Już tylko ponad tydzień został na złożenie przez rolników oświadczeń zamiast wniosku w tegorocznym naborze o płatności bezpośrednie. Jednocześnie oznacza to, że już za kilka dni rozpoczyna się nabór wniosków.

Wspomniane oświadczenia mogą wypełniać i w formie papierowej składać jedynie rolnicy uprawiający nie więcej niż 10 ha i starający się o takie same dopłaty jak przed rokiem. Szerzej na ten temat piszemy tu: Oświadczenie o braku zmian - kto może złożyć zamiast wniosku o dopłaty? [pobierz formularz]

Oświadczenia są przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 14 marca. Dzień później rozpocznie działania aplikacja eWniosekPlus na stronie www.arimr.gov.pl. Od 15 marca przez 2 miesiące rolnicy będą mogli wypełniać wnioski w wersji elektronicznej w formie uproszczonej lub pełnej. Do 2 marca w ARiMR zarejestrowano 77,76 tys. oświadczeń.

- Podczas szkoleń rolnicy często pytają, czy złożenie oświadczenia oznacza, że potem nie będą mogli wprowadzać żadnych zmian w uprawach? - mówi Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. - Ich obawy są nieuzasadnione.

Te obawy są związane z trudną sytuacją na polach. Bo niektórzy wciąż nie mają pewności, czy np. nie trzeba będzie zniszczonych przez mróz upraw ozimych zastąpić jarymi, albo ze względu na zastoiska wody, wysiać zupełnie innych roślin. - Jeśli po złożeniu oświadczenia w gospodarstwie nastąpiły zmiany dotyczące np. działek rolnych, będzie można do 1 czerwca 2018 r. nanieść poprawkę we wniosku - podkreśla Kaczmarek-Sławińska.

Zobacz też: Wypełnianie wniosków o dopłaty przez internet - terminy szkoleń w Kujawsko-Pomorskiem