Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia taka budka telefoniczna. Wszystkie idą do likwidacji

Piotr Bera
Rok 1981
Rok 1981 Tadeusz Daleczko
W 2017 r. w Polsce nie będzie żadnego automatu telefonicznego. Obecny zarządca, firma Orange, postanowiła je zlikwidować, bo ich utrzymanie jest nieopłacalne.

Obecnie we Wrocławiu jest 46 automatów telefonicznych, z czego zaledwie jeden do ogólnodostępnego użytku. Automat mieści się na skrzyżowaniu ul. Ruskiej z Kazimierza Wielkiego. Reszta znajduje się w z zakładach karnych (44 budki) oraz jedna w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Kamiennogórskiej 16. Z kolei w całym województwie dolnośląskim znajduje się jeszcze 281 aparatów publicznych. Wkrótce nie będzie żadnego.

- Obecnie w całym kraju mamy ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po jednej sztuce w każdej gminie. Planujemy w przyszłym roku ich demontaż - mówi Wojtek Jabczyński z biura prasowego Orange Polska.

Orange zarządza budkami telefonicznymi jako spadkobierca Telekomunikacji Polskiej S.A. Pierwsze automaty w Polsce pojawiły się na początku lat 60. ubiegłego wieku. Za wykonanie rozmowy trzeba było zapłacić 1 zł. W kolejnych latach wprowadzono żetony oraz automaty na karty magnetyczne i elektroniczne. Jeszcze w 2000 roku w Polsce było 95 tys. automatów telefonicznych, a największe przychody uzyskano w... 2001 roku. Nie minęło 15 lat, a po budkach już praktycznie ślad zaginął.

- W 2001 r. klienci wydzwonili ponad miliard impulsów. Średnio z każdego automatu wykonano ponad 12 tys. impulsów (1 impuls to 3 minuty rozmowy miejskiej, co oznacza, że średnio z automatu przegadano 36 tys. minut). Eldorado skończyło się wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych w 2008 r. - przyznaje Jabczyński.

Orange rezygnuje z automatów nawet w zakładach karnych, gdzie więźniowie korzystali z nich w kontaktach z bliskimi. Okręgowa Służba Więzienna jednak uspokaja. - Jeśli Orange zdemontuje budki, to nawiążemy współpracę z innymi dostawcami. Z aparatów korzystają więźniowie, więc postawimy nowe - zapewnia kpt. Paweł Szewczyk z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu.

W latach 2003-2015 Orange prowadziło również program Telefon do Mamy, dzięki któremu dzieci przebywające w szpitalach bezpłatnie dzwoniły do bliskich, korzystając z zamontowanych aparatów telefonicznych na oddziałach oraz kart telefonicznych, które Orange dostarczał do szpitali.

- W tym czasie przekazaliśmy szpitalom dwa miliony kart, z których wykonano ponad 100 milionów minut rozmów. Jednak w momencie rozpoczęcia programu telefony stacjonarne były niezbędne. Teraz wszyscy posiadają telefony komórkowe, dzieci często otrzymują je od rodziców - dodaje Jabczyński.

Orange przyznaje, że ostatecznym testem przydatności automatów były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na prośbę organizatorów firma zainstalowała na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety - złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich zaledwie 125 rozmów. W tym samym czasie tylko w sieci Orange zanotowano 7,4 mln minut rozmów komórkowych i 31,145 mln wysłanych SMS-ów.

Być może ostatnia dostępna dla wszystkich budka znajdująca się przy ul. Kazimierza Wielkiego/Ruskiej już niedługo zostanie eksponatem muzealnym.

- Jeśli tylko będzie taka możliwość, to z chęcią przyjmiemy tę jedyną budkę. Jest to relikt przeszłości i warto się tym zainteresować - zapowiada Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość z ul. Grabiszyńskiej.

Gdzie we Wrocławiu znajdują się budki telefoniczne? (LISTA)

- ogólnodostępna przy ul. Kazimierza Wielkiego/ul. Ruskiej
- Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Kamiennogórskiej 16
- zakład karny przy ul. Fiołkowej - 17 budek telefonicznych
- zakład karny przy ul. Kleczkowskiej - 22 budki telefoniczne
- zakład karny przy ul. Świebodzkiej - 5 budek telefonicznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ostatnia taka budka telefoniczna. Wszystkie idą do likwidacji - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska