Ojcze nasz, któryś jest z miasta Alzheimera, czyli osiem cudów Wrocławia (prezydenckich)

Jacek Antczak
Jacek Antczak
Jacek Antczak fot. Paweł Relikowski
Udostępnij:
Świat ma, jak wiadomo, cudów siedem. No, może czternaście, jeśli liczyć z siedmioma nowymi, które wytypowano w ogólnoświatowej zabawie na przełomie XX i XXI wieku. Wrocław też zamierza ogłosić swoje cuda, a właściwie je pokaże światu w 2016 roku, gdy stanie się Europejską Stolicą Kultury. Oczywiście, nie chodzi o kanonizację czy beatyfikacjęnaszego miasta, bo w sferze public relation już dawno się dokonała. Tym razem zbieramy pomysły, co takim naszym wrocławskim, ponadczasowym cudem naprawdę jest.

Własne propozycje przedstawił już Rafał Dutkiewicz. Jak wiadomo, prezydenta mamy oryginalnego, żeby nie napisać... cudownego, więc jego propozycje też są niecodzienne. Prezydent Wrocławia nie mógł się zdecydować, więc uznał, że u nas cudów jest (zdarzyło się?) aż osiem. I nie są to jakieś banalne, architektoniczno-zabytkowe perełki. Nie jakieś tam nasze miejskie Piramidy Cheopsa (Hala Ludowa/Stulecia), Koloseum (Stadion Wrocław), wiszące ogrody królowej Semiramidy (ogród Japoński z pobliską fontanną), ewentualnie stojący między Renomą a Solpolem cudny Kolos Rodyjski (pomnik Bolesława Chrobrego na koniu).

Nawet trudno żartować sobie z cudów, jakie zdecydował się wymienić prezydent, bo można zostać posądzonym o obrażanie uczuć religijnych większości wrocławian albo co najmniej o brak szacunku do naszego dziedzictwa wielokulturowego. Prezydent poprzeczkę zawiesił bowiem wyjątkowo wysoko. Można nawet powiedzieć, że Rafał Dutkiewicz wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Wszak na jego liście znalazł się Mikołaj Kopernik, który był onegdaj kanonikiem kapituły wrocławskiej.

Podobnie jest w przypadku "Księgi henrykowskiej" (książka o opactwie, z polskim zdaniem), "Ojcze nasz" made in Poland czy "Pana Tadeusza". Księga z tym "a ti poziwai" aspiruje do listy światowego dziedzictwa UNESCO, a najstarsza polska wersja modlitwy ukazała się drukiem we Wrocławiu w dziele pt. "Statuta Synodalia Episcoporum Wratislaviensium". Nasz wieszcz wprawdzie nie napisał epopei narodowej we Wrocławiu, ale jakimś cudem rękopis udało się zdobyć i jest skarbem naszego Zakładu im. Ossolińskich. "Pan Tadeusz" będzie miał nawet u nas własne muzeum. Cudowne, bo multimedialne.

W przypadku wrocławsko-breslauerowskich noblistów, których także wymienia prezydent, można już chyba polemizować. No tak, urodzili się, mieszkali lub pracowali we Wrocławiu: Max Born, Friedrich Bergius, Gerhart Hauptmann i jeszcze siedmiu innych mniej lub bardziej ciekawych postaci świata nauki i literatury. Tylko co z tego? Genius loci? Chwalić się będzie można, jak Nobla zgarną Tadeusz Różewicz,Olga Tokarczuk albo któryś z profesorów naszych uniwersytetów lub politechniki.Ten cud kiedyś nastąpi.

To już bardziej psychologicznie uzasadnione jest przywoływanie dwóch innych postaci z annałów Breslau. Nazwisko pierwszego, wybitnego psychiatry, niesprawiedliwie wciąż się zapomina (tak, tak, Alzheimer). Drugi, psycholog William Stern, wymyślił pojęcie, o którym niektórzy nie mają pojęcia: iloraz inteligencji. Prezydent, wpisując Sterna i to jego IQ na własną listę wrocławskich cudów, wyraźnie był wobec kogoś złośliwy. Ciekawe, wobec kogo? Inteligentnie to rozegrał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jacenty
A jak czuwa, to trzeba wam wiedzieć, że "zabrało" ogonek z litery "ę" ( ... chce teatr ...) oraz wstawiło dwie gwiazdki w miejsce liter - "Ja rozsieję łaskawie moich myśli z**ążki". Opianowny wyraz to - z**ążki.
Ile to procent (ten "ogonek" i litery "a" oraz "l") w systemie Piano?
Nie wiem, bo nie jestem tu od liczenia. Ja tu tylko "piszę" różniste bzdury.
j
jacenty
Epokowe pomysły

Sporo śmiecia i brudu niesie z sobą nurt Wisły,
kupa ludzi ma w Polsce epokowe pomysły.
v
Coraz to się ktoś zjawia w epokowym wymiarze,
byle dać mu pieniądze, to on zaraz pokaże.
Byle dać mu pieniądze, to on popchnie i ruszy,
lecz czy może to zrobić bez rządowych funduszy?
Co do tego panuje przekonanie niezłomne,
że w tym względzie niezbędne są pieniądze kazionne.
v
Ja mam pomysł genialny, proszę drogich współbraci,
a kochana Ojczyzna ryzykuje i płaci.
Ja chce teatr założyć epokowy, jak sądzę,
a kochana Ojczyzna da mi na to pieniądze.
Ja uchylę przed wami nieba, moi złociści,
a kochana Ojczyzna rachuneczek uiści.
Ja rozsieję łaskawie moich myśli z**ążki,
a kochana Ojczyzna przyszykuje pieniążki.
Ja mam planik, co powstał w mojej głowie dziś w nocy,
a kochana Ojczyzna nie odmówi pomocy.
Ja się z wami, kochani, genialnością podzielę,
a kochana Ojczyzna ciaćki da na te cele.
Ja mam pomysł, co właśnie przed chwileczką zaświtał,
a kochana Ojczyzna niech da jeno kapitał.
Ja wiem dobrze, jak można uszczęśliwić dziś masy,
niech kochana Ojczyzna kwit da tylko do kasy.
Jam jest gotów uczynić z wsiech królowe i króli,
niech kochana Ojczyzna tylko forsę wybuli.
v
Kupa ludzi ma w Polsce epokowe pomysły,
sporo śmiecia i brudu niesie z sobą nurt Wisły.

L. J. Kern
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie