Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscary 2019. Jakie szanse ma "Zimna wojna"? Ocenia wrocławski krytyk filmowy

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Piotr Czerkawski, wrocławski krytyk filmowy
Piotr Czerkawski, wrocławski krytyk filmowy Kinga Czernichowska, Polska Press
O szansach "Zimnej wojny" na Oscara rozmawialiśmy z wrocławskim krytykiem filmowym, Piotrem Czerkawskim. Przypomnijmy, "Zimna wojna" nominowana jest w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser i najlepsze zdjęcia. Rozdanie Oscarów w nocy z 24 na 25 lutego.

Co najmniej jedna, a maksymalnie dwie statuetki może otrzymać "Zimna wojna" - tak twierdzi Piotr Czerkawski, wrocławski krytyk filmowy i jeden z programerów kina Nowe Horyzonty, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można obejrzeć na dużym ekranie transmisję oscarowej gali (bilety na to wydarzenie są do kupienia w cenie 55 i 65 zł w kasach kina).

- Kierując się wyłącznie sercem, powiedziałbym, że „Zimna wojna” zasługuje na wszystkie trzy statuetki, bo to znakomity film, który podobał mi się jeszcze bardziej niż „Ida”, jest uniwersalny, nasycony większą ilością emocji . Rozum podpowiada jednak, że konkurencja wobec „Zimnej wojny” jest bardzo silna - mówi Piotr Czerkawski.

Największym zagrożeniem dla filmu Pawła Pawlikowskiego jest "Roma" Alfonso Cuaróna.

- Przed nami bratobójczy pojedynek. Tym bardziej, że Cuarón wspomina, że tworząc „Romę”, inspirował się kinem Pawlikowskiego, którego uważa za swojego przyjaciela. Owszem, Pawlikowski jest po "Idzie" bardziej rozpoznawalny niż jeszcze kilka lat temu, ale to Cuarón ma w USA dużo lepszą pozycję jako twórca kasowych hitów takich jak „Grawitacja” czy „Harry Potter i więzień Azkabanu" - dodaje Czerkawski.

"Zimna wojna" ma nominacje w trzech kategoriach, ale pominięto nagradzaną na innych festiwalach aktorkę Joannę Kulig.

- Oczywiście życzyłem Joannie Kulig nominacji, jestem pod dużym wrażeniem jej gry aktorskiej, ale nie zaskakuje mnie fakt, że ostatecznie nie uzyskała tego wyróżnienia - twierdzi Piotr Czerkawski. - Gdy przyjrzymy się historii Oscarów, oczywiste stanie się, że aktorom spoza USA znacznie trudniej przebić się w Hollywood operatorom czy reżyserom.

A jak krytyk filmowy typowałby zwycięzców w najważniejszych kategoriach? Zobaczcie.

Najlepszy film

Tu Piotr Czerkawski zdecydowanie stawia na "Romę", ponieważ - jak sam mówi - "to kawał znakomitego kina, którego dziś już właściwie się nie kręci".

- "Roma" łączy kameralność i rozmach, to z jednej strony skromny dramat obyczajowy, a z drugiej monumentalna, trwająca ponad dwie godziny opowieść z rozbudowanym tłem społecznym i politycznym. - dodaje Czerkawski. - To film grający w innej lidze, który zapisze się w historii kina na znacznie dłużej niż "Narodziny gwiazdy" czy "Bohemian Rhapsody".

Największym konkurentem "Romy" może być "Faworyta". Ten film również dostał 10 nominacji.

Najlepszy reżyser

- Najlepszy reżyser to kategoria powiązana z najlepszym filmem. Bardzo często film, który triumfuje w jednej z nich, niejako z automatu otrzymuje też nagrodę w drugiej. Z tego względu trudno, niestety, liczyć na zwycięstwo Pawła Pawlikowskiego, którego „Zimna wojna” nie uzyskała nominacji za „najlepszy film”.

Krytyk bez wahania stawia na "Romę".

Najlepsza aktorka

W kategorii najlepsza aktorka mamy do czynienia z pewnego rodzaju zaskoczeniem, bo wśród nominowanych znalazła się Lady Gaga, którą doceniono za rolę w filmie "Narodziny gwiazdy".

- To ciekawa kategoria, bo spotykają się w niej dwa skrajnie odległe światy : z jednej strony mamy Lady Gagę, ikonę popkultury, a z drugiej Yalitzę Aparicio, nieprofesjonalną aktorkę z Meksyku, która brawurowo wcieliła się w postać służącej indiańskiego pochodzenia w „Romie”.

Krytyk wyraża przy tym ogromną charyzmę, że w starciu z Lady Gagą wygra właśnie ta aktorka, która w hollywoodzkim świecie zaistnieje dopiero dzięki Oscarom.

Najlepszy aktor

W tej kategorii znów zaznaczają się "Narodziny gwiazdy" z Bradleyem Cooperem, ale tuż obok jest też m.in. Viggo Mortensen, kiedyś znany z roli Aragorna w filmie "Władca Pierścieni".

- Po "Władcy" Viggo Mortensen zagrał dużo dobrych ról - przyznaje Czerkawski. To właśnie temu aktorowi kibicuje w pojedynku o statuetkę w kategorii najlepszy aktor. - Chciałbym, żeby dostał Oscara i myślę, że to się wydarzy. "Green Book" w ogóle jest filmem, który bardzo lubię, bo jest to film przystępny i pełen wdzięku, a jednocześnie poruszający zawsze aktualny temat tolerancji wobec mniejszości. Byłbym zachwycony, gdyby oprócz Mortensena Oscara otrzymał również – nominowany za drugi plan - Mahershala Ali, bo obaj aktorzy doskonale sprawdzają się w duecie. Czerkawski przyznaje, że w kategorii „Najlepszy aktor” trzyma także kciuki za Willema Dafoe, który nie ma jednak wielkich szans na nagrodę. - „At Eternity’s Gate”, w którym Dafoe wcielił się w Vincenta Van Gogha to film spoza oscarowego porządku, artystyczny i oryginalny. Wbrew stereotypowi, Van Gogh nie jest przedstawiony w nim jako szaleniec, ale człowiek nieszablonowy, wrażliwy, zagubiony w rzeczywistości. Grając go, Dafoe wykazał się, rzadko demonstrowanymi w swych wcześniejszych rolach, ciepłem i łagodnością.

Film "Green Book" można teraz obejrzeć w kinach. To rodzaj tzw. buddy movie, czyli filmu kumpelskiego, w którym dwóch bohaterów pokonuje dzielące ich różnice i nawiązuje między sobą niezwykłą wieź.

Najlepsze zdjęcia

- To będzie kolejna odsłona starcia pomiędzy "Romą" a "Zimną wojną" - mówi Piotr Czerkawski i bardziej wskazuje na Cuaróna. Reżyser tym razem sam stanął za kamerą, choć przy wcześniejszych produkcjach pracował z operatorską gwiazdą, Emmanuelem Lubezkim.

Cuarón podjął odważną decyzję, bo musiał wiedzieć, że będzie porównywany z Lubezkim na każdym kroku - wyjaśnia Czerkawski. - Okazało się jednak, że Cuarón wywiązał się ze swojego zadania znakomicie i udowodnił, że jest równie utalentowanym operatorem, co reżyserem. Akademia lubi takie zaskoczenia i chętnie nagradza artystów za wszechstronność.

Łukasz Żal nie jest jednak bez szans, bo warstwa wizualna „Zimnej wojny” wzbudza zachwyt w niemal każdej recenzji, a Żal był chwalony już za zdjęcia do „Idy”, za którą otrzymał swą poprzednią nominację do Oscara.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

W tej kategorii "Zimna wojna" również będzie musiała zmierzyć się z "Romą".

- W tej kategorii "Zimna wojna" ma największe szanse. Jeżeli bowiem "Roma" dostanie Oscara w kategorii najlepszy film, to wtedy otworzy się szansa dla innego tytułu - mówi Piotr Czerkawski. – a wtedy najwyższe będą notowania właśnie „Zimnej wojny”.

Warto jednak przypomnieć, że w gronie faworytów znajduje się także „Kafarnaum” Nadine Labaki.

Oscarowe kategorie, w których nominowana jest "Zimna wojna"

OSCARY 2019. Najlepszy reżyser

Paweł Pawlikowski - Zimna Wojna
Spike Lee - BlacKkKlansman
Yorgos Lanthimos - Faworyta
Alfonso Cuarón - Roma
Adam McKay - Vice

OSCARY 2019. Najlepsze zdjęcia

Łukasz Żal - Zimna Wojna
Robbie Ryan - The Favourite
Caleb Deschanel - Never Look Away
Alfonso Cuaron - Roma
Matthew Libatique - A Star is Born

OSCARY 2019. Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Zimna Wojna - Polska
  • Capernaum - Liban
  • Never Look Away - Niemcy
  • Roma - Meksyk
  • Shoplifters - Japonia

Najważniejsze kategorie Oscarowe

OSCARY 2019. Najlepszy film

  • Vice
  • Czarna Pantera
  • Narodziny Gwiazdy
  • Green Book
  • BlacKkKlansman
  • Bohemian Rhapsody
  • Faworyta
  • Roma

OSCARY 2019. Najlepszy reżyser

  • Paweł Pawlikowski - Zimna Wojna
  • Spike Lee - BlacKkKlansman
  • Yorgos Lanthimos - Faworyta
  • Alfonso Cuarón - Roma
  • Adam McKay - Vice

OSCARY 2019. Najlepsza aktorka

Lady Gaga - Narodziny Gwiazdy
Melissa McCarthy - Can you ever forgive me?
Yalitza Aparicio - Roma
Glenn Close - The Wife
Olivia Colman - Faworyta

OSCARY 2019. Najlepszy aktor

  • Christian Bale - Vice
  • Bradley Cooper - Narodziny gwiazdy
  • Willem Dafoe - At Eternity's Gate
  • Rami Malek - Bohemian Rhapsody
  • Viggo Mortensen - Green Book

OSCARY 2019. Najlepsze zdjęcia

  • Łukasz Żal - Zimna Wojna
  • Robbie Ryan - Faworyta
  • Caleb Deschanel - Never Look Away
  • Alfonso Cuaron - Roma
  • Matthew Libatique - Narodziny gwiazdy

OSCARY 2019. Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Zimna Wojna - Polska
  • Capernaum - Liban
  • Never Look Away - Niemcy
  • Roma - Meksyk
  • Shoplifters - Japonia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska