Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedla społeczne to prawdziwy hit! Przedstawiamy najnowsze trendy na rynku mieszkaniowym

OZ
Osiedle Olimpia Port – ARCHICOM S.A.
Osiedle Olimpia Port – ARCHICOM S.A.
Mieszkańcy dużych miast, takich jak Wrocław, mają już dosyć wielkich betonowych blokowisk, które kojarzą się z PRL-em. Coraz więcej osób chce mieszkać w mniejszych obiektach otoczonych zielenią, w pobliżu których znajdują się place zabaw, przedszkola i szkoły oraz niezbędne punkty usługowe, jak np. klub fitness, sklep spożywczy, piekarnia czy kawiarnia. W miejscu, gdzie istnieje szansa na nawiązanie kontaktu z sąsiadami i zacieśnienia z nimi więzi. Gdzie rodzice nie muszą martwić się o swoje dzieci bawiące się na podwórku przed domem.

Taką możliwość dają coraz bardziej popularne osiedla społeczne. Chociaż pomysł wydaje się nowatorski, to dla niektórych może być zaskoczeniem, że narodził się już pod koniec XIX wieku.

– W 1898 roku Ebenezer Howard opublikował książkę zawierającą opis idealnego miasta, z której wiele rozwiązań pozostaje aktualnych do dzisiaj. To wtedy powstał projekt miast-ogrodów, które miały w sobie łączyć zalety miasta, czyli możliwość pracy, obcowanie z wysoką kulturą oraz liczne rozrywki z zaletami wsi, a zatem pięknym krajobrazem, spokojem i świeżym powietrzem. Idea ta zrealizowana została w wielu miejscach na świecie, ale również i w Polsce. Można powiedzieć, że pomysł na osiedle społeczne powstał pod wpływem obserwacji miast, w których ludzie stali się dla siebie obcy. Dziś, kiedy anonimowość mieszkańców jest daleko posunięta, idea miasta-ogrodu powraca – mówi architekt Dorota Jarodzka-Śródka, wiceprezes Archicom S.A.

Nie tylko anonimowość mieszkańców wielkich blokowisk, a co za tym idzie także zmniejszone poczucie bezpieczeństwa, to główne przyczyny coraz większej popularności osiedli społecznych. Dużą rolę odgrywa również tempo naszego życia, które sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie i naszych bliskich. Obecnie wiele osób chce nawiązywać bliższe relacje z sąsiadami, korzystać ze wspólnej przestrzeni, czyli na przykład klubu fitness czy znajdujących się w obrębie osiedla terenów zielonych. I nie chodzi jedynie o rozrywkę i rekreację, ale także o poprawę bezpieczeństwa i komfort życia – na terenie osiedli społecznych znajdują się również punkty usługowe, przedszkola i szkoły.

– W dzisiejszych czasach zmienia się świadomość Społeczeństwa. Ludzie przestają myśleć o miejscu do mieszkania tylko jako miejscu ograniczonym ścianami, własnym mieszkaniu czy domu. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, a wynika to z Ich naturalnych potrzeb, że nie tylko wielkość, standard, czy udogodnienia typu komórki lokatorskie, rowerownie a nawet sama lokalizacja są w stanie spełnić ich oczekiwania. Oczekują ofert kompleksowych, wychodzących poza przysłowiowe cztery ściany mieszkania, szukają miejsca, które pozwoli cieszyć się czasem spędzonym na łonie przyrody, ale również umożliwi kontakt z innymi – podkreśla Grzegorz Dawidek, przedstawiciel firmy OR Deweloper.

Wszystko zaczyna się „na papierze”, czyli od koncepcji architekta. Osiedle, które ma spełniać swoje funkcje musi być zaplanowane w sposób przemyślany i całościowy. Znaczenie ma nie tylko odpowiednia wielkość całego osiedla, która powinna zapewniać bezpieczeństwo i swobodę użytkowania, ale przede wszystkim sam klimat miejsca sprawiający, że każdy czuje się tam jak u siebie w domu. Przyczynia się do tego wygląd obiektów znajdujących się na osiedlu oraz mnóstwo zieleni, która je otacza. Ważny jest także rozmiar budynków mieszkalnych i lokali użytkowych – mała, kameralna zabudowa sprzyja integracji mieszkańców osiedla i nadaje mu rodzinnego charakteru.

Osiedla społeczne to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, również ze względu na znajdujące się w ich obrębie place zabaw, skwery oraz przedszkola i szkoły, a także wszystkich, którym po prostu zależy na bezpieczeństwie i dostępie do bogatej oferty usługowej. To także dobre wyjście dla tych, którzy cenią sobie spokój, ale nie chcą rezygnować z mieszkania w dobrej lokalizacji. – Swoje miejsce na kompleksowych osiedlach znajdą też osoby, które oprócz wygody, cenią sobie dobre relacje sąsiedzkie, integrację i podejmowanie wspólnych inicjatyw. Otoczenie zieleni oraz miejsc rekreacji przyciąga również wielbicieli aktywności fizycznych i miłośników relaksu na łonie natury – dodaje Dorota Jarodzka-Śródka.

Tego typu inwestycje cieszą się dużą popularnością wśród wrocławian. Dla wielu osób miejsce zamieszkania staje się azylem, w którym mogą schronić się przed otaczającym je zgiełkiem i odpocząć po pracy. – Wrocław, jak wiele miast w Polsce, dynamicznie się rozwija. Mamy oczywiście ogromną liczbę starych blokowisk i osiedli, w których trudno się doszukać cech osiedli społecznych, ale większość szczególnie tych najnowszych inwestycji już spełnia te oczekiwania – podsumowuje Grzegorz Dawidek.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska