Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacja zaćmy na cito? Termin za trzy lata

Agata Wojciechowska
Ewa Woronczak od urodzenia ma poważną wadę wzroku. Czy na operację zaćmy będzie musiała czekać do 2017 roku?
Ewa Woronczak od urodzenia ma poważną wadę wzroku. Czy na operację zaćmy będzie musiała czekać do 2017 roku? Tomasz Hołod
Ewa Woronczak od urodzenia prawie nie widzi na jedno oko. W poradni okulistycznej na drugim zdiagnozowano zaćmę. Pani Ewa na operację musi czekać aż do 2017 roku. Będzie miała wtedy 90 lat.

- Do szpitala przy ul. Borowskiej zgłosiłam się w listopadzie 2011 roku ze skierowaniem na operację zaćmy - mówi wrocławianka. - Zbadano mnie w poradni okulistycznej szpitala. Lekarze powiedzieli, że ze względu na mój wiek i zaawansowaną wadę operacja odbędzie się w przyspieszonym terminie, a więc w ciągu dwóch lat.

Jakież było jej zdziwienie, kiedy tam zadzwoniła i dowiedziała się, że jej termin to 2017 rok. Napisała więc odwołanie i nadal czeka... Choćby na telefon ze szpitala. - Ludzie w moim wieku to rzadkość, więc może lekarze myślą, że też mnie już nie ma i dlatego nie dzwonią. Mają po prostu problem z głowy - dodaje 86-latka.

Widocznie lekarze myślą, że już umarłam i mają problem z głowy - mówi wrocławianka

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej na operację zaćmy czeka się średnio cztery lata. Dlaczego? Wynika to z dużej liczby pacjentów. Klinika Okulistyki w szpitalu wykonuje nie tylko operacje na zaćmę, lecz także inne zabiegi. Trafiają tam ciężkie przypadki z regionu.

Zobacz też: Dostałem nowe życie. Nie poddam się! - mówi mężczyzna spod Oławy po przeszczepie twarzy (ZDJĘCIA)

Kiedy zadzwoniliśmy do Kliniki Okulistyki, okazało się, że zaprasza ona pacjentkę na ponowne konsultacje. Powiedziano nam, że być może od ostatniej wizyty pojawiły się przesłanki, by operację przyspieszyć. Wtedy może być wykonana w ciągu pół roku.

Z danych NFZ wynika, że tylko w Klinice Okulistyki przy Borowskiej czeka na ten zabieg, jako pilny, prawie 600 osób. NFZ we Wrocławiu przekazuje rocznie na operacje zaćmy 48,5 mln zł. - Na operację w trybie pilnym czeka się w regionie minimum trzy miesiące, a co najmniej rok w normalnym - mówi Joanna Mierzwińska z NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska