Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OnkoLOGIKA 2.0 - Dolnośląskie Centrum Onkologii uruchomiło kampanię w szkołach podstawowych we Wrocławiu

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Kampanię onkoLogika 2.0 zainaugurowano 8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu.
Kampanię onkoLogika 2.0 zainaugurowano 8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu. mat. org.
Kształcone nawyki mają szansę utrzymać się w życiu człowieka. Z takiego założenia ostatnio wyszła np. Nowa Zelandia, która zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży papierosów szkodliwych zwłaszcza dla młodych osób. Polska znajduje się w gronie 5 europejskich państw o najwyższym odsetku palących nieletnich, ale gdyby wprowadzić zakaz sprzedaży papierosów u nas, najpewniej ludzie wyszliby na ulice. Śmiertelność spowodowaną przez raka, Dolnośląskie Centrum Onkologiczne chce nadrobić jednak po swojemu. - Czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci — mówią. Uruchomili projekt Onkologika 2.0 skierowany do młodzieży szkół podstawowych z klas 4-8.

Kampania zorganizowana jest przez Fundację Onkologika, działającą przy Dolnośląskim Centrum onkologicznym, powstała przy współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia z honorowym patronatem prezydenta Wrocławia - Jacka Sutryka oraz Julką Cymbalik, zwyciężczynią II edycji Master Chef Junior, która będzie ambasadorką kampanii.

Onkologika 2.0 to projekt, który ma poszerzyć świadomość uczniów nt. reakcji, jakie zachodzą w człowieku podczas nadużywania m.in. papierosów i alkoholu. Wyjaśnione będzie znaczenie profilaktyki i procesów leczenia raka. Głównym obszarem edukacji będzie nowotwór płuc i czerniak.

Cykl wirtualnych spotkań opracowany został przez lekarzy z Dolnośląskiego Centrum Onkologii. W przystępny sposób, odpowiedni dla grupy wiekowej, opowiedzą, co to znaczy mieć raka, jak się go leczy, ale przede wszystkim lekarze opowiedzą, co robić by rak nas nie chciał.

Przygotowany cykl 5 spotkań, które trafią do wrocławskich szkół w grudniu i styczniu, jest pilotażowym programem podnoszącym świadomość zagrożeń związanych z rakiem, głównym celem jest budowanie odpowiednich zachowań wśród młodzieży.

- Opracowany materiał edukacyjny został czasowo dostosowany do programu godziny wychowawczej. Lekcje mogą być prowadzone zarówno w trybie stacjonarnym z udziałem lekarzy DCO jak i hybrydowo, są także nagrane w formacie video — wyjaśnia Jarosław Delewski, dyr. Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocław.

Kampanię zainaugurowano 8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu. Pierwszy cykl lekcji ma trafić na początek do wszystkich szkół podstawowych we Wrocławiu. Jak informuje Paweł Zawadzki, prezes zarządu Fundacji Onkologika dostał on zapewnienie z Ministerstwa Zdrowia, że jeśli akcja spotka się z pozytywnym odbiorem wśród uczniów i pedagogów, kampania wyjdzie do pozostałych województw.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska