Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opróżnili zalew, a na dnie niemiecka wieś [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zalew Bystrzycki przy znacznie obniżonym stanie wody - kwiecień 2016
Zalew Bystrzycki przy znacznie obniżonym stanie wody - kwiecień 2016 fot. Jerzy Wójcik
Ciekawostka historyczna w okolicach Walimia. Z Zalewu Bystrzyckiego położonego w okolicach wsi Zagórze Śląskie spuszczono wodę. Na dnie opróżnionego zbiornika odsłoniły się dobrze zachowane pozostałości poniemieckiego domu. To fragment wsi Śląska Dolina (niem. Schlesierthal), którą sami Niemcy zalali na początku XX wieku przy budowie zbiornika na rzece Bystrzycy. Osada istniała w miejscu obecnego zalewu od XVI wieku.

Do końca kwietnia mamy wyjątkową okazję, by zobaczyć pozostałości poniemieckiej wsi, która znajdowała się na dni obecnego Jeziora Bystrzyckiego. Istniała do początków XX wieku. Sztuczne jezioro utworzono w 1914 roku po oddaniu do użytku wysokiej na ponad 40 metrów kamiennej tamy. Zatrzymała ona i spiętrzyła wody Bystrzycy. Wówczas wieś zniknęła pod wodą. Teraz wodę spuszczono i naszym oczom ukazały się ruiny jednego z domostw. Są one dobrze widoczne właśnie z zapory położonej w pobliżu wsi Lubachów (od niej bierze się także inna nazwa zbiornika - Jezioro Lubachowskie).

Zalew Mietkowski ma 30 lat. Tak powstawał [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Zalew zaczęto opróżniać od początku kwietnia i w tym momencie woda znajduje się już tylko w pobliżu samej zapory. Powód jest prosty - funkcjonująca już ponad 100 lat tama wymaga remontu. Dlatego zarządzająca nią firma Tauron Ekoenergia Sp. z o.o. w Jeleniej Górze zleciła to zadanie firmie, która wygrała przetarg. Budowlańcy mają czas na uzupełnienie braków i naprawę zapory do końca kwietnia. Od 30 kwietnia Jezioro Bystrzyckie znów będzie napełniane. W tym momencie w zbiorniku znajduje się maksymalnie 2 mln metrów sześciennych wody. Całkowita pojemność Jeziora Bystrzyckiego to 8 mln m. sześć., choć ta wartość cały czas się zmniejsza, bo Bystrzyca nanosi z gór mnóstwo kamieni, mułu i piasku, szczególnie po intensywnych opadach. Te osadzają się na dnie zalewu... razem z mnóstwem śmieci, co widać na zdjęciach w galerii.

Zalew Mietkowski wciąż pusty, dziś to tylko kilka większych kałuż

Do zalewu w Mietkowie powoli wraca woda (Zobacz zdjęcia)

Śląska Dolina leżąca na dnie dzisiejszego Zalewu Bystrzyckiego była od XVI wieku osadą górniczą. Zabudowania wzdłuż płynącej między górami Bystrzycy ciągnęły się pomiędzy Zagórzem Śląskim a Lubachowem. Większość ludności pracowała w okolicznych kopalniach rud metali. Na przełomie XIX i XX wieku, gdy górnictwo prowadzone bez maszyn i dużych inwestycji zaczęło tracić na znaczeniu, mieszkańcy obsługiwali także ruch turystyczny w tym rejonie. Ostatecznie musieli zostawić swoje domostwa.

CZYTAJ TAKŻE: WIELKIE SPRZĄTANIE JEZIORA BYSTRZYCKIEGO - ZEBRANO JUŻ 15 TON ŚMIECI!

Sam fakt, że na dnie zalewu znajduje się wioska nie jest żadną sensacją historyczną, bo jej istnienie było dobrze udokumentowane, także fotograficznie (patrz na przedwojenne pocztówki z naszej galerii). Ciekawostką jest natomiast, że jeden z domów zachował się w tak dobrym stanie, znajdując się tyle lat pod wodą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska