Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oto nowy członek władz Dolnego Śląska. Dziś go wybrano

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Paweł Wybierała, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Paweł Wybierała, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. DUM
Adaptacja pałaców i zamków na hotele, rozbudowa ścieżek rowerowych, czy budowa ośrodka sportów górskich – to główne pomysły Pawła Wybierały, który zastąpił Michała Bobowca w zarządzie województwa. Jego kandydaturę przyjęto głosami Bezpartyjnych Samorządowców oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości. Podczas głosowania 22 radnych głosowało za, 12 przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Paweł Wybierała - radny Bezpartyjnych Samorządowców z Milicza, zastąpił Michała Bobowca w Zarządzie Województwa Dolnośląskiego. Głosowanie nad jego wyborem odbyło się podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Dolnego Śląska. Przypomnijmy, przed blisko dwoma tygodniami, Bobowca odwołano przez swoich kolegów z klubu Bezpartyjnych Samorządowców i koalicyjnych radnych z PiS. Kandydaturę Pawła Wybierały w imieniu rządzącej koalicji, zarekomendował Cezary Przybylski, marszałek województwa i jednocześnie lider Bezpartyjnych Samorządowców. - Radny Wybierała ma duże doświadczenie jako samorządowiec, był przecież burmistrzem Milicza, ma ukończone studiował podyplomowe w zarządzaniu turystyką i hotelarstwem, jest bardzo pracowity i na pewno świetnie wypełni swoją rolę – podkreślił Przybylski.

Marszałek potwierdził, że Wybierała w będzie odpowiadać w zarządzie za sport i turystykę, z wyłączeniem spraw związanych z kulturą, choć na przykład w zakresie jego obowiązków pozostanie ochrona zabytków. Właśnie kwestie z dziedziny kultury, a dokładniej ciągnące się konflikty wokół dyrektorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, Opery Dolnośląskiej oraz Teatru Pantomimy, były przedmiotem krytyki i głównym powodem odwołania Bobowca. Teraz te sprawy ma nadzorować marszałek Cezary Przybylski.

- Mamy sytuację w której po kilkudziesięciu dniach izolacji, nastąpiło tąpnięcie w turystyce, czyli branży, dzięki której nasz region tak dynamicznie rozwijał się w ostatnich latach. Branża poniosła duże straty, a naszym obowiązkiem jest ochrona miejsc pracy, które ona generuje. Za kluczowe uważam takie skoordynowanie działań w dziedzinie sportu, turystyki, ale też na przykład ochrony zabytków, by zmaksymalizować efekty inwestycji czy działań promocyjnych - powiedział Paweł Wybierała, przedstawiając swój program.

Nowo wybrany członek zarządu województwa zaproponował wyodrębnienie kluczowych obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku, które promowano by intensywniej niż inne, adaptowano na hotele lub remontowano przy zachowaniu ich funkcji zabytkowych. - Do takich obiektów należą duże zamki, pałace, opactwa czy twierdze, ale też miejscowości-perły jak Henryków, Międzygórze, Chełmsko Śląskie i Sokołowsko – wyliczał Wybierała. Oprócz nich wskazał też obiekty, które należałoby objąć ochroną lub wprowadzić do parków kulturowych. - Takimi mogą być kompleks Riese i Stawy Milickie – wskazał nowy członek zarządu. Konieczność rozbudowy bazy hotelowej w zabytkowych najczęściej budynkach, argumentował porównując potencjał istniejący na Dolnym Śląsku, z tym co funkcjonuje w Czechach czy w Niemczech. - Tam liczba miejsc noclegowych na mieszkańca jest kilkukrotnie wyższa niż u nas – przekonywał. Paweł Wybierała zadeklarował też, ze będzie kładł nacisk na rozbudowę ścieżek rowerowych, lokalnych połączeń kolejowych, a także rzucił pomysł budowy centrum sportów górskich w Karkonoszach wspólnie z Czechami.

Przypomnijmy, że poparcie dla radnego z Milicza, nie zmieniło się ze strony Bezpartyjnych Samorządowców, nawet po odwieszeniu pod koniec maja przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Śródmieście, śledztwa w sprawie przekroczenia przez Wybierałę uprawnień i niedopełnienia obowiązków w czasie gdy pełnił funkcję burmistrza Milicza. Śledztwo zawieszono w 2017 roku, by po wpłynięciu opinii biegłego, odwiesić je 21 maja, a następnie umorzyć 29 maja. Te kwestie spowodowały, że docieranie wspólnego stanowiska między koalicjantami w sprawie kandydatury Pawła Wybierały, trwało kilka tygodni. Zgodnie z umową koalicyjną w pięcioosobowym zarządzie województwa, trzy miejsca - w tym funkcja marszałka - są obsadzane przez Bezpartyjnych Samorządowców, PiS ma prawo do wyboru dwóch wicemarszałków.

Paweł Wybierała urodził się 14 kwietnia 1974 we Wrocławiu, na co dzień mieszka w Miliczu. To absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku filozofia, a także studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w turystyce i hotelarstwie oraz zarządzania i marketingu. Początkowo związany z lokalnym tygodnikiem jako dziennikarz. W latach kolejnych kierował Gminnym Zespołem Kultury i Bibliotek w Krośnicach oraz Schroniskiem Młodzieżowym w Krośnicach. Od roku 2010 przez 4 lata był burmistrzem Milicza, a następnie kierownikiem Wydziału Promocji i rzecznik prasowy Starosty Lubińskiego. W latach 2014 – 2018 radny powiatu Milickiego, a po ostatnich wyborach samorządowych radny Rady Miejskiej w Miliczu. Od dwóch lat dyr. Biura Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna” oraz członek zarządu „Stawów Milickich”. Paweł Wybierała jest żonaty, ma syna Antoniego i córkę Różę. Miłośnik historii, turystyki i sportu, który przez wiele lat uprawiał wyczynowo (zapasy w milickiej sekcji WKS Śląsk oraz brydż sportowy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska