Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto nominowani do Nagrody Wrocławia (LISTA NOMINACJI)

Magdalena Kozioł
Arcybiskup Marian Gołębiewski
Arcybiskup Marian Gołębiewski fot. Tomasz Hołod
Arcybiskup Marian Gołębiewski, proboszcz wrocławskiej katedry ks. Adam Drwięga, teatr Arka oraz prof. Krzysztof Wronecki zostali nominowani do nagrody Wrocławia.

Komisja nominacyjna wrocławskiej rady miejskiej zbierze się 4 kwietnia i zapozna się z tymi wnioskami. Inicjatorem wniosku o uhonorowanie metropolity wrocławskiego jest radny PO Krzysztof Bramorski. Oprócz niego podpisy złożyło jeszcze 13 innych wrocławskich radnych, a także Marek Bojarski - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Alicja Chybicka, senator i szefowa Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Wnioskodawcy napisali, że Arcybiskup Marian Gołębiewski zasłużył się dla miasta zabiegając o odrestaurowanie jego zabytków: wrocławksiej Katedry i Ostrowa Tumskiego, sprowadzając Madonnę pod Jodłami i integrując środowisko akademickie.

Adama Drwięgę, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela, zgłosiła Młodzieżowa Wszechnica Dziennikarska, działająca przy XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. Uzasadnili, że poprzez swoją wieloletnią posługę w Archikatedrze Wrocławskiej znacznie przyczynił się do ochrony dziedzictwa kulturowego najwspanialszej wrocławskiej świątyni. Dzięki jego staraniom, w roku 1991, zrekonstruowano hełmy na wieżach świątyni, co sprawiło, że panorama Ostrowa Tumskiego odzyskała dawny, historyczny wygląd. Turyści, którzy zwiedzają wnętrze katedry, mogą podziwiać wspaniałe rzeźby, ołtarze i obrazy, które dzięki działaniom ks. Adama Drwięgi są sukcesywnie restaurowane. Ponadto, w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w podziemiach kościoła, wrocławianie mogli się dowiedzieć o najstarszych dziejach świątyni.

Teatr Arka, który powstał w 1993 r. wyróżniono ponieważ angażuje on w swoją działlaność osoby niepełnosprawne traktując jak pełnoprawnych aktorów. Widadomo, że za tą kandydaturą mocno opowiada się radna z klubu Rafała Dutkiewicza Wanda Ziembicka. Jakie środowisko zgłosiło prof. Krzysztofa Wroneckiego, kardiochirurga i chirurga dziecięcego z kilkudziesięcioletnim stażem - dzisiaj nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że prof. doskonale znają rodzice maluchów, którym pomógł,

Termin zgłaszania kandydatów do Nagrody Wrocławia i tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Do tego tego tytułu wpłynęły dwa wnioski - jeden o przyznaniu tytułu ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu jest już znany od dawna. Drugi - wciąż pozostaje tajemnicą.

Towarzystwo Upiekszększania Miasta Wrocławia zrezygnowało w tym roku ze zgłoszenia kandydatury prof. Reinharda Seltena, jedynego obecnie żyjącego laureata nagrody Nobla pochodzącego z Wrocławia.

TUMW wysłało za to list do Renaty Granowskiej, szefowej klubu PO, prezydenta Rafała Dutkiewicza i Jacka Ossowskiego - przewodniczącego rady miejskiej, z uwagami dotyczącymi sposobu wyłaniania Honorowego Obywatela Wrocławia.

TREŚĆ LISTU:

"Ze zdziwieniem i smutkiem obserwujemy tegoroczny sposób wyłaniania Honorowego Obywatela Wrocławia. To już kolejny przypadek w którym, wbrew dobrym praktykom, kandydatury są ogłaszane i dyskutowane publicznie. W 2011 roku uczestniczyliśmy w tym spektaklu w dobrej wierze, w roku 2012 zostaliśmy do niego wciągnięci, w roku 2013 nie ponowimy tego błędu - z szacunku do osoby profesora Reinharda Seltena odstępujemy od zgłaszania Jego kandydatury do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia.
W roku 2011 Prezydent Wrocławia wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej - będącym również przewodniczącym Komisji Nominacyjnej - w połowie marca publicznie ogłosili chęć zgłoszenia kandydatury Władysława Frasyniuka. Faktycznie złożyli ją 21 marca, blisko dwa miesiące przed ostatecznym terminem. Wywołało to długą medialną dyskusję nad zasadnością
odznaczenia oraz skutkowało obrażaniem kandydata. Co więcej, niedługo wcześniej Władysław Frasyniuk poparł w wyborach samorządowych listę Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, co wzbudzało podejrzenia o nieetyczną motywację zgłoszenia.
W roku 2012 Prezydent Wrocławia, ponownie wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej, 27 lutego zgłosił kandydaturę profesora Eugeniusza Geta-Stankiewicza. I tym razem nastąpiło to ponad miesiąc przed ostatecznym terminem upływającym 29 marca.
W roku 2013 Prezydent Dutkiewicz i Przewodniczący Ossowski wniosek złożyli 26 lutego - w pierwszym możliwym dniu i miesiąc przed ostatecznym terminem - ale zapowiedzieli tę decyzję już w pierwszej połowie grudnia 2012. Takie działanie nie tylko wydłużyło dyskusję publiczną nad osobą kandydata, ale również spowodowało odpowiedź ze strony Platformy Obywatelskiej, która złożyła konkurencyjny wniosek o tej samej treści. Nastąpiło niegodne rangi Nagrody licytowanie się czyj Bogdan Zdrojewski jest "bardziej" i kto miał taki pomysł wcześniej. Co więcej, Prezydent Dutkiewicz ogłosił swoje zgłoszenie chwilę po decyzji o kandydowaniu na czwartą kadencję jako Prezydent Wrocławia i deklaracji o braku takich planów przez jego najpoważniejszego potencjalnego kontrkandydata - Bogdana Zdrojewskiego. Znów, wywołało to podejrzenia o nieetyczną motywację zgłoszenia.
Podsumowując, obecny system boryka się z trzema podstawowymi problemami.
Po pierwsze, kandydatury ogłaszane są publicznie, co powoduje nie tylko często nieprzyjemną dyskusję, ale również przykrość dla kandydatów, którzy nie zostali mianowani Honorowym Obywatelem Wrocławia. Co gorsza, nawet kandydatury niepubliczne i zgłaszane jedynie
do Rady Miasta i tak przekazywane są mediom - tak jak nasze zgłoszenie profesora Reinharda Seltena w roku 2012.
Po drugie, nie zawsze jedyną motywacją do zgłoszenia kandydata są wyjątkowe zasługi dla Wrocławia - niektóre kandydatury wraz z terminami ich zgłoszenia sugerują również motywację polityczną.
Po trzecie, rokrocznie kandydatury zgłasza wspólnie Prezydent Wrocławia, będący faktycznym szefem największego Klubu w Radzie Miasta, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej, będący również przewodniczącym Komisji Nominacyjnej. Skutkuje to tym, że w teorii kandydatury zgłaszać może każdy, ale w praktyce zawsze wygrywa Rafał Dutkiewicz z Jackiem
Ossowskim.
W związku z powyższym proponujemy powrót do dobrych praktyk z początku przyznawania Nagród. Postulujemy tajność wszystkich kandydatur i ujawnienie jedynie tej rekomendowanej Radzie Miasta przez Komisję Nominacyjną. Mamy nadzieję, że rok 2014 będzie lepszy dla nagród Honorowego Obywatela Wrocławia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska