MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto najbardziej oblegane kierunki studiów we Wrocławiu

Marcin Kaźmierczak
Na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu o jedno miejsce stara się aż 31 osób. To najbardziej oblegany kierunek studiów. Popularna jest też psychologia (18 osób)
Na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu o jedno miejsce stara się aż 31 osób. To najbardziej oblegany kierunek studiów. Popularna jest też psychologia (18 osób) Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Ponad 61 tysięcy zgłoszeń od kandydatów na studia wpłynęło do pięciu największych wrocławskich uczelni. Najtrudniej będzie dostać się na stomatologię, gdzie o jedno miejsce stara się 31 osób.

Kandydaci walczą w tym roku o blisko 19200 miejsc, o 1700 mniej niż w ubiegłym roku. Jest to związane ze zmianą systemu finansowania uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Najwięcej - 21 273 zgłoszenia - przyjął dział rekrutacji Uniwersytetu Wrocławskiego, choć to i tak o jedną czwartą mniej niż w ubiegłym roku. Najcięższa walka o miejsce czeka kandydatów, którzy chcą studiować psychologię - o jedno miejsce stara się blisko 18. W sumie na ten kierunek zapisały się 1962 osoby. Na drugim miejscu jest chemia i toksykologia sądowa - 15 osób, komunikacji wizerunkowej - 13 osób oraz dziennikarstwie i komunikacji społecznej - blisko 12 osób.

Kandydaci, którzy zostali przyjęci, mogą składać dokumenty do 18 lipca. Później ruszy druga rekrutacja.

6300 miejsc zaoferowała w tym roku pierwszoroczniakom Politechnika Wrocławska. To o 900 miejsc mniej niż podczas ubiegłorocznej rekrutacji. Jak informuje Michał Ciepielski z biura prasowego PWr, wpłynęło 20 tysięcy zgłoszeń, więc o jedno miejsce na uczelni walczą przeszło trzy osoby. Największą popularnością niezmiennie cieszy się informatyka. Na wydziale informatyki i zarządzania o jedno miejsce na informatyce w języku angielskim rywalizuje 7 osób, a na wydziałach elektroniki i podstawowych problemów techniki 6 osób. Na czwartym miejscu znalazło się cyberbezpieczeństwo - niespełna 6 osób na miejsce.

Dzisiaj ogłoszone zostaną listy przyjętych. Dokumenty będzie można składać do 17 lipca. Po raz pierwszy w semestrze zimowym studenci mogli aplikować na danologię (przetwarzanie i analiza danych).

2532 miejsca dla nowych studentów przygotował na najbliższy rok akademicki Uniwersytet Ekonomiczny. - Na studia stacjonarne przyjęliśmy 11 100 zgłoszeń. Szacujemy, że z Wrocławia i najbliższych okolic pochodzi co trzeci kandydat. 70 procent to kandydaci z dalszych części województwa dolnośląskiego oraz z opolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego - informuje Jolanta Nowacka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

Najchętniej wybieranymi kierunkami były: finanse i rachunkowość, zarządzanie, ekonomia, logistyka oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze. Kandydaci, którzy dostali się na wymarzony kierunek, mogą składać dokumenty do soboty 14 lipca.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym pierwsza tura rekrutacji zakończyła się w minioną sobotę. Do najbliższej soboty (14 lipca) osoby, które znalazły się na listach przyjętych, muszą donieść dokumenty. Na 28 kierunków uczelnia przyjmie 2,5 tysiąca osób. Do tej pory zgłosiło sie 5,6 tysiąca.

- Tradycyjnie najpopularniejszym kierunkiem okazała się weterynaria (8 kandydatów na miejsce) - mówi Jolanta Cianciara, rzecznik UPWr. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także żywienie człowieka i dietetyka - 5 osób na miejsce. Wolne miejsca są za to m.in. na agrobiznesie, medycynie roślin, rolnictwie, i ogrodnictwie. - Do 26 lipca potrwa drugi nabór kandydatów na kierunki, na których jeszcze są wolne miejsca. Tym razem liczy się kolejność złożenia dokumentów - wyjaśnia Jolanta Cianciara.

Pierwszy etap rekrutacji zakończył się już na Akademii Wychowania Fizycznego. O 1008 miejsc walczy 3338 osób. Największą popularnością cieszyła się kosmetologia, gdzie o jedne miejsce stara się 17 osób.

To jednak i tak blisko o połowę mniej chętnych niż na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym, gdzie o jedno miejsce stara się aż 31 osób.

SPROSTOWANIE
Do artykułu red. Marcina Kaźmierczyka pt. „Będzie mniej studentów…”
Nie jest prawdą, że w 2018 r. UWr miał o jedną czwartą kandydatów mniej niż w roku ubiegłym.
dr Ryszard Balicki
Pełnomocnik Rektora ds. kontaktów z mediami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska