Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opiekunka osób starszych - poradnik

Artykuł sponsorowany
Niemcy są jednym z najbardziej starzejących się społeczeństwa na świecie. Proces ten rozpoczął się blisko 30 lat temu, a szacuje się że w ciągu najbliższych trzech dekad emeryci mogą stanowić aż 15% tego społeczeństwa.

Już teraz co piąty Niemiec ukończył 65 lat. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na osoby, które opiekują się niemieckimi seniorami. Tym samym dla polskich opiekunek otwiera się niemiecki rynek pracy.

Praca jako opiekun osoby starszej w Niemczech cieszy się coraz większą popularnością. Młodzi Niemcy zrywają z trendem wysyłania seniorów do rodzimych lub zagranicznych domów opieki. Chcą dla nich warunków domowych, dlatego wybierają polskie opiekunki. Mają one opinię wyjątkowo profesjonalnych i potrafią zapewnić dużo rodzinnego ciepła. Dodatkowo polskie agencje pośrednictwa pracy działają na rynku od wielu lat, co wiąże się z ogromnym doświadczeniem w selekcji najlepszych osób do opieki nad seniorami. Coraz więcej Polek decyduje się na taki wyjazd. Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak przygotować się do takiego wyjazdu i na co należy uważać.

Umowa
Jeśli praca w Niemczech to tylko z umową! To najważniejszy warunek wyjazdu, Nie wyjeżdżaj z kraju, ani nie podejmuj żadnych działań, bez podpisanego kontraktu. Musi być w nim zawarte wszystko o czym zapewnia nas przedstawiciel agencji pośrednictwa pracy. Umowa powinna być też podpisana w siedzibie agencji. Umowy ustne nie są wiążące.

Język
Praca dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest wymagająca językowo. Aby zostać opiekunką w Niemczech musimy posługiwać się niemiecką mową w stopniu komunikatywnym. Firmy starają się jak najdokładniej weryfikować umiejętności językowe swoich pracowników, dbając o swoją renomę. Często pierwszy test jego znajomości sprawdzają już podczas kontaktu telefonicznego. Zdarza się, że niektóre agencje pomijają ten etap, co wówczas powinno wzbudzić naszą czujność.

Sumienność i organizacja
Doświadczenie zawodowe (również na teren, wykształcenie, referencje, ukończone kursy, rekomendacje – to wszystko zwiększa nasze szanse na wyjazd do Niemiec jako opiekunka, a także może wpłynąć realnie na wysokość wynagrodzenia. Wszystko to należy mieć perfekcyjnie uporządkowane, aby dokonać prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca ocenia naszą sumienność i organizację pracy własnej.

Pracuj z najlepszymi
Odradzamy wyjazdy do pracy w Niemczech na własną rękę. Lepiej korzystać z agencji pośrednictwa pracy. Jednak wiadomo, że nie każda jest godna zaufania i zapewnia należyte warunki. Sprawdzamy przede wszystkim czy agencja zarejestrowana jest w KRS, Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia oraz czy wydaje opiekunkom druki A1 (potwierdzenie legalności pracy w Niemczech) i kartę EKUZ. Warto wybierać agencje, które działają najdłużej na rynku i mają tym samym największe doświadczenie, najwięcej rekomendacji i opinii w internecie. Tu przykładem może być np. firma GoWork.pl, która na rynku pośrednictwa pracy działa już od 1995 r.

Ubezpieczenie
Wybieraj tylko agencje pośrednictwa pracy, które w umowie gwarantują polisę ubezpieczeniową. Agencja powinna również opiekunce osób starszych zapewnić transport do klienta oraz powrót do Polski.

Tylko pełne informacje
Przed wyjazdem musimy wiedzieć wszystko o naszym przyszłym podopiecznym w kwestii jego stanu zdrowia oraz jaki będzie zakres naszych obowiązków. Agencja pośrednictwa pracy przed wyjazdem do Niemiec ma obowiązek udzielić opiekunce takich kompleksowych informacji.

Mapa
Bycie opiekunką osoby starszej w Niemczech to nie tylko opieka domowa. Często trzeba z podopieczną udać się na wizytę do przychodni, do urzędu, lub po prostu wyjść z nią na spacer. Jeżeli już wiemy w jakim mieście będziemy pracowali warto przygotować sobie odpowiednią mapę oraz poznać najważniejsze punkty w okolicy, takie jak właśnie urzędy, przychodnie lub apteki. Jeśli nadarzy się okazja i będziemy mieli chwilę wolnego czasu, to warto na takiej mapie mieć oznaczone np. muzea, teatry i kina.

Notes z telefonami
Aby ułatwić sobie pracę, a także przygotować się na każdą ewentualność, należy założyć sobie notes z adresami i telefonami. Przede wszystkim powinny znaleźć się w nim numery telefoniczne do rodziny podopiecznego, służb ratunkowych, przedsiębiorstw taksówkarskich, polskiej agencji zatrudnienia i ambasady polskiej. Przezorny zawsze bezpieczny.

Pozytywne nastawienie
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną przede wszystkim powinniśmy wykazać naszą otwartość i pozytywne nastawienie. Niemieckie rodziny cenią sobie polskie opiekunki przede wszystkim za ich życzliwość i emocjonalne ciepło, których potrzebują ich bliscy.

Podsumowując, praca opiekunki nad osobami starszymi w Niemczech to trudna praca, choć same przygotowania do wyjazdu mogą okazać się równie trudne. Jednak jeśli zastosujemy się do powyższych rad, ustrzeżemy się wielu problemów i nieprzyjemnych niespodzianek. Nie zapominajmy też, że skoro agencja pośrednictwa pracy wymaga od nas tak wiele, my możemy równie wiele wymagać od niej. Nie bójmy się stawiać warunków, bo to czyni nas profesjonalistami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska