Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto nowy właściciel dworca Nadodrze we Wrocławiu. Specjalizuje się w galeriach handlowych i biurowcach

Błażej Organisty
Błażej Organisty
2021
2021 Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Dworzec Nadodrze kupiła firma z Katowic, która na Śląsku inwestuje w sklepy, restauracje, biura i logistykę. Co zrobi z Nadodrzem? Rąbka tajemnicy mogą uchylać historyczne budynki z gliwickiej starówki.

Spółka Polregio sprzedała dworzec Nadodrze 25 kwietnia, ale nie zdradzała komu. Dziś informuje, że nowym właścicielem obiektu jest grupa DL Invest, która zapłaciła za niego 14,6 mln zł.

DL Invest buduje obiekty handlowe, logistyczne i biurowe na Śląsku, ale też w województwie mazowieckiem. Siedziba firmy znajduje się w Katowicach. We Wrocławiu nie zrealizowała dotychczas żadnego projektu.

Przykład z Gliwic

W kontekście dworca Nadodrze uwagę zwraca inwestycja na starówce gliwickiej. Grupa DL Invest kupiła i odrestaurowała stojące tam budynki dawnej poczty głównej oraz giełdy zbożowej, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Ich wnętrza zaadaptowała na biura i restauracje.

— DL Vintage Post i dawna giełda zbożowa to bardzo dobre przykłady sposobu naszego działania. Chcemy tworzyć miejsca wyjątkowe, które z jednej strony podkreślą unikalny charakter każdej lokalizacji, a z drugiej zaspokoją i pogodzą potrzeby biznesowych najemców, lokalnych społeczności i przedsiębiorców budując wartość dodaną dla ośrodków miejskich — mówi Dominik Leszczynski, założyciel i zarządzający DL Invest Group.

“DL Invest Group realizuje wszystkie swoje projekty w zgodzie z duchem zrównoważonego rozwoju, co obejmuje z jednej strony stosowanie ekologicznych technologii i rozwiązań, a z drugiej poszanowanie i promocję tradycji i wartości obowiązujących w miejscach, gdzie powstają nowe inwestycje” — czytamy na stronie internetowej firmy.

Sklepy, restauracje, biura?

Przykład z Gliwic może być tropem na drodze odgadywania, co nowy właściciel zrobi z dworcem Nadodrze. Prawo daje mu całkiem sporo opcji: galeria handlowa, hotel, lofty, restauracje, galeria sztuki, centrum aktywizacji społecznej. Wokół dworca mógłby nawet coś wybudować, ale pod warunkiem, że budynki pasowałyby stylem do historycznego gmachu.

— Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie dworca Nadodrze w dużej mierze skupia się na ochronie wartości kulturowych. Zarówno jego gmachu głównego, ale i bezpośredniego otoczenia — mówił nam w kwietniu Przemysław Matyja, zastępca dyrektora biura rozwoju Wrocławia. — Jest dopuszczone bardzo dużo funkcji — dodał.

Pasażerowie dalej będą mogli korzystać ze stacji kolejowej Wrocław Nadodrze.

Dworzec został wybudowany w roku 1868 na podstawie projektu Hermanna Grapowa. Budynek jest zabytkiem.

2021

Oto nowy właściciel dworca Nadodrze we Wrocławiu. Specjalizu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska