Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia deska ratunku pod torowiskiem? MPK Wrocław: To rutynowy element naprawy

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Kotwa chemiczna, pianka montażowa i szalunek z deski – to jeden ze sposobów wrocławskiego MPK na naprawę torowisk. Dzięki temu wstawiana szyna może zostać unieruchomiona na potrzebnej wysokości. - Rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne - zapewnia przedstawiciel miejskiego przewoźnika. Wątpliwości zgłosili nam Czytelnicy. Jeden z nich napisał: - Ostatnio sporo się słyszy o wykolejeniach tramwajów. Nic dziwnego, skoro mocuje się je na piankę montażową i deseczki. Czy to aby na pewno bezpieczne?

Czy wrocławskie MPK faktycznie naprawia torowiska pianką montażową i deską? Zdjęcia fragmentu torowiska z drewnianą podkładką pod szyną i masą wypełniającą szczeliny, zostało zrobione na ul. św. Mikołaja i robi już "karierę" w internecie. Tym odcinkiem w stronę pl. Jana Pawła II cały czas jeżdżą tramwaje.

Bartosz Naskręski z biuro prasowego MPK podkreśla, że widoczna na zdjęciu masa to nie jest pianka montażowa, a podłożona pod szynę deska ma swoje zadanie. Naskręski informuje, że to standardowy sposób prowadzenia napraw, stosowany w zależności od potrzeb:

- To co widać na zdjęciu, to specjalny klej do wklejania śrub w betonie. Deseczki natomiast są wstawione jako szalunek, aby klej montażowy pozostał w miejscu aplikowania, a nie rozlał się po całym torowisku. Korzystanie z tego kleju jest czymś absolutnie normalnym i wykorzystywanym na całym świecie. Jest to całkowicie bezpieczna rzecz i stosowana od dawna – uspokaja przedstawiciel wrocławskiego przewoźnika. Możliwe, że kotwa chemiczna, wspomniana przez Naskręskiego jest także używana do mocowania śrub w betonie, jednak widoczna na wierzchu substancja to zwykła pianka montażowa.

Naskręski tłumaczy, że naprawa wkrótce zostanie dokończona: - Deski są użyte tylko jako szalunek do wklejanych kotew. Zostaną one usunięte przed finalnym ułożeniem masy, czyli w najbliższym czasie, gdy poprawi się pogoda. Stalowe kotwy i śruby trzymają szynę stabilnie. Szyna jest również trzymana przez stare śruby, które widać na zdjęciu – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska