Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymarłe wsie i miasteczka Dolnego Śląska. Dlaczego ludzie musieli je opuścić?

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zanikła, opuszczona wieś w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.  Położona była w paśmie Krowiarek, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w górnym biegu górskiego potoku Biała Woda, około 7 km od centrum miejscowości Stronie Śląskie. Teren wsi znajdował się na wysokości około 700-840 m n.p.m. W roku 1840 we wsi mieszkało 100 osób w 18 gospodarstwach, funkcjonował młyn wodny i gorzelnia. W XIX i XX wieku wieś funkcjonowała jako letnisko. Po 1945 roku wieś opuszczona przez Niemców została zasiedlona przez mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski. Przyjezdni "zza Buga" nie potrafili dostosować się do trudnych, górskich warunków życia i gospodarowania. Po 1947 roku rozpoczął się proces wyludniania.
Zanikła, opuszczona wieś w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Położona była w paśmie Krowiarek, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w górnym biegu górskiego potoku Biała Woda, około 7 km od centrum miejscowości Stronie Śląskie. Teren wsi znajdował się na wysokości około 700-840 m n.p.m. W roku 1840 we wsi mieszkało 100 osób w 18 gospodarstwach, funkcjonował młyn wodny i gorzelnia. W XIX i XX wieku wieś funkcjonowała jako letnisko. Po 1945 roku wieś opuszczona przez Niemców została zasiedlona przez mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski. Przyjezdni "zza Buga" nie potrafili dostosować się do trudnych, górskich warunków życia i gospodarowania. Po 1947 roku rozpoczął się proces wyludniania.
Opuszczone, zniszczone i w końcu zapomniane miejscowości na Dolnym Śląsku. Co najmniej kilkanaście z nich zniknęło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat z map naszego województwa. Dlaczego? Powody były różne. Niektóre po prostu się wyludniły, bo nie było perspektyw i chętnych żeby tam mieszkać. Często też tereny zajmowano pod inwestycje przemysłowe czy też budowę zbiorników, niewielkie miejscowości, które stały na przeszkodzie, likwidowano. Ludzie byli przesiedlani, dostawali odszkodowania. O których miejscach na Dolnym Śląsku mowa? Sprawdźcie!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska