Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera zbuduje hotel i zaplecze

Małgorzata Matuszewska
Opera Wrocławska potrzebuje miejsca na magazyn i porządne sale prób dla artystów
Opera Wrocławska potrzebuje miejsca na magazyn i porządne sale prób dla artystów Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Na parkingu Opery Wrocławskiej ma powstać duże zaplecze wraz z hotelem.

Tego nie doświadczają widzowie, ale Opera Wrocławska na co dzień zmaga się z bardzo prozaicznymi problemami. Oglądamy przedstawienia w superscenerii, a np. zmiana scenografii zajmuje noce. Bo magazyny, zamiast tuż obok budynku, mieszczą się daleko od ul. Świdnickiej.

Dlatego Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej, postanowił zrealizować nową inwestycję. - Baza do przygotowania spektakli: sale prób orkiestry, baletu, chóru, tzw. sale ensemblowe do mniejszych prób, gdzie mogą ćwiczyć soliści, jest bardzo skromna - mówi. I dodaje, że planuje inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. - Od strony placu Wolności (w miejscu parkingu), w ramach środków unijnych, na poziomie -1 chcemy wybudować magazyn przysceniczny, a na górze sale prób, pomieszczenia administracyjne oraz hotel, który na co dzień potrzebny jest w działalności opery - tłumaczy.

Widownia, scena i foyer to niecałe 90 procent całego budynku Opery. - Mamy już zgodę Zarządu Województwa Dolnośląskiego na to, by spróbować zrealizować projekt - wyjaśnia Marcin Nałęcz-Niesiołowski. I dodaje, że ma nadzieję na znalezienie partnera majętnego i kulturalnego, który zrozumie nasze potrzeby i będzie gotowy zainwestować pieniądze ku obopólnej korzyści.

Inwestycja zajęłaby teren za Operą, od strony placu Wolności - tam, gdzie dziś jest parking.

Wśród innych planowanych przez Operę projektów warto zwrócić uwagę na studio baletowe. - Staramy się poznać potrzeby naszych odbiorców - mówi Ewa Filipp, zastępca dyrektora. - Zajęcia będą organizowane dla najmłodszych, myślimy także o seniorach i uczestnikach w różnym wieku - dodaje. - Zajęcia baletowe poprowadzą nasi pedagodzy, a tym bardziej warto zapisać na nie dzieci, bo będą prowadzone w językach polskim i angielskim, więc dzieci poznają język obcy - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska