Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orange sprzedaje zabytkowy budynek przy Powstańców Śląskich. Będą mieszkania czy hotel?

Błażej Organisty
Orange wyprowadzi się z zabytkowego gmachu przy ul. Powstańców Śląskich. Właściciel podał cenę za nieruchomość: niespełna 40 mln zł. W gmachu mogą powstać mieszkania lub ekskluzywny hotel. Rada osiedla chce tylko uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby przyszły właściciel nie ingerował zbyt mocno w formę i rozmiar budynku.

Orange sprzedaje zabytkowy budynek dawnej dyrekcji poczty przy ul. Powstańców Śląskich (pod numerem 134-138, róg Powstańców i Sztabowej), w którym obecnie na piętrach mieszczą się biura Orange, a na parterze placówka Poczty Polskiej (UP 14). Właściciel prezentuje na rynku gmach od kilku miesięcy. W lutym ogłosił cenę – niespełna 40 mln zł. Zgłosili się pierwsi zainteresowani.

– Nieruchomość cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów zarówno polskich, jak i zagranicznych – informuje Wojciech Jabczyński z Orange Polska, ale nie zdradza, które firmy konkretnie miałyby kupić zabytek.

Całkowita powierzchnia nieruchomości wynosi ponad 11,5 tys. metrów kwadratowych (w tym działki). Oprócz budynku głównego (piwnica, parter, trzy piętra, poddasze) w jej skład wchodzi budynek gospodarczy i garażowy. Pośród kompleksu są dwa wewnętrzne dziedzińce i patio.

Nieruchomość może być łakomym kąskiem dla deweloperów, o czym jest przekonany zarząd osiedla Powstańców Śląskich. Zarząd nie ma nic przeciwko mieszkaniom, bo potencjał tego, w dużej mierze niewykorzystywanego, budynku ocenia jako bardzo duży.

– Aż się prosi, żeby coś tu powstało. Obiekt jest świetny na luksusowy hotel – ocenia Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu.

Rada osiedla chce tylko zapobiec ewentualnej nadbudowie, rozbudowie czy nadmiernej przebudowie zabytku. Zależy jej także na zachowaniu konstrukcji dachu, łącznie z charakterystyczną wieżyczką. Dlatego poprosiła urząd miejski o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości, którego na dziś brakuje.

– Trzeba zatroszczyć się także o unikalny zielony teren na zapleczu budynku, który zamieszkują rzadkie gatunki ptaków: dzięcioły, sowy, bytuje tam ptactwo łowne. To taki mini rezerwat ptactwa w środku miasta – przestrzega Kwiatkowski.

Po sprzedaży budynku, pracownicy Orange przeprowadzą się do innych biur operatora na terenie Wrocławia. Firma tłumaczy, że sprzedaje nieruchomości, które nie są niezbędne do prowadzenia podstawowej działalności, jaką jest świadczenie usług telekomunikacyjnych. Zysk ze sprzedaży ma zainwestować w rozbudowę sieci światłowodowej. Natomiast poczta w budynku pozostanie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska