Ostatnia szansa na obejrzenie wyjątkowej wystawy miniatur

km
To ostatnie dni, by zobaczyć niezwykłą edukacyjną wystawę miniatur słynnych budowli w Parku Handlowym Bielany. Modele m.in. Krzywej Wieży, Statuy Wolności czy Big Bena będzie można oglądać tylko do niedzieli (30 listopada). Wstęp wolny.

Miniatury nie były nigdy pokazywane poza parkiem miniatur „Budowle Świata” w Mysłakowicach koło Karpacza. Wystawa będzie więc wyjątkową okazją, by po raz pierwszy obejrzeć je we Wrocławiu i poznać arcydzieła architektury, bez konieczności wybierania się w daleką podróż. Makiety budowli wzbogacą figurki ludzi, które zobrazują rzeczywistą wielkość obiektów.
Miniatury budowli, które będziemy mogli obejrzeć, ze względu na poziom szczegółowości, powstawały przez długi okres czasu. – Najtrudniej wykonuje się modele budowli starożytnych już nieistniejących, nie ma bowiem wiarygodnych danych dotyczących wymiarów, szczegółów - podkreśla właściciel parku miniatur „Budowle Świata” Jerzy Onyszczak. – W takich przypadkach musieliśmy opierać się na danych archeologicznych, które często nie są dokładne i tak np. niektóre źródła podają, że latarnia na wyspie Faros miała 119 metrów wysokości, a inne że 122 metry - dodaje.
Zrobienie jednego eksponatu zajmuje od czterech tygodni do nawet czterech miesięcy, ponieważ proces budowy modelu składa się z 5 etapów. Na początku opracowywana jest dokumentacja dotycząca danego obiektu, w której wyszczególnione są wymiary, materiały użyte do budowy oryginału, fotografie całych obiektów oraz detali. Następnie przychodzi czas na rozrysowanie planów modelu w odpowiedniej skali. Kiedy działania przygotowawcze są zakończone pozostaje „tylko” zbudować bryłę modelu, wykonać detale architektoniczne i pomalować całość. Makiety wykonywane są ze spienionego PCV, styroduru oraz z tworzyw sztucznych i metali kolorowych.
W Parku Handlowym Bielany między 21 a 30 listopada zobaczymy sześć eksponatów wykonanych z niezwykłą dbałością o szczegóły detali architektonicznych. Podróżując na zachód Europy najpierw natrafimy na Bramę Brandenburską. Model najbardziej rozpoznawalnego symbolu Berlina wykonany jest w skali 1:25. Dokładnie odtworzono wszystkie elementy budowli, na przykład zróżnicowanie szerokości przejazdów pod bramą czy pyski koni na kwadrydze wieńczącej bramę. Twórcy byli szczegółowi do tego stopnia, że można dostrzec nawet rysy twarzy bogini powożącej zaprzęgiem! Model ten jest dziełem trzech modelarzy, który wykonali go w trzy miesiące.
Idąc dalej palcem po mapie trafiamy na budynek Atomium w Brukseli. W oryginale jest to powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza, zbudowany z okazji Światowej Wystawy w Brukseli w 1958 r. Makietę prezentowaną na wystawie wykonano w skali 1:50. Precyzję z jaką został wykonany ten model można zaobserwować na przykładzie schodów prowadzących od podstawy do czterech najniższych kul. Skalę uzmysławia makieta drogi biegnącej pod budowlą - modelem.
Trafiając do słonecznej Italii zachwycimy się Krzywą Wieżą stojącą w Pizie, którą rocznie odwiedza ponad 10 milionów osób. Miniatura pochodząca z parku „Budowle Świata” została wykonana w skali 1:25 przez 4 modelarzy, którzy pracowali nad nią aż cztery miesiące. Na szczęście nie mieli oni takich zmartwień, jak budowniczowie oryginału. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 r., wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować np. wydłużając kolumny po jednej stronie. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Dzięki odchyleniu wieży od pionu, Galileusz mógł wykorzystać ją w 1600 r. do swojego eksperymentu pokazującego spadek swobodny ciał o różnej masie.
Następnym punktem wycieczki jest pełen zabytków Londyn z bijącym sercem w postaci Big Bena. Miniaturę tej najsłynniejszej na świecie wieży zegarowej w skali 1:25 wykonywało przez cztery miesiące aż pięciu modelarzy. Na tak długi czas pracy wpłynęła szczegółowość detali, które zostały odwzorowane w niezwykle precyzyjny sposób. Pozostając w Londynie będzie można przyjrzeć się także modelowi najsłynniejszego mostu na Tamizie czyli Tower Bridge, który wykonano w skali 1:50. Budowa od podstaw i misterne kopiowanie szczegółów zajęło modelarzom trzy miesiące. Podobnie, jak w przypadku miniatury Big Bena, odnajdziemy wiernie odtworzone neogotyckie elementy architektoniczne, zwieńczenia wież czy ozdobne balkony i okna. Twórcy byli naprawdę bardzo precyzyjni – miniatura mostu ma nawet zaznaczony na porośniętych wodorostami filarach poziom wody w rzece!
Podróż po najbardziej znanych zabytkach świata zakończy rejs transatlantycki do Ameryki. Statua Wolności to ostatni z prezentowanych na bielańskiej wystawie eksponatów. Monumentalny posąg był darem rządu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Został wzniesiony we Francji, potem rozebrano go na części i wysłano statkiem do Nowego Jorku. Konstrukcję budowli zaprojektował twórca Wieży Eiffla – Gustave Eiffel. Zbudowanie mysłakowickiej miniatury trwało dwa miesiące, zaś postument powstał w trzy tygodnie. Model jest wizytówką parku „Budowle świata”.
Wystawa miniatur „Budowle Świata” w Parku Handlowym Bielany odbędzie się między 21 a 30 listopada. Wystawę można oglądać codziennie przez 10 dni w godzinach otwarcia centrum w głównym pasażu. Więcej informacji na www.bielany.parkhandlowy.pl.

Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

Wideo

Dodaj ogłoszenie