Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzanie 2020. Co piąty Polak oszczędności z lokat przeniósł na giełdę lub zainwestował w nieruchomości. Czy to się opłaca [13.11.2020]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Częściej niż co czwarty badany deklaruje, że inwestuje zaoszczędzone pieniądze. Co piąty inwestujący badany decyduje się za zakup nieruchomości lub akcji na giełdzie. W złoto lokuje fundusze 16 proc., a w Obligacje Skarbu Państwa 13 proc.badanych.
Częściej niż co czwarty badany deklaruje, że inwestuje zaoszczędzone pieniądze. Co piąty inwestujący badany decyduje się za zakup nieruchomości lub akcji na giełdzie. W złoto lokuje fundusze 16 proc., a w Obligacje Skarbu Państwa 13 proc.badanych. Marcin Obara / Polska Press
Obniżka stóp procentowych do historycznie niskich poziomów, a w konsekwencji spadek opłacalności lokat w bankach do stopnia nie notowanego wcześniej, skłoniły Polaków do szukania innych sposobów na nadwyżki finansowe. Poza lokatami, które pod względem bezpieczeństwa są na pierwszym miejscu – nawet ewentualne bankructwo banku czy SKOK gwarantuje odzyskanie pieniędzy do równowartości 100 tys. euro – wszelkie inne sposoby postępowania z nadwyżkami finansowymi są nie tyle oszczędzaniem co inwestowaniem. Z inwestowaniem zaś wiąże się ryzyko inwestycyjne – mniejsze lub większe, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia. Właśnie - czy to się opłaca i czy ryzyko nie jest zbyt duże?

Gdy lokaty w bankach i SKOK-ach były oprocentowane na poziomie gwarantującym przynajmniej zachowanie kapitału nie uszczuplanego przez inflację, wolne środki Polaków szły głównie na lokaty – nauczeni doświadczeniami z przeszłości w większości nie chcemy ryzykować. W większości, bo powodzenie różnych piramid finansowych pokazuje, że jest grupa, która z chęci zysku wciąż naraża się na straty ulegając bezwzględnym oszustom. Teraz Jednak inflacja jest rekordowo wysoka – w Polsce najwyższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, w związku z czym coraz większa grupa Polaków szuka sposobów na inwestowanie oszczędności – najlepiej dających zysk kosztem możliwie małego ryzyka.

Już co piąty Polak postanawia szukać sposobu na oszczędności inwestując na giełdzie lub w nieruchomości

A mimo kryzysu wywołanego koronawirusem oszczędności wciąż mamy. Prawie 56 proc. uczestników badania firmy Tavex zrealizowanego przez SW RESEARCH deklaruje, że w trzecim kwartale br. udało im się zaoszczędzić środki finansowe. Blisko 40 proc. badanych zgromadziło w tym okresie ponad 1000 zł.
Blisko 40 proc. uczestników badania zadeklarowało, że zgromadziło w tym okresie więcej niż 1 000 zł. 16 proc. oszczędzających

Jak oszczędzają Polacy

Coraz częściej zaczynamy dostrzegać potrzebę zabezpieczenia finansowej przyszłości. Według danych – z badania firmy Tavex – wynika, że ponad połowie respondentów udało się zaoszczędzić w 3 kwartale 2020 roku. Blisko 40 proc.z nich zgromadziło w tym okresie więcej niż 1000 zł. 16 proc.oszczędzających respondentów zgromadziło od 500 zł do 999 zł. Częściej niż co piąta osoba odłożyła od 200 zł do 499 zł. 15 proc.badanych posiadających oszczędności wygospodarowało nie więcej niż 199 zł.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że podchodzimy do naszych wydatków w bardziej przemyślany sposób. Musimy uważniej planować domowy budżet oraz znaleźć nowe sposoby na to, aby odkładać pieniądze – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Wbrew ogólnym przekonaniom oszczędzają również młodzi Polacy. Ponad 67 proc.z osób w wieku do 24 lat wskazało, że dba o swoje bezpieczeństwo finansowe. Dane w pozostałych grupach również prezentują się pozytywnie. Oszczędzanie zadeklarowało prawie 64 proc.respondentów w wieku 25-34 lat, ponad 52 proc.w przedziale 35-49 lat oraz połowa osób powyżej 50 roku życia.
Warto również wspomnieć, że ponad 44 proc.badanych twierdzi, że w ogóle nie oszczędza. Ponadto nadal jesteśmy krajem charakteryzującym się niską stopą oszczędności na tle innych członków Unii Europejskiej (3.6%). W Niemczech stopa oszczędności wynosi prawie 10%, a w przodującej pod tym względem Szwecji – nawet 16 proc.– pokazuje raport InfoKredyt.

Inwestycje Polaków: giełda, nieruchomości, złoto

Coraz chętniej sięgamy po narzędzia, które umożliwiają pomnażanie naszych środków. Wiemy coraz więcej o inwestowaniu i chętnie tę wiedzę pogłębiamy. W praktyce nasza sytuacja materialna i świadomość finansowa ulega pozytywnym zmianom.
Częściej niż co czwarty badany deklaruje, że inwestuje zaoszczędzone pieniądze. Ponad połowa osób wybiera lokaty. Co piąty inwestujący badany decyduje się za zakup nieruchomości lub akcji na giełdzie. W złoto lokuje fundusze 16%, a w Obligacje Skarbu Państwa 13 proc.badanych.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Obecnie zarówno lokaty, jaki i inwestowanie w obligacje, jest mniej opłacalne w porównaniu z czasem sprzed pandemii, ze względu na coraz niższe oprocentowanie. Warto jednak podkreślić, że nadal są one bezpieczną formą zabezpieczenia oszczędności, która pomaga ochronić je przed inflacją.

Co ciekawe, możemy aktualnie zaobserwować, że inwestycjami zaczęły interesować się osoby, które wcześniej tego nie robiły

– podkreśla Aleksander Pawlak.
W co obecnie warto zainwestować według Polaków? Najatrakcyjniejszymi formami okazały się nieruchomości oraz złoto. 56 proc.badanych uważa, że warto postawić na posiadanie własnego mieszkania lub domu. Natomiast co trzecia osoba wskazała kruszec jak dobry ruch inwestycyjny. 15 proc.respondentów jest zdania, że korzystnie jest kupować akcje na giełdzie.
Co ciekawe, w grupie przebadanych kobiet wskazania głównie padały na nieruchomości (63%), złoto cieszyło się mniejszą popularnością (prawie 27%). Różnice te są słabiej widoczne w przypadku mężczyzn, analogicznie – prawie 42 proc.i 48%.
Cały czas warto pamiętać o konieczności dywersyfikacji portfela oszczędności. Złoto bardzo dobrze chroni wartość pieniądza przed skutkami inflacji i co istotne nigdy nie zbankrutuje. Uzupełniając regularnie domowe zasoby o niewielkie ilości kruszcu, jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed spadkiem wartości posiadanych oszczędności – podsumowuje Aleksander Pawlak, - Co istotne, sztabkę złota można kupić już za około 250 zł – dodaje.

CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska