Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opiekunki z wrocławskiego żłobka znęcały się nad dziećmi. Kara: dwa lata więzienia w zawieszeniu

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Opiekunki z wrocławskiego żłobko-przedszkola Zaczarowana Kraina Puchatka przy ul. Lipowej skazane za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad maluchami na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Tajny proces trwał od 2013 roku. Sąd uznał winę w 19 z 57 opisanych w akcie oskarżenia przypadków. Opisy przestępstw budzą grozę – dzieci były przemocą zmuszane do jedzenia, wyzywane, przywiązywane do łóżeczek kiedy nie chciały spać.

Cała historia wyszła na jaw za sprawą doniesienia złożonego przez jednego z rodziców. O praktykach stosowanych w placówce przy ul. Lipowej poinformował rodziców pracownik przedszkola. Dowodem w sprawie jest nagranie zachowania opiekunek dokonane ukrytą kamerą. Do zdarzeń, opisanych w akcie oskarżenia, dochodziło przez kilka miesięcy w 2012 roku.

Maluchy młodsze niż cztery lata były wyzywane, opiekunki krzyczały na nie. Niektóre z nich przemocą zmuszały do jedzenia i picia. Dzieci były przytrzymywane za głowę i ręce. Miały zatykany nos, żeby otworzyły usta. Wtedy na przykład wlewano im do buzi płyny. Jedna z pokrzywdzonych dziewczynek była tak traktowana od kwietnia do października 2012 roku. Jeden z chłopców był nawet zmuszany do jedzenia wyplutego przez siebie pokarmu.

Chłopczyk był przez dziesięć miesięcy – od stycznia do października 2012 - regularnie przywiązywany do łóżeczka, bo nie chciał spać. Jego koleżanka od marca do końca sierpnia wyzywana i groźbami zmuszana do snu. Polewana wodą z prysznica, pomijana w zabawach.

Oskarżone kobiety nie reagowały na płacz dręczonych dzieci. Zdaniem sądu, polecały innym opiekunkom by tak właśnie się zachowywały. W jednym przypadku sąd uznał, że dziecko zostało narażone na ciężki uszczerbek na zdrowiu. Chodzi o dziewczynkę, którą przemocą zmuszano do jedzenia i picia, zatykając nos i wlewając do ust picie.

Przed sądem stanęły dwie kobiety. Opiekunka Magdalena Ł. oraz Sylwia Ł. „odpowiedzialna za funkcjonowanie placówki żłobkowo – przedszkolnej”. Ta druga została skazana za pomaganie w znęcaniu się nad dziećmi. Akceptowała metody „opieki” nad dziećmi i nie robiła nic by zapewnić prawidłową opiekę.

Obie skazane kobiety mają zapłacić po 5 tysięcy złotych nawiązki na rzecz rodziców skrzywdzonych dzieci. Mają też dziesięcioletni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad dziećmi.
Wyrok nie jest prawomocny i obrona i oskarżenie będą mogły odwołać się do do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

"Zagajnik miłości" to niezwykłe miejsce na mapie Dolnego Śląska, które piorunujące wrażenie robi głównie... z perspektywy loty ptaka. Od naszych czytelników otrzymaliśmy szereg zdjęć które w najlepszy możliwy sposób pokazują to miejsce.

"Zagajnik Miłości" - ten piękny zakątek Dolnego Śląska podzi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska