robić. Rezerwa jeżeli chodzi o liczbę podpisów, to dla nich polisa bezpieczeństwa w przypadku zakwestionowania części z nich – mówi Kaszuba. Najczęściej odrzucane są podpisy wyborców, którzy nie są zameldowani we Wrocławiu, a w przypadku Senatu także w powiatach wokół stolicy Dolnego Śląska. Zdarza się też, że kogoś nie można w ogóle odszukać w spisie wyborców, bo na przykład popełniono błąd w nazwisku lub w numerze PESEL. Komitet wyborczy nie musi dołączać list z podpisami jeżeli zgłosił już takie listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych w kraju.

Obok niewystarczającej liczby podpisów pod nazwiskami kandydatów, powodem odmowy rejestracji list bywa niewystarczająca liczba samych kandydatów. Nie może ona być mniejsza niż liczba posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym i większa niż dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym. Musi też być zachowany parytet płci. Liczba kandydatów – kobiet nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Podobnie jest z liczbą kandydatów – mężczyzn.

Wnioski o rejestracje sprawdzane są też pod kątem danych samych startujących w wyborach czy pełnomocników komitetów wyborczych, którzy ich zgłaszają, a także oświadczeń lustracyjnych. Te wszystkie wymogi opisane są szczegółowo w Kodeksie Wyborczym. Zgłaszający listy mają trzy dni na usunięcie błędów, poza jednym – nie mogą uzupełnić brakujących podpisów wyborców. W przypadku nieusunięcia błędów w terminie, komisja postanawia o odmowie rejestracji listy w całości lub co do poszczególnych kandydatów. Komitety na wszelki wypadek przeważnie zgłaszają listy z maksymalną ich liczbą.

W czwartek po południu wrocławska delegatura PKW potwierdziła rejestrację sześciu list do Sejmu, a także rejestrację kandydatów do Senatu. W tym przypadku swoich przedstawicieli zgłosiły tylko trzy komitety.

W naszym okręgu szczególnie pikantnie zapowiada się walka o mandat pomiędzy jedynkami opozycji. W ostatniej chwili przed rejestracją, miejscami na listach KO z Małgorzatą Kidawą-Błońską zamienił się Grzegorz Schetyna. Szef PO zmierzy się więc ze swoim byłym współpracownikiem na Dolnym Śląsku, a później konkurentem w walce o władzę w partii – Jackiem Protasiewiczem, który jest jedynką na liście Koalicji Polskiej-PSL. Bezpartyjni i Samorządowcy na czele listy do Sejmu zarejestrowali z kolei Ewę Zdrojewską, co prawda nie spokrewnioną w żaden sposób, ani nie związaną rodzinnie z Bogdanem i i Barbarą Zdrojewskimi, ale nazwisko może zrobić swoje.

Na kolejnych slajdach prezentujemy listy kandydatów wszystkich komitetów, które je dostarczyły do wrocławskiej delegatury PKW za wyjątkiem KW Skuteczni. - Do wrocławskiej delegatury PKW dostarczyliśmy listy kandydatów, ale bez podpisów poparcia – usłyszeliśmy od Edyty Kubik koordynatora komitetu na Dolnym Śląsku. Skuteczni liczą na to, że uda im się zarejestrować listy w innych 21 okręgach i że we Wrocławiu ich kandydaci zostaną zaakceptowani z automatu. Kogo zgłosili w stolicy Dolnego Śląska? Tego nie chcieli nam ujawnić.

Zobacz kandydatów na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Zobacz również

Marsz Pamięci w Sędziszowie, ku czci słynnego oddziału Spaleni [WIDEO, ZDJĘCIA]

NOWE
Marsz Pamięci w Sędziszowie, ku czci słynnego oddziału Spaleni [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drogowcy rozpoczęli remont ważnej drogi na Opolszczyźnie. Kierowcy, noga z gazu!

NOWE
Drogowcy rozpoczęli remont ważnej drogi na Opolszczyźnie. Kierowcy, noga z gazu!

Polecamy

Piąty start Huberta Hurkacza w Madrycie. Polak poprawi najlepsze osiągnięcie?

NOWE
Piąty start Huberta Hurkacza w Madrycie. Polak poprawi najlepsze osiągnięcie?

Tańsze paliwo na majówkę. Wraca promocja Orlenu?

Tańsze paliwo na majówkę. Wraca promocja Orlenu?

Przestrzeń powietrzna Paryża będzie zamknięta dla bezpieczeństwa

Przestrzeń powietrzna Paryża będzie zamknięta dla bezpieczeństwa