Olga Tokarczuk na chwilę "zjednoczyła" konkurujących polityków

Andrzej Zwoliński
Pawe£ Relikowski / Polskapress
Udostępnij:
- Wielka, wielka radocha, taki dzień, po prostu fantastycznie – mówił, nie kryjąc radości Bogdan Zdrojewski. Olga Tokarczuk jest dla mnie symbolem sprzeciwu wobec nienawiści i ksenofobii i celebrowania różnorodności – komentował Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

- Wielka, wielka radocha, taki dzień, po prostu fantastycznie – mówił, nie kryjąc radości Bogdan Zdrojewski, komentując przyznanie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk. Na wrocławskim Rynku doszło do niecodziennej sytuacji, wiadomość o tym, że Akademia Szwedzka wyróżniła związaną z Wrocławiem i naszym regionem pisarkę zjednoczyła dwa konkurujące ze sobą komitety wyborcze. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zebrali się i wspólnie pogratulowali Oldze Tokarczuk.

- Pamiętam jak dziesięć lat temu wręczałem Oldze Tokarczuk w Literatce na wrocławskim Rynku nagrodę Gloria Artis. Wtedy chciała by to odbyło się jak najskromniej, a ja powiedziałem, że od czegoś trzeba zacząć, a dzisiaj mamy taki dzień, po prostu fantastycznie – powiedział były minister kultury i prezydent Wrocławia. - Zawsze mówiliśmy we Wrocławiu, że mamy noblistę bez Nobla Tadeusza Różewicza, ale zazdrościliśmy krakusom, że mają Wisławę Szymborską, że mają Czesława Miłosza, a dziś my wrocławianie i Polacy mamy ten fantastyczny dzień. To co mnie cieszy w szczególności, to uzasadnienie akademii. Jest krótkie, ale precyzyjne i oddaje honor Oldze Tokarczuk, za tą jej wrażliwość, empatię, przekraczanie granic i czynienie tego wszystkiego na rzecz innych. To jest kobieta, fantastyczny człowiek, który troszczy się nie tylko, ale stara się też podzielić nią z innymi – komentował Bogdan Zdrojewski, kandydujący do Senatu z listy Koalicji Obywatelskiej.

- To jest najlepsza wiadomość tego roku i bardzo zasłużona nagroda – wtórował mu Krzysztof Śmiszek, lider wrocławskiej listy Lewicy do Sejmu. - Czytałem właśnie „Księgi Jakubowe”, niesamowita erudycja, warsztat i język, który trafia do wielu. Olga Tokarczuk jest dla mnie symbolem tego, o co my walczymy, czyli postępowej Europy, sprzeciwu wobec nienawiści i ksenofobii i takiego celebrowania różnorodności – komentował lider Lewicy.

Szwedzka Akademia ogłosiła dwoje laureatów nagrody w dziedzinie literatury - za 2018 i 2019 rok. Tokarczuk otrzymała nagrodę za rok 2018. Za rok 2019 nagrodzony został austriacki pisarz Peter Handke. Tokarczuk jest szóstą polską laureatką literackiego Nobla. W uzasadnieniu nagrody Szwedzka Akademia napisała, że uhonorowano ją za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia. Pisarka urodziła i wychowała się w Sulechowie, po studiach przyjechała jednak na Dolny Śląsk, początkowo do Wałbrzycha, a później do Nowej Rudy. Obecnie mieszka we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Ten Zdrojewski

Naprawdę jest śmieszny.

G
Gość

Bogdan Acta 2 Zdrojewski a wolność słowa, no koń by się uśmiał

h
his majesty
11 października, 16:44, Gość:

Właściwie to dlaczego Wanda Wasilewska nie dostala Nobla.

Bo Stalin nie wysłał nominacji, a poza tym podobna Nagroda Leninowska nie była przyznawana w latach 1935-1957.

G
Gość

Właściwie to dlaczego Wanda Wasilewska nie dostala Nobla.

G
Gość

wolę Prawiek i inne czasy niż Księgi Jakubowe.

Oraz Prowadż swój pług przez kości umarłych.

G
Gość

Cudowna pisarka, byłam zafascynowana nią już dawno, dawno temu, zanim obsypano ją nagrodami.

Ogromna wrażliwość i wyobrażnia. Supertalent.

G
Gość

Za dużo kandydatów się zgłasza.

Akademia Głupoty nie wyrabia się z przyznawaniem nagród.

Prośba o chociaż trochę mądrzejsze komentarze.

G
Gość

Kiedy wieje wiatr historii, to ludziom wyrastają skrzydła jak ptakom,a portki się trzęsą tylko pętakom.

G
Gość

Zdrojewski był przecież ministrem kultury, a nie potrafi mówić czysto po polsku, kalecząc język. Strojenie mądrych min, siwy włos i zarost nie sprawi, że człowiek staje się kulturalny. Stale mnie zastanawia, dlaczego Niemcy kazali mu znów starować do polskiego parlamentu. Ma jeszcze dla nich jakieś zadanie do wykonania?

G
Gość

A jak tam Acta 2 Bogdanie .Nie mamy amnezji i pamietamy.

z
znawca tematu

"Co pan obecnie czyta?" - takie pytanie zadano w 2016 roku prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w czasie chatu zorganizowanego przez serwis wPolityce.pl. - W tej chwili państwa zaskoczę - "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - odpowiedział prezes PiS. A wy co czytacie?

z
znawca tematu
11 października, 09:53, Gość:

Miernoty podpinają się pod czyjś talent.

Ty to masz talent do trollowania.

G
Gość
11 października, 9:28, Guziec:

Plan emerytalny dla Zdrojewskich będzie nas drogo kosztował ... ale Zamkniety Układ Wrocławski czyli szajka jednak wciągnęła go na listy ... widocznie ma duży wkład w majątek szajki ...

Mógł startować z wioski spod Kłodzka skąd pochodzi a jednak tam się bał.Kadzi ludziom po drugiej stronie Wrocławia.Słynne jego Acta 2 i art.7

G
Guziec

Plan emerytalny dla Zdrojewskich będzie nas drogo kosztował ... ale Zamkniety Układ Wrocławski czyli szajka jednak wciągnęła go na listy ... widocznie ma duży wkład w majątek szajki ...

G
Gość
11 października, 8:53, Gość:

Miernoty podpinają się pod czyjś talent.

Talent do obśmiewania Polaków p.Natasza Borodina.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie