Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OK Wrocław: Mieszkańcy powinni mieć więcej do powiedzenia

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
30.06.2016 wroclawok wroclaw konferencja prasowakatarzyna obaragazeta wroclawskapawel relikowski / polska press
30.06.2016 wroclawok wroclaw konferencja prasowakatarzyna obaragazeta wroclawskapawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
Stowarzyszenie Obywatelska Koalicja Wrocław 2018 pracuje nad projektem zmian w statucie miasta Wrocławia. Będzie on gotowy we Wrześniu. - Chcemy ułatwić mieszkańcom Wrocławia udział w procesie decyzyjnym - mówi Michał Górski, przewodniczący stowarzyszenia.

Członkowie stowarzyszenia oraz radna Katarzyna Obara-Kowalska, która wspiera OK Wrocław uważają, że aktualne zapisy statutu miasta są antyobywatelskie. Dlatego OK Wrocław proponuje, żeby obniżyć próg inicjatywy uchwałodawczej. Teraz, do złożenia projektu uchwały obywatelskiej potrzeba 5 tys. podpisów mieszkańców. Stowarzyszenie uważa, że próg 1500 podpisów byłby wystarczający.

- 5 tysięcy podpisów to zaporowy próg. W Toruniu wymagają tylko 150 podpisów, a w Rzeszowie 300. Dlaczego nie możemy tego zmienić we Wrocławiu - dopytuje Michał Górski. Radna Katarzyna Obara-Kowalska przekonuje, że nad projektami mieszkańców i tak pracują merytoryczne komisje, wtedy jest czas na poprawienie projektu lub odrzucenie go.

Stowarzyszenie chce także, przeniesienia punktu porządku obrad dotyczącego interpelacji i zapytań radnych na początek sesji. Radna Katarzyna Obara przyznała, że kilka lat temu, będąc członkiem klubu Rafała Dutkiewicza głosowała wspólnie z innymi radnymi za tym, żeby ten punkt przenieść na koniec sesji. - Usłyszeliśmy, że trzeba tak zrobić, bo pytania, zadawane przez opozycję coraz częściej uderzają w prezydenta - mówi radna. Teraz przyznaje, że to był błąd. Według niej to właśnie w tym punkcie poruszane są istotne kwestie związane z miastem. - Prezydent Wrocławia jeżeli uczestniczy w sesjach jest na początku i to przez pierwsze kilkadziesiąt minut. Radni na końcu sesji nie mają więc okazji, do zadania pytania bezpośrednio Rafałowi Dutkiewiczowi - mówi radna.

Katarzyna Obara-Kowalska chciałaby, żeby w radzie obowiązywała także zasada, że negatywna opinia komisji merytorycznej dotycząca projektu uchwały jest wiążąca i uniemożliwia przegłosowanie tego projektu na sesji. - Z przykrością stwierdzam, że teraz tak nie jest. Wystarczy przypomnieć chociażby projekt uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przy ul. Grodzkiej. Komisja architektury trzy razy zaopiniowała ten projekt negatywnie, to nie przeszkodziło przegłosować go na sesji - dodaje radna.

Stowarzyszenie Obywatelska Koalicja Wrocław 2018 powstało pod koniec maja. Przewodniczącym stowarzyszenia został Michał Górski, były działacz Nowoczesnej. Stowarzyszenie wspiera miejska radna - Katarzyna Obara-Kowalska, która należała do klubu prezydenta Wrocławia. Inicjatorzy nowej akcji zapowiadają marsz do wyborów samorządowych. Chcą stanowić alternatywę dla partii politycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska